Ultimate magazine theme for WordPress.

OPPO Enco Air İnceleme

  • Şık tasarım
  • Ses performansı
  • Uzun pil ömrü, süratli şarj dayanağı
  • AI dayanaklı davet kalitesi
  • IPX4 sertifikası
  • Bluetooth 5.2 takviyesi
  • Süratli eşleşme

TWS kulaklıklar ortasında onca çeşit model yer alıyor, artık bu kategoride varlıklı bir yelpaze var. Böylelikle herkes kendi bütçesine ve istediği özelliklere sahip bir kablosuz kulaklık sahibi olabiliyor. OPPO da bu kategoriye değerli hizmet sağlıyor ve çok sayıda model ile kullanıcılara seçenekler sunuyor. Bunlardan daha önce OPPO Enco W51 ve Enco W31 modellerini incelemiştik. Artık ise aileye yeni bir model daha katılıyor ve o da Enco Air’den diğeri değil.

OPPO Enco Air Tasarımı Nasıl?

oppo enco air inceleme 0 gDNCAwS3

Enco Air, yarı saydam tasarımı, 12 mm boyutlu ses şoförleri, 8 saatlik oynatma mühleti için yalnızca 10 dakikalık şarj gerektirmesi, Bluetooth 5.2 bağlantısına sahip olması, 24 saat toplam pil ömrü sağlaması ve aramalar için yapay zeka takviyeli gürültü engelleme özelliği içermesiyle bu kategoride rastlayabileceğiniz gerçek kablosuz kulaklıklar ortasında değerli bir model oluyor.

Açık dizaynlı kulaklık yapısı ile silikon başlıklı kulaklıklarla rahat edemeyenler tarafından sevilerek kullanılacak olan Enco Air kulaklıkları, oval bir şarj kutusu içinde bulunuyor. Kutunun üst kısmı yarı saydam olarak tasarlanmış. Kapağı açtığınızda ise kulaklık telefonunuzla bağlanmaya hazır hale geliyor.

Kulaklığı ister çabucak telefonunuzun Bluetooth yoluyla bağlayabiliyor ya da Android kullanıcılarının Google Play uygulama marketinde bulabilecekleri HeyMelody uygulaması yoluyla süratlice bağlayabiliyorsunuz. Uygulama şimdi iOS işletim sisteminde yok, lakin esasen direkt Bluetooth üzerinden de bağlayabiliyorsunuz.

Kulaklığın dizaynında değerli noktalardan biri IPX4 sertifikası ile su sıçramalarına ve tere karşı güçlü olması olurken, bir oburu ise kulaklıkların çok hafif olması. Enco Air, şarj kutusuyla birlikte de tekrar sadece 40 gram ağırlığa sahip.

OPPO Enco Air Özellikleri Neler?

Elimizde siyah renkli modeliyle bulunan Enco Air, ayrıyeten düz beyaz rengiyle de tercih edilebiliyor. Pekala, kulaklığın teknik tarafında neler var?

Bu kulaklığın içinde 12 mm dinamik şoföre yer verilmiş. Bu titanyum kompozit dinamik şoförler, bas sesleri hissettirebiliyor ve müzikteki detayları almanızı sağlayabiliyor. Güçlü orta aralık tonlarıyla birlikte bas ve tizleri düzgün biçimde sağlayabilen kulaklıkta telefon görüşmeleri için DNN gürültü engelleme özelliğine yer verilmiş. Açılımı Derin Hudut Ağı manasına gelen bu özellik, binoral ses algoritması ile içinde yer alan çift mikrofonu sesli görüşme yaparken yahut arkadaşlarınızla oyun oynarken daha uygun bir netlik sağlaması için optimize edebiliyor.

Bu kulaklığın güzel ses iletimi sağlayan en kıymetli artılarından bir oburu ise Bluetooth 5.2 takviyesi içermesi. Pekala, Bluetooth 5.2 ne üzere yarar sağlar? Bluetooth 5.2, telefon ve kulaklığın ortasında kurulan kablosuz kontağın daha güçlü olmasını sağladığı üzere, otobüs ve metro üzere bu çeşitte kablosuz data bağlantısı yapan pek çok aygıtın bir ortada olduğu kalabalık ortamlarda sinyali daha düzgün stabilize edebiliyor. Ayrıyeten ses kaynağı ile 10 metrelik uzaklığa kadar kopmadan, cızırtı yaratmadan data iletimini sağlayabiliyor. O nedenle TWS kulaklık alırken buna dikkat etmenizde yarar var.

