Ultimate magazine theme for WordPress.

Yanardağların Gücünü Kullanarak Bitcoin Çıkartacaklar!

Bu haftanın başlarında, küçük Orta Amerika cumhuriyeti El Salvador, dünyada Bitcoin’i yasal para ünitesi olarak kabul eden birinci ülke oldu ve tarihe geçti. Artık, kulağa bir Bond sinemasından fırlamış üzere gelen bir atılımla, Lider Nayib Bukele yeni yasal para ünitesinden yararlanmak için yenilikçi bir plan açıkladı: Volkanlardan faydalanmak.

Bukele, devlete ilişkin jeotermal elektrik şirketinin liderine volkanla çalışan Bitcoin madenciliği için tesisler kurma talimatı verdiğini söyledi.

El Salvador, Orta Amerika’daki en küçük ülke olabilir, fakat jeotermal güç üretiminde dünya başkanlarından biri. Bunun nedeni, Guatemala’dan Panama’ya kadar uzanan 1.500 kilometre uzunluğundaki yüzlerce yanardağ zinciri olan Orta Amerika Volkanik Arkı’nın tam ortasında yer alması. El Salvador, 23 etkin yanardağının termal gücünü kullanarak, buharla çalışan türbinler aracılığıyla ulusal güç tüketiminin yaklaşık dörtte birini yenilenebilir bir formda üretebiliyor.

Bitcoin için güç tüketiminin çok büyük bir sorun olmasından ötürü bu epeyce değerli. Sanal para ünitesini elde etmek için, bilgisayar kullanıcılarının onu “kazması ya da kazıması” gerekiyor – diğer bir deyişle, karmaşık matematik sorunlarını çözmek için makinelerinin süreç gücünü kullanıyorlar. Bu tahliller, evvelki süreçleri doğrulamak için kullanılıyor ve madenci için bir ölçü Bitcoin oluşturulabiliyor.

20210614071345188 Twitter / @nayibbukele

Fakat olağan paradan farklı olarak, sonlu ölçüde Bitcoin var – hepsi “kazıldığında”, niceliksel genişlemeye yahut enflasyona müsaade verilmez. İşte bu yüzden fiyatı son vakitlerde fırlayarak grafik kartları ve daha pek çok donanımın piyasada bulunulamaz hale gelmesine sebep oldu. Ülkelerle karşılaştırma yapıldığında, Bitcoin madenciliği artık Arjantin’den daha fazla güç tüketiminden sorumlu ve Çek Cumhuriyeti’ne yaklaşıyor.

  • Bitcoin nedir?
  • Dogecoin: Sürpriz Kripto Para Ünitesi Dogecoin Nedir?

Bu çevresel tesir kaygı verici olsa da, pek çok Bitcoin meraklısı, para ünitesinin popülaritesinin yenilenebilir güç teknolojisini tekrar canlandıracağını söylüyor. Fakat bu argümanın herkesi ikna ettiğini söyleyemeyiz. Elon Musk’ın desteklediği Bitcoin Madencilik Kurulu’nun kurulmasından yalnızca birkaç hafta sonra gelen El Salvador’un planlanan “yanardağ madeni“, bu tezin haklı olabileceğine dair umut verici bir ipucu.

Bukele, bir boru çizgisinden çıkan saf su buharının göründüğü görüntüye eşlik eden bir tweet içerisinde, “Mühendislerimiz, yanardağlarımızdan yaklaşık 95 MW %100 pak, 0 emisyonlu jeotermal güç sağlayacak yeni bir kuyu kazdıklarını az evvel bana bildirdiler” dedi. “Etrafında tam bir #Bitcoin madencilik merkezi tasarlamaya başlıyoruz.

Comments are closed.