usta kredi

OPPO Reno5 Lite İnceleme

OPPO yakın vakit içinde Türkiye üretimine başladı. Artık pek çok akıllı telefonunu ülkemizde üretecek olan şirket, birinci olarak kapıyı OPPO A15s ile açmıştı. Daha evvel o modelin de incelemesini sizlerle paylaşmıştık. Bu sefer ise konuğumuz, OPPO’nun bir öteki Made in Turkey logolu telefonu Reno5 Lite. Bu incelememizde / videomuzda OPPO Reno5 Lite hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlere anlatacağız, başınızda rastgele bir soru işareti kalmayacak.

Öncelikle telefonun ardına bir bakalım, çünkü burada hoş bir ibare yer alıyor. OPPO logosunun çabucak yanındaki sertifikasyon yazıları ortasına dikkatlice baktığınızda, burada Made in Turkey yazısını görebiliyoruz. Önümüzdeki periyotta daha pek çok telefonda bu imzayı göreceğiz. Evet, bu hoş ayrıntısı da paylaştıktan sonra artık incelememize başlayalım.

2021062314401911385

OPPO Reno5 Lite Tasarımı Nasıl?

Kelamı elbette dizaynla açmak adetten. Reno5 Lite, dizaynıyla çokça kibar bir akıllı telefon. Ziyadesiyle ince bir gövdeden oluşan telefonun art yüzeyi her ne kadar temelde plastik gerece dayansa da, burada hoş bir personellik ile cam hissiyatı verilmiş. Parlak art yüzeyin köşesinde genişçe bir kamera alanı yer alırken, kenarlara hakikat izlenen kavisli çizgiler, telefonu elde rahat tutmayı çok elverişli kılıyor.

Kenarları yalnızca 7.8 mm inceliğinde olan telefonun kenar çerçeveleri alüminyum gereçten oluşuyor. Telefonun tartısı tıpkı kısa bir mühlet evvel incelediğimiz Reno5 modeli üzere 172 gram olurken, 2 telefon ortasında kimi noktalarda farklılık elbette var. Bunlar ortasında kamera ve işlemci gelirken, ekran ile batarya tıpkı formda karşımıza çıkıyor.

Reno5 Lite’ın üst kenarında yalnızca mikrofon deliği yer alırken, tüm irtibatlar alt kenarda yer alıyor. Burada 3.5 mm kulaklık girişi, ikinci mikrofon deliği, USB-C portu ve hoparlör mazgalı bulunuyor. Güç butonu, telefonun sağ kenarına pozisyonlandırılmış. Ses tuşları ise telefonun sol yanında kendine yer buluyor. Tekrar SIM kart çekmecesi de burada mevcut. Bu çekmeyi açtığınızda, burada bir microSD kart yuvasının olduğunu görüyorsunuz.

Reno5 Lite’ın kutu içeriği de bir oldukça geniş tutulmuş. Kutusunda silikon kılıfı, 30W gücünde şarj aygıtı, kablosu ve kulak içi kulaklıkları yer alıyor.

2021062314403062985

 OPPO Reno5 Lite Ekran Özellikleri Neler?

Reno5 Lite’ın ekranı da tıpkı Reno5 üzere 6.43 inç boyutunda. Ekran büyüklüğüyle geniş bir imaj sağlayan telefonun ekran en – uzunluk oranı 20:9 halde karşımıza çıkıyor. Yani telefonu yan çevirdiğinizde sinemaskop bir manzara sağlayabiliyorsunuz ki, ekran yalnızca görüş alanı ile değil, birebir vakitte sağladığı imaj kalitesi ile de bunu dayanaklar nitelikte. Çünkü telefonun ekran paneli AMOLED teknolojisine dayanıyor. Piksel yoğunluğu 409 ppi olan ekranda, 1080×2400 piksel çözünürlüğünde imaj sağlanabiliyor.

800 nit parlaklık düzeyine ulaşabilmesi ekranın en büyük artılarından biri olurken, ekranda Reno5 modeli ile en temel fark, tazeleme suratı manasında yaşanıyor. Reno5 modelinde 90Hz tazeleme suratı sunulduğunu söylemiştik. Reno5 Lite’ta ise karşımızda standart 60Hz ekran yer alıyor.

Ekranın çabucak köşesinde ön kamerayı görebiliyoruz. Parmak izi sensörü de ekrana entegre halde bulunuyor. Pek süratli tarama yapabilen parmak izi sensörünü kullanmak istemezseniz, ön kamera yoluyla yüz tanıma özelliği de mevcut.

2021062314404622385

OPPO Reno5 Lite İşletim Sistemi Özellikleri

Reno5 Lite’ın ekranında sizleri Android 11 işletim sistemine dayanan ColorOS 11.1 sürümü karşılayacak. Kutusundan yeni işletim sistemi ile çıkan telefonun arayüzü pek akıcı ve süratli. Ekranlar ortası geçişler ve uygulamalar ortasında problemsizce, takılmadan dolaşabiliyorsunuz. Öte yandan arayüzde gezindikçe hoş ayrıntılarla karşılaşıyorsunuz.

