Ultimate magazine theme for WordPress.

Tatil Planı Yaparken Siber Korsanların Ağına Düşmeyin

Pandemi sürecinde sürat kazanan dijital dönüşüme rağmen kullanıcıların siber güvenlik farkındalığının şimdi kâfi seviyede olmadığı görülüyor. Bilhassa e-ticarette yaşanan ivmelenme, siber korsanların önünü açmaya devam ediyor. Yerli siber güvenlik eserleri üreticisi Berqnet’in tahlil ettiği küresel Cybersecurity Threatscape Q4 2020 raporuna nazaran, 

2020’nin son çeyreğinde dünya genelindeki ticaret kesimine yönelik akınlar, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran %56 arttı. E-ticaret sitelerinin müşterilerine yönelik ataklarda birinci amaç %33’le ödeme bilgileri olurken onu %27’yle ferdî bilgiler ve %20’yle kimlik bilgileri izledi. Siber korsanlar bu süreçte insanların Covid-19 aşılarına yönelik merak ve ilgisini de fırsata çevirmekten geri kalmadı. Pandemiyle ilgili tüm kimlik avı e-postalarının yaklaşık %40’ının Covid-19 aşısıyla ilgili olduğu görüldü.

Bu tablonun ülkemizde de emsal halde seyrettiğine dikkat çeken Berqnet Genel Müdürü Hakan Hintoğlu, “Özellikle geride bıraktığımız tam kapanma sürecinin akabinde başlayan kademeli olağanlaşma, yaz aylarına sayılı günler kala tatil planlarını e-ticaret ve aşı üzere mevzuların önüne geçirdi. İnternet üzerinden alışverişin yanı sıra yarışlara, çekilişlere ve armağan kampanyalarına olan ilginin de artması, an prestijiyle ikram tatil üzere düzmece içerik ve oltalama taarruzlarına yakalanma riskini katlamış durumda” ihtarında bulundu. 

Geçtiğimiz yıl 130 bin kişi Armağan Maldiv Tatili‘ vaadine inanmıştı”

Korunmak sanıldığı kadar güç değil 

Comments are closed.