Ultimate magazine theme for WordPress.

TCL 10 TABMax İncelemesi

Hatırlarsanız kısa bir müddet evvel TCL’in bilhassa öğrenciler ve meskenden imajlı görüşmeler ve toplantılara katılmak isteyenler için sunduğu tableti, TCL TAB 10s‘i incelemiştik. Bilhassa pandemi ile bir arada tabletler bir defa daha tanınan hale gelmişken, bu alanda art geriye yeni modeller görmeye başladık. Bu kere da şirketten bizlere TCL 10 TABMax tableti ulaştı.

Çabucak söyleyelim, temelde bu 2 tabletle de misal şeyleri yapabilecek olsanız da, özellikler dahilinde ortalarında birtakım noktalarda farklılıklar var. İncelememiz sürecinde de bunlara değineceğiz.

2021060914570656285

TCL 10 TABMax Ekran Özellikleri Neler?

TCL 10 TABMax’in ekranı biraz daha büyük. 10.36 inç büyüklüğünde olan bu tablet, IPS LCD panel kullanıyor. Nispeten ince tutulan ekran kenarları ile birlikte ekran – gövde oranı yüzde 80 düzeyine ulaştırılmış durumda. Ekran çözünürlüğü de biraz daha güzelleştirilmiş ve ekranda bizleri 2000×1200 piksel çözünürlük karşılıyor.

TCL’in ürettiği tabletlerde ekran nitekim hoş görünüyor. Bunun en büyük sebebi ise, ekranda TCL’in NXTVISION manzara teknolojisinin kullanılıyor olması. Tablette bulunan uygulamalar ortasından erişebileceğiniz NXTVISION, ekranda görüntülenen manzarayı güzelleştirebiliyor. Kontrast, netlik ve koyu detayları otomatik olarak geliştirilebilen NXTVISION ayrıyeten tablette görüntü oynatacağınız da emsal uygunlaştırmayı sağlayabiliyor.

Tekrar buradan renk modu ile sıcaklığını ayarlayabiliyor, okuma modu, göz yormayan mod ve güneş ışığı ekranı üzere ayarları açabiliyorsunuz. Böylelikle tablet üzerinden uzun okumalar yapacağınızda ya da dışarıda kullanacağınızda daha yeterli bir manzara elde edebiliyorsunuz. Bu bilhassa tableti dersleri için kullanacak öğrenciler için değerli ölçüde yarar sağlayacaktır.

TCL 10 TABMax Tasarımı Nasıl?

Tabletin tasarımı da hayli hoş. Her ne kadar çerçeve ve art yüzey plastik yapıda olsa da sırıtmıyor, makus görünmüyor ya da hissettirmiyor. Çerçeve kenarları yuvarlatılmış, art yüzey ise ışığa hassas tırtırlı bir gereç ile hazırlanmış. Sol kenarda TCL logosu bulunuyor, sağ tarafta da ayrılmış bir alanda kamera yer alıyor.

Tuş butonu tableti yatay tuttuğunuzda sol kenarında kalıyor. Ses düğmelerine ise üst kenardan erişebiliyorsunuz. Bu kenarın devamında microSD kart çekmecesi bulunuyor. Buraya takacağınız 256 GB kapasiteye kadar microSD kart ile aygıtın hafızasını genişletebiliyorsunuz.

Tabletin alt kenarında Pogo Pin konektörleri yer alıyor. TCL’in kimi tablet modellerinde kutudan klavye aparatının çıktığını biliyoruz. Bu modelde yok fakat dilerseniz ayrıyeten satın alarak bu tableti bir klavye ile birlikte dizüstü bilgisayar formunda de kullanabilirsiniz.

TCL 10 TABMax’in beğendiğimiz yanlarından biri ise, stereo hoparlörleri kullanıyor olması. Böylelikle bilhassa tablet üzerinden sinema izleyecek ya da televizyon yayınlarını takip edecekler için bu hoş haber. Elbette öte yandan oyun oynayacaklar için de o denli.

2021060914571428185

TCL 10 TABMax Teknik Özellikleri ve Performansı

Bu tabletin değerli farklarından bir oburu ise bir evvelki modele nazaran daha süratli bir işlemcinin kullanılmış olması oluyor. 8 çekirdekli yapıda olan bu işlemci, hem verimlilik hem performans öbeğinde 2 GHz frekansına erişebiliyor. Ayrıyeten 4 GB RAM içeriyor ve 64 GB dahili hafıza bulunuyor. Bunlarla bir arada de kullanım alanını zenginleştiriyor.

