usta kredi

Teknoloji Dünyasının Tartışılan İsmi John McAfee, Hücresinde Meyyit Bulundu!

Teknoloji ve yazılım dünyasının tahminen de en çok tartışılan ismi olan John McAfee, İspanya’da tutuklu bulunduğu hapishane hücresinde intihar etti. Bu haber, McAfee’nin ABD’de federal suçlamalarla karşı karşıya kalacağına dair raporların ortaya çıkmasından saatler sonra geldi. Polis kaynakları, El Pais gazetesine verdikleri demeçte McAfee’nin intihar ettiğini ve hücresinde meyyit bulunduğunu doğruladı. Gazete, McAfee’nin Barselona’daki hücresinden alındığını ve polisin vefatıyla ilgili soruşturma başlattığını da bildirdi.

Adalet bakanlığı yetkililerine nazaran “her şey intihara işaret ediyor.”  İkinci bir İspanyol gazetesi olan El Mundo da, McAfee’nin hapishanede bariz bir intihar sonucu öldüğünü yazdı.

İntihar olayının çabucak öncesindeki saatlerde İspanya Yüksek Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir dizi federal mali kabahatle suçlanan McAfee’yi ABD’ye iade etmeyi kabul etmişti.

John McAfee Neden Hapisteydi?

John McAfee, geçtiğimiz Ekim ayında, ABD – Tennessee’nin Batı Bölgesi’nde milyonlarca dolarlık gelir üzerinden vergi kaçırdığı argümanı ile karşı karşıya kalmıştı. İddianame yayınlandıktan sonra İspanya’daki yetkililer tarafından tutuklandı ve o vakitten beri de ülkede gözaltında tutuluyordu.

Tennessee davasında savcılar, McAfee’nin görüşmeler yaparak, şahsî kıssasını bir belgesel için satarak ve danışmanlık yaparak milyonlarca dolar gelir elde ettiğini argüman ediyordu. Ayrıyeten, Mart ayında Manhattan federal mahkemesinde, toplumsal medyada lanse ettiği kripto para ünitelerini içeren bir manipülasyon planı için farklı bir iddianame hazırlandı. Bu iddianamede ise McAfee ve bir hata ortağının, büyük ölçülerde “alt-coin” satın aldıkları ve akabinde Twitter’da bu alt-coin’i “pompalayarak” fiyatını şişirdikleri söyleniyordu.

McAfee, bu ayın başlarında bir iade duruşmasında kendisine yönelik federal vergi kaçakçılığı suçlamalarının siyasi maksatlı olduğunu argüman etmişti.

Comments are closed.