Ultimate magazine theme for WordPress.

OPPO Reno5 İnceleme

  • Yüksek parlaklıkta AMOLED ekran
  • Uzun pil ömrü ve süratli şarj
  • Etkileyici kamera yetenekleri
  • Kaliteli fotoğraf performansı
  • Segmentine uygun performans
  • Süratli parmak izi okuyucu
  • Kutu içeriği
  • 3.5 mm kulaklık girişi, NFC dayanağı

OPPO’nun yakın bir vakit içinde duyurusunu yaptığı yeni akıllı telefonları Reno5 ve Reno5 Lite modelleri Türkiye’de de çabucak süratlice satışa sunuldu. Yurt dışında 5G modeli satışa sunulurken, ülkemizde ise bu temas şimdi bulunmadığı için elimizdeki model 4G takviyesi içeriyor. Orta segmente uygun olan 2 telefon da ayrıntılarında hoş özelliklere mesken sahipliği yapıyor. Bu incelememizde Reno5’in tüm sahip olduğu özelliklerden bir ortada bahsedeceğiz, ayrıyeten kısa bir müddet içerisinde de Reno5 Lite modelinin incelemesini de sizlerle paylaşacağız.

OPPO Reno5 Tasarımı Nasıl?

oppo reno5 inceleme 0 Cyz8O5Iv

Öncelikle her vakit olduğu üzere dizaynla kelamı açalım. Reno5 de daha evvel incelediğimiz Reno4’ün tasarım çizgisini sürdüren bir telefon oluyor. Pek ince ve pek hafif olan telefonun boyutları da yeniden selef modelle hayli yakın. 159 mm uzunluğunda olan telefonun genişliği 73 mm olurken, kalınlığı ise yalnızca 7.7 mm. Telefonun yükü da sadece 171 gram seviyesinde.

Ekran boyutu da değişmemiş; Reno5 de 6.4 inç boyutunda bir ekranla karşılıyor bizleri, ayrıntılarında ise değerli değişiklikler var, az sonra bahsedeceğiz.

Telefonun elimizdeki rengi Parlak Gümüş renkli olurken, telefonun ardında plastik bir gereç kullanılmış. Fakat bu plastik yüzey makus bir his uyandırmıyor, bakıldığında da metalik kaplamalı üzere görünüyor. Reno5’in etrafı de alüminyum çerçeveden oluşurken, sağ kenarda güç butonu, sol yanda ses butonlarını görüyoruz. Yeniden bu kenarda SIM kart çekmecesi bulunuyor. Bunu açtığınızda, burada bir microSD kart girişine yer verildiğini de görüyorsunuz.

Telefonun alt kenarında 3.5 mm kulaklık girişi, USB-C yuvası ve hoparlör mazgalı da mevcut durumda. Bu ortada telefonun kutu içeriğinde silikon kılıfın, şarj adaptörünün ve kulaklığın yer aldığı bilgisini de verelim.

OPPO Reno5 Ekran Özellikleri Neler?

Az evvel de söylediğimiz üzere Reno5’in ekranı 6.4 inç boyutunda. Ekran boyutuyla yeniden geniş manzara sunan telefonlardan biri oluyor Reno5. Hatta o denli ki telefon bu ekranıyla pek çok amiral gemisinden daha büyük bir imaj sunuyor ve böylelikle multimedya tüketimi açısından avantaj içeriyor.

Ekranda selef modele nazaran değerli gelişmeler de görüyoruz. Telefonun paneli AMOLED olarak karşımıza çıkıyor ve ekranda artık 90Hz tazeleme suratı dayanağı var. Böylelikle ekranın farkını çabucak görebiliyorsunuz. Günlük kullanımda ekranlar ortası geçişlerde olsun, uygulama içi sirkülasyonlarda olsun zati bunun farkını evvelki telefonunuza kıyasla çabucak hissedeceksiniz. Öte yandan artık bu yüksek tazeleme suratı oyunlarda da kullanılıyor ve böylelikle daha akıcı bir oyun tecrübesi sağlanabiliyor. Reno5’in bu noktalarda artı puan kazandığını söyleyebiliriz.

Telefonun öbür çarpıcı özelliği ise ekranın yüksek çözünürlüğü ve parlaklık ölçüsünde yatıyor. 2400×1080 piksel çözünürlüğünde olan ekran, böylelikle ekran boyutuna ait çözünürlüğüyle yüksek piksel oranına sahip. 411 ppi seviyesi, ortaya âlâ bir imaj çıkmasına yer hazırlıyor. Ekranın ekran en – uzunluk oranı da 20:9 seviyesinde. Kameranın çentik ile değil, delik yoluyla ekrana yerleştirilmiş olması da ekran boyutunu artıran ögelerden olurken, ekran parlaklığı selef modele kıyasla kıymetli derecede artırılmış.

