Ultimate magazine theme for WordPress.

Sınıfının En Yeterlisi: HP Spectre x360 (2021) İncelemesi

Intel, dizüstü bilgisayarlar için taşınabilir işlemcilerini yeniledi ve böylelikle son vakitlerde art geriye şahane dizüstü bilgisayarları ile karşılaştık. Lakin bugün inceleyeceğimiz HP’nin yeni Spectre modeli, bu sene tüm gördüğümüz hoş ve başarılı ultra ince ve hafif laptop’lara çok hoş birkaç dokunuş daha ek ediyor ve albenisi bol bir laptop oluyor.

Aslında Spectre serisini bilenler, HP’nin bu aile ile üst düzey tasarım ve performansı bir ortaya getirdiğini bileceklerdir. Spectre x360 (2021) de şöyle uzaktan baktığınızda bile göze kaliteli gelen bir notebook oluyor. Bu incelememizde yenilenen Spectre x360’ı tüm ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

HP, Spectre x360 (2021) modeli ile birlikte çıtayı yükseltmiş. Etkileyici performans ve esnek kullanım biçimiyle bir arada ortaya tekrar hoş bir laptop çıkartan şirket, elbette bunun sonucunda da niş bir kitleyi hedefliyor. Laptop; kaliteli görünüşü, kullanılan gereç kalitesi, katlanabilir ve böylelikle esnek bir kullanım sağlayabilen ekranı, sergilediği performansı, dokunmatik ekranı üzere çok fazla özellik içeriyor ve bunlara daha bir dizisini inceleme müddetince ek edeceğiz. Ancak evvel laptop’ın şık dizaynıyla kelamı açalım.

sinifinin en yeterlisi hp spectre x360 2021 incelemesi 0 Q1pSpKpV

HP Spectre x360 (2021) Tasarımı Nasıl?

HP Spectre x360 (2021), tekrar daha evvelki Spectre modellerinden de alıştığımız üzere, dizaynıyla bu kategoride tekrar birinci sınıf bir laptop oluyor. Sahiden masaya koyduğunuzda etraftakiler şöyle bir dönüp bakar denir ya hani, öylesi bir laptop olmuş. İnce ve hafif olması bir yana, kenar kısımları, kullanılan renkler, fırçalanmış yüzey ve ardındaki HP logosuna kadar çabucak her şey şahane görünürken, laptop’ın farklı renk kombinasyonları da var; onları da inceleyebilirsiniz.

Dizaynının yanında kullanım formuyla de epey fonksiyonel bir aygıt oluyor yeni Spectre x360. İsminden da anlaşılabileceği üzere ekranı 360 derece katlayabiliyorsunuz. Böylelikle farklı formlarda kullanabiliyorsunuz. Bu ortada ekranın katlanmasını sağlayan menteşeler de ziyadesiyle sağlam. Yakından incelediğinizde bunu görebiliyorsunuz. Ayrıyeten hoş bir ayrıntı: Sol menteşe üzerinde işlenmiş Spectre logosu dikkatinizi çekecektir. Tüm bu ayrıntılar, laptop’ı premium düzeye ulaştırıyor.

HP Spectre x360 (2021) Etraf Ayrıntıları

HP Spectre x360 (2021) ile karşımızda 13.5 inç büyüklüğünde bir manzara var. Ekran kenar çerçeveleri bir oldukça ince tutulmuş, lakin kameradan vazgeçilmemiş. Çabucak ekranın üzerinde web kamerasını görebiliyorsunuz. Biliyorsunuz, Huawei, MateBook dizüstü bilgisayarlarında web kamerasını ekrandan kaldırıp klavyeye taşımıştı. HP ise Spectre’de web kamerasının yerini koruyor, lakin klavyeye ona özel bir güvenlik kilidi getiriyor. Çabucak güç tuşunun yanındaki kamera tuşuna basarak, kamerayı pasif hale getirebiliyorsunuz.

Laptop’ın ekranı ve ona bağlı olarak boyutları kompakt ancak klavye neredeyse tam boyutlu üzere davranıyor. Elbette ayrıyeten numerik tuş ekibi yok, ancak tuşların büyüklükleri ziyadesiyle ülkü, art aydınlatmanın unutulmamış olması da sevindirici. Klavyede tek aradığımız şey ise, daha geniş bir Enter tuşu oldu. Tekrar de alışmanız çok vakit almayacak.