Üzerinde Android 10 işletim sistemini bulunduran tablette arayüz akıcı formda çalışırken uygulama çalıştırma temposu da pek kâfi düzeyde. Günlük kullanımlarda problemsiz formda çalışıyor. Bu performansıyla EBA üzerinden derslere katılmak isteyen öğrenciler ve e-postalarını denetim etmek isteyen, manzaralı görüşmelerde kullanmak için bir tablet arayanlar şad kalacaklardır. YouTube ve Netflix

Çocuklara Özel Alan

TCL 10 TABMax’in değerli yanlarından biri içeriğinde çocuklara özel bir alan bulundurması. Ana ekranda Kids Mode uygulaması yer alıyor. Bu uygulamaya girerek çocuğunuza özel bir alan hazırlayabiliyorsunuz. Tableti kullanırken çocuğunuzun erişebileceği uygulamaları ve ziyaret edebileceği web sitelerini bu ekrandan ayarlayabiliyorsunuz.

Tabletin pil kapasitesiyse, bir evvelki incelediğimiz TCL TAB 10s üzere tekrar 8000 mAh. Bu kapasite epey geniş. Günlük kullanımlar için pek kâfi. Ekran başında çalışacaklar neredeyse tam gün çalışma sağlayabilirler. Sinema ve dizi izlemek için kullanacağınızda da 8 – 10 saat ortası performans elde edebiliyorsunuz. Pili bittiğindeyse yaklaşık 4 saat içinde şarj olabiliyor. Birinci yarım saatte ise yüzde 21 oranında şarj olabiliyor.

TCL 10 TABMax’in ön kamerası 8 MP. 4 elementli lens kullanılan bu kamera yoluyla Full HD görüntü kaydı yapabiliyorsunuz ki bunun karşılığını hem toplantı ile imajlı görüşmelerde hem de EBA ortamında alıyorsunuz. Bu ortada ön kamera yoluyla bir yüz tanıma özelliği ise yer almıyor. Tabletin kilidini açmak için klasik PIN girişi yapmanız gerekiyor.

Art kamera kamera ise 13 MP biçiminde yer alıyor. Bu kamerada otofokus bulunurken, yeniden Full HD görüntü kaydı yapılabiliyor.

Sonuç

Evet, toparlayacak olursak TCL 10 TABMax’in günlük kullanım için ülkü özelliklere sahip bir tablet olduğunu söyleyebiliriz. Geniş ekranlı bir tablet arayanlar, sinema ve dizi izleyecekler, e-posta denetimi, toplumsal medya ve haber takibi yapacaklar ve Zoom üzerinden toplantıya katılacaklar rahatlıkla tercih edebilir. Öte yandan Kids Mode sahibi olmasıyla çocuğuna özel bir tablet arayanlar da kıymetlendirebilir ve elbette EBA ile ders çalışmaları için de eğitime bir araç olarak tercih edilebilir. Bu aygıtın fiyatının da 2000 TL civarında olduğunu söyleyelim.

CHIP Online Notu: %85

+ Akıcı kullanım
+ NXTVISION ile uygun manzara üreten ekran
+ Uzun pil ömrü
+ Stereo hoparlörler
+ Kullanışlı çocuk modu
+ Artırılabilir hafıza
– Yüz tanıma yok

TCL 10 TABMax TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • İşletim Sistemi: Android 10
 • İşlemci: 8 Çekirdekli İşlemci
 • Suratı: 2.0 GHz & 2.0 GHz
 • Ekran Teknolojisi: IPS LCD
 • Ekran Boyutu: 10.36 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 2000×1200 px
 • Bellek (RAM): 4 GB
 • Grafik İşlemci: Mali-G72 MP3
 • Dahili Depolama: 64 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var (256 GB)
 • Ön Kamera: 8 MP
 • Art Kamera: 13 MP
 • Batarya: 8000 mAh
 • Wi-Fi: 802.11 bgnaac
 • Bluetooth: 5.0
 • GPS: Var
 • Boyutlar: 247 x 157 x 7.7

Comments are closed.