Reno5’in tipik parlaklık değeri 430 nit, lakin azamî düzeyde parlaklık 600 nit düzeyine ulaşabiliyor. Bu paha pek çok rakibine karşı da daha parlak bir ekrana sahip olmasını sağlıyor. Böylelikle parlak güneş ışığı altında rahatlıkla ekranı görebiliyorsunuz.

Telefonda parmak izi sensörü ekranın içine entegre edilmiş durumda. Süratli tanılama yapabilen bu sensöre ek olarak yüz tarama özelliği de yer alıyor.

Bu ortada son olarak ekrana yakından baktığınızda üzerinde fabrika çıkışında yerleştirilen bir muhafaza bandının olduğunu görebilirsiniz. Buna ek olarak ekran halihazırda Gorilla Glass 3 ile de muhafazalı yapıda tasarlanmış.

OPPO Reno5 Kameraları Nasıl?

oppo reno5 inceleme 2 TlsVF5N1

Reno5’te kameralarda da farklılıklar var. Geride yer alan kamera bloğunda ana kameramız artık 64 MP boyutunda. Önde ise 44 MP‘lik bir selfie kamerası yer alıyor. Kullandığımız mühlet içinde telefonun kameralarından bir epey keyif aldığımızın altını çizmemiz gerek. Hem performans hem getirilen ek özelliklerle OPPO, Reno5’in kameraları kullanım alanını genişletmiş durumda.

64 MP’lik ana kamera, f/1.7 diyaframa sahip. Bu kamera geniş açılı fotoğraflar çekebiliyor ve faz algılamalı otofokus içeriyor. 2’inci kamera 8 MP’lik ultra geniş açılı olurken, bu kamerayı geniş görünüm çekimlerinde bol bol kullanacaksınız. Yeniden telefondaki 3’üncü kamera makro çekimler yapabilirken, 4’üncü kamera da bokeh efektli çekim yapılabilmesi için derinlik sensörü içeriyor.

Telefondaki her kamera üzerinde düşen işi âlâ formda yerine getirirken bilhassa telefonun ana kamerasından her şartta yararlanılabiliyor. Kutudan çıktığı üzere, hiçbir ayarlama yapmadan direkt fotoğraf çektiğinizde bile olağanüstü fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Lakin burada kullanabileceğiniz daha çeşitli özelleştirme seçenekleriniz de var.

Bunlardan biri Yapay Zeka Vurgu Görüntüsü oluyor mesela. Fotoğraf çekimlerinde de kullanabileceğiniz Yapay Zeka Düzgünleştirme özelliğini görüntü çekimlerinizde AI Vurgulu Görüntü şeklinde kamera arayüzünde bulabiliyorsunuz.

Bu modu aktifleştirerek düşük ışıkta video çektiğinizde, ışık düzeyinin artırılması bir yana renkler de daha parlatılarak ortaya daha hoş bir görüntü çıkmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra ön ve art kamera ile yapacağınız görüntü çekimlerinizde gerçek vakitli alan derinliğini başarılı biçimde sağlayabiliyor Reno5. Bilhassa ön kamera ile bu şartta yaptığımız çekimde, nitekim de hoş sonuç yakalamayı başardık telefon ile.

OPPO, Reno5 ile bu kez işin biraz sanat tarafına da soyunmuş. Kendinizi rastgele bir görüntü art planının üzerine yerleştirme imkanı tanıyan şirket, böylelikle iki farklı imgeyi harmanlayarak ortaya hoş çalışmalar çıkartmanıza önayak olabilir. Kamera arayüzünde AI Karışık Portre şeklinde bulabileceğiniz bu modda, evvel mesela art kamera ile bir alanın görüntüsünü çekiyor, sonra ön kamera ile bu art planın üzerine kendi görüntünüzü yediriyorsunuz.

Görüntü noktasında hakikaten de özellikler varlıklı tutulmuş. Bunlardan biri de Çift Manzaralı Görüntü özelliği oluyor. Bununla tıpkı anda ön ve art kameralardan çekim yapabiliyorsunuz ve bu sayede 2 açılı çekilen görüntüler oluşturabiliyorsunuz.

Ben bunlarla uğraşamam, yalnızca olağan çektiğim görüntüler kaliteli olsun diyorsanız ise, bunun da karşılığı var. Telefonda Full HD / 60 kare görüntü kaydı yapılabiliyor ve bu senaryoda gyro-EIS takviyesi ile neredeyse sallantısız görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. Şayet daha yüksek imaj çözünürlüğü istiyorsanız ise, bu defa 4K görüntü kaydı yardımınıza koşuyor. Bu modda da 4K çözünürlüğünde yüksek manzara kalitesiyle görüntü kaydı yapabiliyorsunuz.