Klavyenin üzerinde tekrar hoş bir başka ayrıntı, hoparlör ızgarası oluyor. Burada yer alan hoparlörler Bang&Olufsen imzalı. Ses performansını ziyadesiyle beğendik. Hoparlörlerin uygulaması da laptop’ta bulunuyor. Bang & Olufsen Audio Control yazılımını açtığınızda, buradan sesi kendinize nazaran özelleştirebileceğiniz çok sayıda seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

Klavyenin altında da geniş bir touchpad alanı yer alıyor. Bununla imleci rahatlıkla denetim edebiliyorsunuz lakin ekran aslında dokunmatik olduğundan ötürü, bunu neredeyse kullanmayı unutacaksınız diyebiliriz.

HP Spectre x360 (2021) Güvenlik Metotları

Laptop’ın ön kısmıyla ilgili kısmı kapatmadan, buradaki kıymetli bir ayrıntıya daha dikkati çekelim. Bu tip laptop’larda son periyotta parmak izi sensörüne yer verildiğini biliyoruz. Spectre x360 (2021)‘de dikkatli bakmazsanız parmak izi sensörü birinci başta gözden kaçabiliyor, açıkçası biz birinci bakışta göremedik. Parmak izi sensörü klavyede Alt ve sol istikamet tuşu ortasına neredeyse bir tuş üzere yerleştirilmiş. Az kalsın noksan diye eksi hanesine yazıyorduk.

Bu sensör yoluyla dilerseniz laptop’ı parmak izinizle kilitleyebiliyorsunuz böylelikle. Ayrıyeten fazlası da var. Laptop’a Windows Hello yüz tanıma entegrasyonu da yapılmış. Bu özellik pek çok rakibinde yer almıyor; olması Spectre’nin artı hanesine işliyor.

HP, Spectre x360 (2021)’de ayrıyeten ek güvenlik formülü de getirmiş ki daha evvel incelediğimiz yeniden HP’nin kimi laptop’larında da bu özellik vardı. Bu laptop’ta yer alan özel bir güvenlik modu sayesinde, ekrana yandan bakan birisi ekranınızı göremiyor. Laptop, bu özel güvenlik modu sayesinde ekranı yan açılardan bakıldığında karartabiliyor. Böylelikle kapıyı, meraklı gözlere karşı kapatıyor. Hoş özellik.

HP Spectre x360 (2021) İlişki Seçenekleri

Artık yavaş yavaş Spectre x360 (2021)’in teknik takımına hakikat gireceğiz, lakin kontaklara da kısaca bakalım. Ne yazık ki bu tip laptop’lar -eğer kutu içeriğinde genişleme adaptörleri getirmiyorlarsa- temas konusunda zayıf kalıyorlar. Spectre x360 (2021) nispeten bunlardan biri.

Laptop’ta tam boyutlu HDMI ya da ikinci bir tam boyutlu USB portu bulunmuyor. 2 adet Thunderbolt 4 takviyeli USB Type-C portu olması ise yenilikçi olması açısından sevindirici olarak nitelendirilebilir. Ekranı genişletmek istediğinizde bu porttan DisplayPort 1.4 ve HDMI  2.0 takviyesi sağlayabiliyorsunuz, fakat bunun için kabloya gereksiniminiz var alışılmış.

Bunun dışında sol yanda tam boyutlu USB 3.1 portu bulunuyor. Ayrıyeten tekrar sağ kenarda microSD kart slotu ile kulaklık girişini bulabiliyorsunuz. Tümü bu kadar. Kablosuz kontaklar ortasında ise Bluetooth 5 ve Wi-Fi 6 dayanağı var.

sinifinin en yeterlisi hp spectre x360 2021 incelemesi 2 uYAqPhzZ

HP Spectre x360 (2021) Ekran Özellikleri Neler?

HP Spectre x360 (2021)’nin ekranının tek yeteneği katlanabilmesi değil. Dokunmatik yapıda olması da değil. Bu ekran nitekim de hoş bir manzara sağlıyor. Ekran çözünürlüğü 3000×2000 piksel biçiminde ve ekran en-boy oranı da 3:2 halinde karşımıza çıkıyor. Bu boyut bilhassa üstten ve alttan daha geniş imaj sağlaması açısından taşınabilir platformda ve kompakt laptop’larda iş yapmak için çok uygun. Böylelikle her ne kadar bu laptop’ın ekranı 13.5 inç boyutunda olsa da, güya daha geniş bir ekrana baktığınızı düşünüyorsunuz.