Dokunmatik Denetimler ve Oyun Yeteneği

oppo enco air inceleme 2 cRTSRXv5

Bu ortada kulaklığın dokunmatik denetimlere sahip olduğunu da atlamayalım. Enco Air’in kulaklıklarının üzerine 2 defa yavaşça dokunarak bir sonraki müziğe geçebiliyor, basılı tutarak da ses denetimini etkinleştirebiliyorsunuz. Sol kulaklığa basılı tuttuğunuzda sesi kısabiliyor, sağ kulaklığa basılı tuttuğunuzda ise sesi yükseltebiliyorsunuz. Ayrıyeten yeniden sol kulaklığa 3 kere dokunarak telefonunuzun sesli asistanını da etkinleştirebiliyorsunuz.

Enco Air ile ilgili bahsetmemiz gereken bir öbür ayrıntı ise oyunculara özel. Bilhassa telefonuyla uzun soluklu oyun oynayanlar için 80 ms gibi çok düşük gecikme mühletine sahip olan kulaklık, böylelikle bilhassa PUBG gibi diyaloğa dayalı rekabetçi oyunları tercih edenler için uygun bir eküri olacaktır diye düşünüyoruz.

Hatta kulaklığın bu hususta bir mükafatı de var. TÜV Rheinland tarafından, yüksek performans ve düşük gecikme mühleti için onaylanmış olan Enco Air için gecikme, kararlılık ve davet performansı üzerine derinlemesine testler yapılmış ve sonunda da bu ödül ile kategorilenmiş.

OPPO Enco Air Pil Ömrü Ne Kadar?

Pekala, Enco Air’in pil ömrü ne kadar gidiyor? OPPO’nun evvelki kulaklıkları üzere Enco Air de uzun pil ömrüne sahip bir kablosuz kulaklık. Kutusu ile birlikte toplam 24 saatlik pil ömrüne sahip olan kulaklıkla tek seferde 4 saatlik kesintisiz müzik dinleyebiliyorsunuz. Pili bittiğinde kutusuna koyup 5 kere tam kapasite şarj edebilirsiniz. Böylelikle totalde 24 saatlik kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Kutunun da şarjı bittiğinde tam kapasite şarj etmeniz için gereken müddet 1.5 saat kadar. Lakin hoş haber: Müzik dinlemek için bu kadar beklemenize gerek yok. Yalnızca 10 dakika şarj ederek 8 saate kadar yüksek volümlü müziğe kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu ortada kutusu içinde gerekli şarj kablosunu da bulacaksınız.

Özetle

Evet, toparlayacak olursak OPPO Enco Air, hoş bir kablosuz kulaklık olmuş. Özellikleriyle olduğu üzere sağladığı ses performansıyla da beğendiğimiz kulaklık, dediğimiz üzere bilhassa açık dizaynlı kablosuz kulaklık arayanların beğenerek kullanacağı bir model olacaktır. Son olarak OPPO Enco Air’in fiyatının da bu incelemeyi hazırladığımızda 639 TL olduğunu belirtelim ve incelememizi burada noktalayalım.

OPPO Enco Air Teknik Özellikleri
Eser Modeli OPPO Enco Air
Eser Tipi Kablosuz Kulaklık
CHIP Online Notu 90
Üretici Oppo
Teknik Ayrıntılar
Şoför 12mm dinamik şoför
İlişki Bluetooth 5.2
Pil Kapasitesi 25 mAh / 440 mAh (şarj kutusu)
Müzik Çalma Mühleti 24 saate kadar
Şarj Mühleti 90 dakika (şarj kutusu ile)
Frekans Reaksiyonu 20 Hz – 20kHz
Mikrofon Hassasiyeti -38 dBV/Pa
Dayanıklılık IPX4
Yük 40.4 gr (Tüm cihaz)

Satın Al

Comments are closed.