Ultimate magazine theme for WordPress.

Samsung, Özel CPU Üretmek İçin Kolları Sıvıyor Olabilir

Samsung, Exynos yongaları kelam konusu olduğunda aslında güçlü bir geçmişe sahip. Performans, güç verimliliği ve termal sıkıntıları nedeniyle şirket, özel CPU çekirdek dizaynları geliştirmesini durdurmak ve tasarım grubunu de dağıtmak zorunda kalmıştı. Yakın vakitte ise Exynos 2100 yonga seti ile stok ARM CPU çekirdeklerine dönen şirket, tatmin edici bir sonuçla karşılaştı. Lakin yeniden de çıkan haberler, Samsung’un bir kere daha özel CPU çekirdekleri geliştirmeye başlayabileceğine işaret ediyor.

Haberin kaynağı direkt Güney Kore. Samsung’un ARM mimarisine dayalı özel CPU dizaynlarını geliştirmek için yeni bir grup oluşturmayı düşündüğü sav ediliyor. Görünüşe nazaran hem Qualcomm hem Samsung, ARM’nin yakın vakitte duyurulan Cortex-X2 çekirdeğinden elde edilen performans kazanımından şad değil ve gelecekteki Exynos çipleri için özel bir çekirdek geliştirmenin yolunu arıyorlar.

Güney Koreli şirketin, AMD ve Apple’dan CPU mühendisleri ile görüşmelerde bulunduğu biliniyor. Apple’dan bu tarafta çalışmakta olan kıdemli CPU tasarımcısını işe alabileceğine sıcak bakılırken, ondan beklenen kıymetli bahis var: Yeni mimariyi geliştirmek için bir proje grubu kurmak.

Elbette bu  konunun şimdilik bir sızıntı olduğunu da unutmamak gerek. Pekala, sizce Samsung bu yolu tekrar izlemeli ve özel bir CPU geliştirmeli mi, yoksa stok ARM çekirdekleriyle mi yola devam etmeli? Fikirleriniz neler? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizlere yazın.

Comments are closed.