Ultimate magazine theme for WordPress.

Meskenden Çalışmaya Alışan Beşerler, “Ofise Dönün” Davetinden Mutlu Değil

Kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarına nazaran, İngiltere’de her beş çalışandan dördü, firmaların çalışanlarını ofisten çalışmaya zorlamasının yasa dışı hale gelmesini istiyor. Bu “isyan” Koronavirüs pandemisi nedeniyle çalışma sisteminde yaşanan değişikliklerin kalıcı olmasını sağlayabilir.

Bir yıldan fazla bir müddettir konuttan çalışan işçi, günlük işe gidip gelme müddetini yatakta fazladan bir saat olarak kullanma ve tişört – terlik giyerek bilgisayarlarının karşısında çalışma fikrine alışmış üzere görünüyor. İngiltere’de bunun artık kanuna bağlanması gerektiğini düşünenler bulunuyor. İngiltere’de Okta firmasının Avrupa çapında 10.000 kişi ile gerçekleştirdiği bir ankete nazaran giderek daha fazla insan konuttan çalışma fikrine alışmış görünüyor. Okta’da dinamik çalışma lideri Samantha Fisher, “Birçok İngiliz bir yıldan uzun bir müddettir kurallara uyarak meskende kalıyor ve meskenden çalışıyor” diyor ve ekliyor: “İleriye dönük olarak, ister ofise geri dönmek, ister uzaktan çalışmak yahut her ikisinin bir karışımı olsun, kendi koşullarında çalışma özgürlüğünü istedikleri açıkça görünüyor. Mevzuatta yapılacak bir değişiklik, seçimi çalışanların ellerine bırakabilir ve kuruluşlara değerlendirmeler yapma, süreçleri yine kıymetlendirme ve çok lokasyonlu bir stratejide çalışmayı destekleyen daha uygun teknikleri aktifleştirme fırsatı verebilir.

Araştırmaya katılan 10 bireyden dördü şimdi karar veremediklerini lakin meskenden çalışma ve işe gitme ortasında yapılacak tercihin kendilerine bırakılmasını istediklerini söylüyor. İngiltere’de beş şahıstan biri ise, işe gitmeyi büsbütün bırakıp, konuttan çalışmaya razı görünüyor. Ofise dönmeyi tercih edenler ise toplumsal aralık, nizamlı olarak temizlenen masalar ve ofisler ve günlük çalışma saatlerinde esneklik istiyor.

Geçtiğimiz gün, Zoom rekor bir gelir açıkladı ve birinci çeyrek gelirinin bir evvelki yıla nazaran yüzde 191 arttığını belirtti. Sayıları açıklayan CEO Eric S Yuan, “iş artık ofisten yapılmak zorunda değil”  diyor ve şirketinin hem iş dünyasında daha fazla esneklik, üretkenlik ve memnunluk sağlayan hibrit çalışma evrimine öncülük etmeye “yardımcı olmaya” hazır olduğunu söylüyor.

Comments are closed.