Bunların dışında da telefonun fotoğraf performansını pek beğendik. Artık sizin de görmeniz açısından sizlerle de Reno5 ile çektiğimiz fotoğrafları bir ortada paylaşalım.

OPPO Reno5 ile çekilen fotoğrafları ve görüntüleri çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno5 Özellikleri Neler ve Performansı Nasıl?

Evet, buraya kadar her şey hoş. Pekala, telefonun teknik özellikleri neler ve performansı nasıl? Net olarak şunu söylemek mümkün pek alışılmış, bu telefon günlük işleriniz için pek uygun yapıda. Android 11 güncel işletim sistemiyle gelen telefonla rutin kullanımlarda problemsiz bir kullanım sağlayabilecek, web sirkülasyonlarında takılma yaşamayacak, uygulama açılışlarında sorun görmeyecek ve oyunlarda da güzel bir performans elde edebileceksiniz. Bunda kuşkusuz telefonun bellek kapasitesinin yüksek olmasının parmağı var. Telefonda 8 GB RAM yer alıyor ve bu da performans noktasında eli kuvvetlendiriyor. Oyunlarda da Asphalt 9 olsun, PUBG olsun uygun düzeyde performans yakalayabiliyorsunuz.

Telefonda kullanılan işlemci Snapdragon 720G olurken, bu işlemci yeni piyasaya çıkan orta segment telefonlarda çokça gördüğümüz bir tercih. Bu manada sentetik test sonuçlarında da performans olarak Reno5 de pek çok rakibiyle muadil performans üretiyor. Selef model Reno4 Pro’dan ise daha uygun bir sonuç alıyor.

Reno5, Geekbench testinde tek çekirdek skoruyla 560 puan, çoklu çekirdek performansıyla ise 1681 puan üretebiliyor, AnTuTu testinde ise 284 bin 44 puan sonuçla ayrılmayı başarıyor.

Telefonun pil ömrüne geldiğimizde ise, 4310 mAh kapasiteli bir bataryaya yer verilmiş olduğunu görüyoruz. Bu batarya gerçek dünya kullanım senaryosunda faal bir kullanımda 2 günlük müddet sağlayabiliyor. Bu müddet içinde bir düzineden fazla HD görüntü kaydedebiliyor, birkaç saat uzunluğu müzik dinleyebiliyor ve günlük telefon kullanımınızı sağlayabiliyorsunuz. Bu uzun müddetin gerisinde kuşkusuz AMOLED ekranın sağladığı güç tasarrufunun da katkısı bulunuyor. Şayet bu halde ölçülü bir kullanım sağlıyorsanız 2 gün rahat yönetim edebilecek bir telefon oluyor Reno5. Biraz daha yüksek viteste kullandığınızda ise yeniden tam günlük performans yakalayabiliyorsunuz.

Fakat batarya ile ilgili en dikkat çeken kısım süratli şarj mühleti oluyor kuşkusuz. Telefonda, OPPO’nun başka telefonlarında da gördüğümüz SuperVOOC süratli şarj takviyesi yer alıyor ve 50W’lık şarj dayanağı ile bir arada telefonun neredeyse yüzde 80’ini yarım saat içinde doldurabiliyor, 45 dakikayı biraz aşarak da tam kapasite şarj edebiliyorsunuz. Hatta 5 dakikalık şarj ile 3 saate kadar faal kullanım elde etmeniz mümkün.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek OPPO Reno5, dizaynıyla son derece düzgün inşa edilmiş bir gövdeden oluşuyor ve kategorisine uygun iyi özellikler içeriyor. Bilhassa kamera istikametiyle beğendiğimiz telefonun 8 GB RAM içermesi ve Android 11 ile gelmesi de değerli avantajları oluyor. Reno5’in fiyatı ise şu an satış kanallarında 4699 TL şeklinde. Bu manada orta – üst seviye telefonlar ortasında yeni bir alternatif arayanlar için düzgün bir tercih olabilir.

OPPO Reno5 Teknik Özellikleri
Eser Modeli OPPO Reno5
Eser Çeşidi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici Oppo
İşletim Sistemi Android 11
İşlemci Qualcomm Snapdragon 720G
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.3 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi AMOLED
Ekran Boyutu 6.4 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2400 px
Grafik İşlemci Adreno 620
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 128 GB
Arttırılabilir Depolama 256 GB
Ön Kamera 44 MP
Art Kamera 64 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 2 MP
Art Kamera (4) 2 MP
Çift Sınır Yok
Wi-Fi Yok
NFC Yok
GPS Yok
LTE (4G) Yok
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Yok
FM Radyo Yok
Batarya Kapasitesi 4310 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 73 × 159 × 7.7 mm
Tartı 171 gr.

Satın Al

Comments are closed.