Bunun yanında ekranın sağladığı parlaklık düzeyi ve kontrast düzeyi çok tatmin edici. HP ekran için özel bir yazılım da hazırlamış. HP Display Control olarak laptop’ta yüklü olarak bulabiliyorsunuz bunu. Buradan ekranı sRGB, Adobe RGB, DCI-P3 renk gamutlarına nazaran uyarlayabiliyorsunuz. Bu sayede web sirkülasyonlarında, imaj evrak düzenleme işlerinde ya da görüntü edit yahut görüntüleme evresinde gerçek renkleri alabiliyorsunuz ekrandan. Hakikaten HP, yeterli bir donanımı, hoş bir yazılım ile desteklemiş ve ortaya pek kullanışlı bir sonuç çıkmış.

Bu ortada ekranın etrafınızdaki ışık parlaklığına nazaran otomatik parlaklık ayarını yapabildiğini de söyleyelim.

HP Spectre x360 (2021) Özellikleri ve Performansı

Artık gelelim Spectre x360 (2021)’in teknik özelliklerine. Bu model de Intel’in yeni 11’inci kuşak işlemci ailesinden Core i7-1165G7 işlemciyi kullanıyor. Bu işlemciyi daha evvel Acer Swift 5 2021 ve Huawei MateBook X Pro 2021 modellerinde görmüştük hatırlarsanız. Yeniden misal üst düzey performansı yeni Spectre’de de sağlıyor bu işlemci. 4 fizikî çekirdek ve 8 iş parçacığından oluşan bu işlemci, 2.80 GHz taban frekansta çalışıyor, saat suratını 4.70 GHz’e kadar artırabiliyor. Bu manada laptop’ın taşınabilir platformda süreç gücüyle yüksek performans sağlayan bir model olduğunu söyleyebiliriz. İnce, hafif fakat güçlü bir laptop arayanlar bu manada mutlu kalacaklardır kanaatindeyiz.

Kaldı ki, laptop’a uyguladığımız testlerde de bu istikamette sonuç sağladı. İşlemci performansını ölçümleyen Cinebench testinde 1102 puan tek çekirdek puanı toplayan yeni Spectre, birebir testte tüm çekirdekleri çalıştığında ise 3858 puan üretebiliyor.

Geekbench testinde de 1363 puan tek çekirdek, 4989 puan çoklu çekirdek sonucu gösterdi. Bu pahalar de tekrar yeni laptop’lardan Acer Swift 5 2021 ve MateBook X Pro 2021 ile hayli yakın seyrediyor. Bu ortada laptop OpenCL testinde de 17 bin 367 puan almayı başardı.

Laptop’ın performansına eşlik eden öteki bileşenlerden RAM kapasitesi ise bu modelde 16 GB formunda yer alıyor. Depolama ünitesi ise çok geniş tutulmuş. Tam 1 TB kapasitesinde bir disk alanı bulunuyor bu laptop’ta. Böylelikle uzun vadede ek depolama alanına gereksiniminiz olmayacaktır. Bu ortada bu disk de Intel’in NVMe M.2 SSD diski. Okuma ve yazma kıymetleri âlâ düzeyde. CrystalDiskMark testinden 2231 MB/s sıralı okuma ve 1652 MB/s sıralı yazma performansı sağlıyor.

Laptop’ta elbette yeni jenerasyon Intel işlemci ile birlikte yeni jenerasyon GPU da geliyor. Intel Xe grafik ünitesinin yer aldığı laptop’ta, evvelki kuşak entegre grafik işlemcilere kıyasla daha düzgün performans sağlanıyor ve iş tabanlı çalışmalarda âlâ bir eşlikçi oluyor. Öte yandan natürel ki bu laptop bir oyun bilgisayarı değil, lakin Intel Xe ile bir arada Cyberpunk 2077 üzere oyunlar olmasa da Rocket League, League of Legends ve CS:GO türevi oyunları çok rahat biçimde oynatabiliyor.

