Ultimate magazine theme for WordPress.

TikTok Kullananlara Berbat Haber: Artık Biyometrik Bilgilerinizi Toplayacaklar

Şu an dünyanın en tanınan toplumsal medya uygulamaları ortasında olan TikTok, kapalılık siyasetini güncellediğini duyurdu. Yeni kapalılık siyaseti ile birlikte TikTok’un sahibi olan ByteDance, artık kullanıcıların biyometrik datalarını yasal olarak toplayabilecek. Pekala, bu ne manaya geliyor.

Aslında çok açık. Bundan sonra TikTok kullanmaya devam etmeniz durumunda, parmak izi ve yüz datalarınızın TikTok tarafından toplanmasına da müsaade vermiş olacaksınız. Her ne kadar şimdilik bu bilgiler yalnızca uygulamayı ABD’de kullanan insanlardan toplanacakken, önümüzdeki günlerde bu kapsam genişleyebilir.

TikTok’un basın sözcüsü, yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Şeffaflığa olan bağlılığımızın bir modülü olarak, toplayabileceğimiz bilgiler ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla netlik sağlamak için zımnilik siyasetimizi yakın vakitte güncelledik. Topladığımız bilgilerin tamamını ABD maddelerine uygun halde toplamaktayız. Yasalar gerektirdiği taktirde bu bilgileri toplamak için kullanıcılardan gerekli müsaadesi de isteyeceğiz.”

Şu an ABD’de yalnızca California, Illinois, New York, Teksas ve Washington üzere birkaç eyalette biyometrik saklılık maddeleri bulunuyor. TikTok’un buna bağlı olarak bu eyaletlerde yaşayanlardan müsaade istemesi gerekirken, öbür bölgelerden yaşayanlardan ise müsaade istemesi kaide koşulmuyor.

Pekala, TikTok bu kapsamı genişletir ve ülkemizde de yüz ve parmak izi datalarını toplayacağını söylerse, tekrar de uygulamayı kullanır mısınız? Niyetlerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Comments are closed.