Telefonda özel bir zımnilik modu yer alıyor. Uygulama Kilidi olarak isimlendirilen bu mod sayesinde, telefonda yer alan uygulamaları kullanmak şifreli özel müsaadeye tabi tutuluyor. Ayarlar / Saklılık / Uygulama Kilidi ekranından bir şifre belirledikten sonra girebileceğiniz alandan, kilitlenecek olan uygulamaları seçiyorsunuz. Sonrasında ise ana ekrana döndüğünüzde bu seçtiğiniz uygulamalardan rastgele birini açmaya kalktığınızda, telefon size şifre soruyor. Hassas uygulamalar için ek güvenlik getirilmesi pek uygun olmuş.

Arayüzde ayrıyeten kullanışlı uygulamalar da var. Bunlar ortasında Oyun Alanı kısmı ile yüklediğiniz oyunları yönetebiliyor, oyun oynayacağınızda performans modu, düşük güç ve istikrarlı mod ortasında seçim yapabiliyorsunuz. Ayrıyeten tekrar O Relax ismindeki uygulamayı kullanarak da ortada rahatlayabilir ya da gece yattığınızda, Reno5 Lite ile hoş tabiat sesleri eşliğinde uykuya dalabilirsiniz. Bu ayrıntılar hoş düşünülmüş.

Kolaylaştırıcı Araçlar kısmına gelirseniz burada Akıllı Kenar Çubuğunu açabiliyorsunuz. Böylelikle ana ekrandan süratlice erişmek istediğiniz uygulamalar için ekranı kenardan çektiğinizde bu menü karşınıza çıkıyor. Ayrıyeten telefonda Bölünmüş Ekran özelliği de yer alıyor ve bu sayede ekranda 3 parmağınızı üst gerçek kaydırarak basitçe ekranı 2’ye bölebiliyorsunuz.

2021062314405489585

OPPO Reno5 Lite Özellikleri Neler ve Performansı Nasıl?

Pekala, gelelim teknik takıma. OPPO Reno5 Lite’ta orta segment için kâfi bir işlemci olan Mediatek Helio P95 kullanılmış. Bu işlemci 8 çekirdekli yapıda olurken, 2 Cortex-A75 çekirdeği 2.2 GHz frekansında çalışıyor, 6 Cortex-A55 çekirdeği ise 2.0 GHz frekansında çalışıyor. Bilhassa verimlilik odaklı çekirdeklerin yüksek frekans kıymetine ulaşabilmesi değerli olurken, telefonda 8 GB kapasitesinde RAM ve 128 GB kapasitesinde depolama alanı da yer alıyor.

Telefonun sentetik test sonuçları da sınıfına uygun ölçüde. Genel sistem performansını ölçümleyen AnTuTu Benchmark’ta 207 bin 73 puan toplayan telefon, işlemci performansını kıymetlendiren Geekbench testindeyse 395 puan tek çekirdek, 1568 puan çoklu çekirdek sonucu üretebiliyor.

Günlük performans değerlendirmesi noktasında Reno5 Lite için söyleyebileceğimiz, günlük kullanımları çok rahat karşılayabildiği, ayrıyeten 8 GB RAM içermesi sayesinde çoklu uygulama kullanımlarında da bunu destekleyebildiği olacak.

Oyun konusunda da sınıfına uygun yeterli bir performans gösteren telefonda, kullandığımız mühlet içinde pek çok oyunda değerlendirdik lakin tanınan oyunlardan Call of Duty Mobile bazında konuşacak olursak, telefonun bu oyunun altından rahatlıkla kalkabildiğini söyleyebiliriz. Kasmıyor, takılmıyor ve akıcı bir oyun tecrübesi sağlayabiliyor.

Oyun içindeyken her an ekranı yandan kaydırarak erişebileceğiniz Oyun Alanı kısmındaki Yarış modunu açtığınızda düzgün bir akış elde edebiliyor, pil düzeyiniz düşük olduğunda ise yeniden buradan Düşük Güç modunu açarak oyun keyfinizi uzatabiliyorsunuz.

2021062314410444185

OPPO Reno5 Lite Pil Performansı

Pekala, Reno5 Lite’ın pili ne kadar gidiyor? Reno5 Lite’ta 4310 mAh kapasitesinde bir batarya mevcut durumda. Bu batarya zati günlük istikrarlı kullanım için çok rahat yetiyor. Hatta telefonu ölçülü kullanıyorsanız 2’inci günü de şarj etmeden yarılayabilirsiniz.

Telefonun pil konusunda en beğendiğimiz yanlarından biri Üstün Gece Beklemesi oldu diyebiliriz. Bu sayede telefonu gece başucunuza bıraktığınız üzere sabah bulmanız mümkün. Bekleme modunda çok az güç tüketiyor. Öte yandan piliniz çok az, yalnızca yüzde 5 oranında olduğunda Üstün Güç Tasarruf Modu‘na alırsanız, 1 saatten fazla telefon araması yapabiliyorsunuz. Bu da güç durumlarda imdada koşan bir özellik olmuş. Tekrar telefonda olağan Güç Tasarruf Modu‘nun bulunduğunu da belirtelim.