Bu ortada laptop’ta sistemin performansını denetim edebileceğiniz bir yazılım da var. HP Command Center uygulaması üzerinden, performans, sessizlik ya da istikrarlı formunda manüel ayar yapabiliyor ya da bunu Akıllı Algılama modunda bırakarak, laptop’ın çalıştırdığınız uygulamaya nazaran hareket etmesini sağlayabiliyorsunuz. Elbette performans modunda ve yük altında çalıştığında bir ölçü fan sesi duyacaksınız. Lakin bunun karşılığında da serin bir kullanım sağladığını söyleyebiliriz. Bilhassa klavye alanı pek serin kalıyor.

HP Spectre x360 (2021) Pil Ömrü Nasıl?

Yeni Spectre’de yer alan Intel Evo platformunun en büyük sağladığı iyileştirmelerden biri pil ömrüne ait oldu demek mümkün. Böylelikle bu tip mobiliteyi gözeten ultra ince ve hafif laptop’larda artık gün uzunluğu pil ömrü sağlanabiliyor. Spectre x360 (2021) de bunlardan biri oluyor.

Spectre x360 (2021), pil ömrüyle tam gün yanınızda olacak bir model. Web’de deveran ve günlük kullanım senaryosunda PCMark 10 pil testinde 12 saat 55 dakikalık sonuç alan laptop, yalnızca görüntü oynattığımızda ise, yüzde 50 parlaklık oranınında Full HD bir görüntüyü tam 11 saat 22 dakika boyunca oynatabildi. Bunlar pek âlâ sonuçlar. Elbette günün sonunda pil ömrünü sizin kullanımınız belirleyecek ve olağan ki ağır tempolu işler ya da yorucu uygulamalar çalıştırırsanız bu mühlet kısalacaktır. Ancak istikrarlı ve orta düzeyli kullanımlarda bir iş gününü çok rahat çıkartabilen bir model.

Bu ortada laptop’ın şarj aleti de kendi üzere çok özel. HP burada da özel çalışmış ve hoş bir örgü kablolu şarj aygıtını kutu içeriğine dahil etmiş. Yeniden kutuda laptop için hoş bir taşıma kılıfının yer aldığı bilgisini de verelim.

sinifinin en yeterlisi hp spectre x360 2021 incelemesi 4 nbMQ7reQ

Sonuç

Evet, HP Spectre x360 (2021)’i uzun uzadıya anlattık. Sanıyoruz ki, yeni Spectre hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntıları verdik. Lakin tekrar de sorunuz varsa, kesinlikle yorumlarda yazın ki, oradan da cevaplayabilelim.

Sonuç olarak kısaca toparlayacak olursak, HP Spectre x360 (2021), başta da söylediğimiz üzere tasrım ayrıntılarından öteki tüm istikametlerine kadar ihtimamla hazırlanmış bir laptop olmuş. Bir dizüstü bilgisayarda gördüğümüz en uygun dizaynlardan birine sahip ve hakikaten kaliteli görünüyor ve hissettiriyor. Bu bağlamda yeterli ve kaliteli bir laptop satın almayı düşünenler yakından incelemeden geçmesin diyelim. Öte yandan katlanabilir ve dokunmatik ekranı, sağladığı performansı ve tüm gün süren pil ömrü de öbür kıymetli noktaları. Doğal ki bunun bir de fiyat karşılığı var: Şu an HP Spectre x360 (2021)’i piyasada 15499 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Fiyatı ne kadar yüksek gelse de, yeni jenerasyon laptop’lar ortasında güzel bir istikrarda durduğunu söyleyebiliriz.

CHIP Online Notu: %94

+ Mükemmel tasarım
+ Kusursuz pil ömrü
+ Üst seviye performans
+ Geniş ve rahat klavye
+ Bang&Olufsen hoparlörler
+ Esnek kullanım
+ Ekran yetenekleri
+ Güvenlik

– İlişki portları
– Fan sesi

HP Spectre x360 (2021) Teknik Özellikler

 • İşletim Sistemi Windows 10
 • İşlemci Intel Core i7 1165G7 4.70 GHz
 • Çekirdek 4
 • Ekran 13.5 inç Touch (3000×2000)
 • Bellek 16 GB DDR4
 • SSD 1 TB PCle NVMe M.2 SSD
 • Grafik Intel Iris Xe
 • Ses Bang&Olufsen
 • Kontaklar USB-C – Thunderbolt 4 (2 adet) USB 3.1, kart okuyucu, kulaklık, BT 5.0, Wi-Fi 6
 • Boyutlar 306 x 194 x 16.9 mm
 • Tartı 1.3 kg.

Comments are closed.