Ultimate magazine theme for WordPress.

Wi-Fi İnternet Ağındaki 6 Tehlikenin Farkında mısınız?

Günümüzde alışveriş merkezlerinden kafelere kadar birçok işletme, müşterileri mağazalarda daha uzun mühlet tutmak ve satışı daha kolay hale getirmek için Wi-Fi hizmeti sunuyor. Şirketler müşterilerinin ilgi alanlarına yönelik bildiri, e-mail ve kampanya içerikleri hazırlamak için bu ağlardan yararlanırken, bilgi akışının fazla olduğu ağların savunmasız olması hackerlerin işlerini kolaylaştırıyor. O denli ki AB kurulu tarafından yapılan araştırmalar Wi-Fi ağlarında rastlanılan yetersiz tedbirlerin, makus emelli yazılımların daha kolay yayılmasına neden olduğunu raporluyor. İş yerlerini inançta tutmak için kapıları kilitlemenin ve güvenlik kameraları yerleştirmenin artık kâfi olmadığını belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez‘e nazaran, Wi-Fi ağlarında sıklıkla karşılaşılan 6 tehlikeye karşı da şirketlerin gerekli tedbirleri alması gerekiyor.

2021061115554124285

Wi-Fi Ağlarında Sıklıkla Karşılaşılan 6 Tehdit

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, Wi-Fi ağlarında sıklıkla karşılaşılan 6 tehlikeyi sıralıyor.

1. Evil Twins: Bu tehlike tipinde berbat niyetli bir erişim noktası (AP), SSID ve MAC adresini taklit ederek legal olanı kopyalıyor. Kullanıcı aldatmacaya düşerse hackerler; data trafiğine müdahale edebilir, kimlik bilgilerini çalabilir yahut berbat gayeli yazılım enjekte edebilir. 

2. Yanlış yapılandırılmış erişim noktaları: Yeni erişim noktalarının dağıtıldığı ağır ağlarda, yöneticiler şifrelenmemiş bir SSID oluşturma yahut varsayılan ayarlarla birebir halde bırakma üzere yapılandırma yanılgıları yapabilir. Bu durum ise siber saldırganların ele geçirebileceği hassas bilgileri açığa çıkarabilir.

3. Hileli AP’ler: Hileli AP’ler, yöneticiler tarafından yetkisiz olarak kurulmuş kablosuz erişim noktalarıdır. Hackerler, direkt sunuculara bağlanmayı başardıktan sonra ağa bağlanan yahut fizikî olarak bağlanan yazılım tarafından oluşturulan bir AP aracılığıyla bu çeşit bir taarruz yapabilir.

4. Hileli Kullanıcı: Bu tehlike, özel bir ağın bir modülü olarak daha evvel hileli bir AP’YE bağlanmış olan kullanıcılar için geçerlidir. Bu kullanıcılar berbat hedefli yazılımlara maruz kalmış ve daha sonra şirket ağı üzere farklı bir ağa bağlandıktan sonra yazılımı iletmiş olabilir.

5. Komşu Erişim Noktası: Bu tehlike, yakındaki yerler yahut kafeler üzere pozisyonlarına yakın kablosuz ağlarda erişim noktalarına bağlanan kullanıcıları kapsar. Bu ağlar kuruluşun siber güvenlik kapsamı dışında oldukları için tehlike oluşturabilir.

6. İsim Hoc Ağlar:

Şirketininizi Korumak için Bu Tedbirleri Alın

Daha fazla Wi-Fi ağının açık olduğu ve siber güvenlik tedbirinin yetersiz kaldığı alanlarda saldırganlar, şirket sistemlerine makûs gayeli yazılımları çok daha kolay yayabiliyor. Şirketlerin ise süratli, idaresi kolay ve hepsinden değerlisi inançlı olacak eksiksiz bir Wi-Fi ağı oluşturması değer taşıyor. Ağı korumak, bilgilere ve müşterilerin hassas bilgilerine berbat niyetli erişimi önlemek için siber güvenlik programlarının güçlendirilmesi gerektiğini aktaran Yusuf Evmez, Wi-Fi tehlikelerine karşı varsayılan şifreleri değiştirmenin, bilgileri şiflemenin ve çalışanları eğitmenin ayrıyeten tesirli olacağını vurguluyor.

Comments are closed.