Kutudan 30W gücünde şarj adaptörü çıktığını söylemiştik. Bu adaptör ile kısa müddette telefonu tam kapasite şarj edebiliyorsunuz. Yaklaşık 1 saat içinde tam kapasite şarj dolabilen batarya, birinci 30 dakika içinde neredeyse yüzde 50’lik doluluğa ulaşabiliyor.

2021062314411187985

OPPO Reno5 Lite Kameraları Nasıl?

Reno5 Lite, kameralarıyla megapiksel kıymetleriyle Reno5’in bir tık altına konumlanıyor. Lakin telefonda tekrar 4’lü kamera sistemi benimseniyor ve bu kameralarla ziyadesiyle kullanışlı seçenekler sunuluyor.

Telefonun ekranı içine yerleştirilen ön kamerası 32 MP. Art kameralar ise sırasıyla 48 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş açılı kamera, 2 MP makro kamera ve 2 MP derinlik sensörü olarak karşımıza çıkıyor.

Ön kamera ile Full HD görüntü kaydı yapılabilirken, art kamera ile ise 4K görüntü kaydı mümkün. Kamera arayüzünde dolaştığınızda ise geniş seçeneklerin yer aldığını görüyorsunuz. Örneğin görüntü çekim etabında canlı bokeh özelliğini açabilir, ayrıyeten sallantısız görüntüler için Ultra Steady özelliğini devreye alabilirsiniz. Yeniden birebir özellikleri ön kamera ile çekim yapacağınızda da kullanabilmek çok sevindirici.

Telefonda Gece modu da yer alıyor. Ayrıyeten yeniden ön kamera ile çekeceğiniz gece fotoğraflarında ekran dolgu ışığını kullanarak daha âlâ sonuçlar alabiliyorsunuz.

Reno5 Lite, görüntü ve fotoğraf konusunda uygun sonuçlar üretiyor. Ürettiği sonuçlar toplumsal medya paylaşımları için rahatlıkla kâfi olurken, geniş dinamik aralık ve ayrıntılardaki netlik de dikkat cazip duruyor. Yapay zekayı etkin hale getirerek yaptığımız çekimlerden ziyadesiyle şad kalırken, telefonun Portre modunun kalitesi de sınıfı için muazzam diyebiliriz.

Bu ortada telefonda 0.6x, 1x, 2x ve 5x ortasında geçiş yapabiliyorsunuz. Arayüzdeki bu sekmeler ortasında parmağınızı kaydırdığınızda ise karşınıza zum tekerleği çıkıyor ve buradan da totalde 10x’e kadar dijital zum yapabiliyorsunuz.

Arayüzde daha çok seçenek var. Profesyonel mod, Çift İmajlı Görüntü modu, makro modu, ağır ve hızlandırılmış çekim üzere pek birçoklarına daha ulaşmanız mümkün.

OPPO Reno5 Lite ile çekilen fotoğrafları çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

2021062314412039585

Sonuç

Evet, sonuca geldiğimizde geriye pek söylenecek kelam kalmadı açıkçası. Reno5 Lite hakkında bilinmesi gereken her şeyden bahsettik lakin elbette daha fazlası da kesinlikle var, bunları da artık siz telefonu alırsanız keşfedersiniz. Lakin söyleyebiliriz ki, Reno5 Lite sahibini memnun edecek bir telefon olmuş. Hem tasarım çizgisi hem performansı hem kamera yetenekleri ile pek fonksiyonel bulduk. Türkiye’de üretilmiş olması elbette gayreti. OPPO’nun önümüzdeki devirde daha pek çok modelini Made in Turkey imzası ile raflara yerleştireceğinin de bir ispatı niteliğini taşıyor diyebiliriz. Reno5 Lite’ı şu an satış kanallarında 3299 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %90

+ İnce ve şık tasarım
+ Aktüel işletim sistemi
+ Performans
+ Uzun pil ömrü
+ Ekran özellikleri
+ Kamera yetenekleri
+ Kutu içeriği

OPPO RENO5 LITE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • İşletim Sistemi: Android 11
 • İşlemci: Mediatek MT6779V Helio P95
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 2.2 GHz & 2.0 GHz
 • Ekran Teknolojisi: AMOLED
 • Ekran Boyutu: 6.43 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
 • Bellek (RAM): 8 GB
 • Grafik İşlemci: PowerVR GM9446
 • Dahili Depolama: 128 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var
 • Ön Kamera: 32 MP
 • Art Kamera: 48 MP & 8 MP  & 2 MP  & 2 MP 
 • Batarya: 4310 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Çift SIM Dayanağı: Yok
 • Wi-Fi: 802.11 bgnac
 • Bluetooth: 5.1
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Var
 • FM Radyo: Var
 • Boyutlar: 160 x 73 x 7.8 mm
 • Tartı: 172 gr.

ADVERTORIAL

Comments are closed.