Ultimate magazine theme for WordPress.

Windows 11 Sık Sorulan Sorular: Hepsini Cevapladık…

Windows 11 artık resmi ve hakkında pek çok şeyi öğrenmiş durumdayız. Windows 11’in yeniliklerini ve özelliklerini, buradaki yazımızda aslında sizlerle paylaşmıştık. Fakat hala akılda kalan birtakım sorular var. Örneğin Windows 11’i parasız alabilecek miyiz? Ya da Windows 11 en az sistem ihtiyaçları neler?

  • Windows 11’in Tüm Yenilikleri…

Windows 11’e Ücretsiz Geçiş Olacak mı?

Evvel âlâ haberi verelim: Microsoft, Windows 11 güncellemesinin tüm Windows 10 kullanıcıları için fiyatsız olacağını doğruladı. Fakat burada küçük bir ayrıntı var: Aygıtınızın asgarî sistem ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmalısınız.

Windows’un eski sürümlerini (Windows 7 yahut Windows 8 gibi) kullananların ise, fiyatsız Windows 11 yükseltmesini talep etmek için evvel Windows 10’a geçmesi gerekiyor. Her ne kadar Windows 10’a fiyatsız geçişin şu an için resmi bir yolu olmasa da, Microsoft’un “arka kapıları” kapatmadığı da bilinen bir gerçek.

Bu ortada, Windows 11 güncellemesinin sonsuza kadar fiyatsız olmayabileceğini de bilmenizde fayda var. Microsoft, Windows 11’e parasız geçiş için tanıyacağı süreyi tanımlamamış olsa da, “sonunda fiyatsız teklif için takviyesi sonlandırma hakkını gizli tuttuğunu” belirtiyor. Yeniden de ücretsiz geçiş imkanının, Windows 11’in genel kullanıma sunulmasından itibaren bir yıldan daha az olmayacağına eminiz.

2021062501021531546

Windows 11’den Windows 10’a Dönüş Mümkün mü?

Microsoft ayrıyeten, Windows 11’e geçen bir kullanıcının, “dosyaları ve datalarını kaybetmeden Windows 10’a geri dönebileceğini” söylüyor. Lakin 10 günlük mühlet sona erdikten sonra kullanıcıların, Windows 10’a geri dönmek istiyorlarsa, yedek alıp pak suram yapmaları gerekecek.

Son olarak Microsoft, Windows 10 S’li aygıtlara sahip olanların da Windows 11’i alabileceğini söylüyor. Olağan ki yeniden asgarî sistem ihtiyaçlarını karşılamaları koşuluyla…

Windows 11 En az Sistem İhtiyaçları Neler?

Yazının başından beri bahsettiğimiz asgarî sistem ihtiyaçları, Windows 11’i kullanmak için sahip olmanız gereken en düşük donanım düzeylerini temsil ediyor. Microsoft’un açıklamasına nazaran, Windows 11’in muhtaçlık duyduğu en az sistem ihtiyaçları şu biçimde:

  • 1Ghz, 64-bit, çift çekirdekli bir işlemci
  • 4GB RAM
  • 64GB depolama alanı
  • 9 inç ekran (en az 1.366 x 768 çözünürlük)
  • UEFI, Secure Boot ve TPM 2.0
  • DirectX 12 uyumlu ekran kartı

Buradan da anlayabileceğiniz üzere, Windows 11 için bir 32-bit sürüm yayınlanmayacak.

Microsoft, sisteminizin Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını test edebileceğiniz bir aracı da yayınlamış durumda. Aracı buradaki sayfadan indirebilirsiniz.

Windows 11 Ne Vakit Yayınlanacak?

Şimdi kesin bir tarih verilmiş değil. Bildiğimiz ise, bu yılın sonuna hakikat yayınlanacak olduğu. İpuçları, Noel periyodunu gösterse de, Microsoft’un sürpriz yapıp Windows 11’i daha erken piyasaya süreceğine inananlar da var.

Comments are closed.