Ultimate magazine theme for WordPress.

Megabayt Nedir, Megabit Nedir? İkisi Tıpkı Şey mi, Değilse Ne Farkları Var?

Megabayt (MB) ile megabit (Mb) tabirlerinin tıpkı şey olduğunu sanan ne kadar çok insan olduğunu biliyor musunuz? Aslında ortalarında değerli bir fark var. O vakit megabayt nedir, megabit nedir? Megabayt ve megabit ortasında ne fark var? Kısaltmaları neredeyse tıpkı olan megabayt ve megabit hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıkladık.

Aslına bakarsanız, megabayt yani MB ve megabit, yani Mb’nin farklı olması bazen baş karıştırıcı olabiliyor. Farkı anlamak için, “bit” terimini anlatarak başlamakta fayda var.

Bit Nedir?

Bit, dijital bilginin çok küçük bir ünitesidir. Sekiz tane bit bir ortaya geldiğinde, bir bayt oluşur. 1 megabit, 1 milyon bit içerir. 1 megabayta ulaşmak için 8 megabite gereksiniminiz vardır.

Sabit disklerin, bilginin ve belgelerin boyutlarını ölçerken kullanılan üniteler, birden fazla vakit “bayt”tır. İnternet data transfer suratını ölçerken ise çoklukla “bit” kullanılır. Data boyutları günümüzde büyük olduğundan, gigabayt (GB) yahut terabayt (TB) tabirlerine bayttan daha çok rastlarsınız. 1GB, 1024MB datayı temsil ederken 1TB, 1024GB bilgiyi temsil eder.

Hasebiyle bir terabayt içinde ziyadesiyle bayt bulunuyor.

Kısaltmalar Ortasındaki Fark

Megabit, megabayttan daha küçük olduğundan, kısaltmasında küçük “b” harfi kullanılır. Kısaltması, “Mb”dir. Daha büyük olan megabayt, büyük harfli “B”yi kullanır ve kısaltması, “MB”dir.

İnternet data suratlarını anlatırken Mb sıkça kullanılsa da, genel olarak bilgi transfer suratı kelam konusu olduğunda ikisinin de kullanıldığını görüyoruz. İnternet suratı kelam konusu olduğunda, kısaltmaya birden fazla vakit “her saniyede” (İngilizcesi per second) manasına gelen “ps” eki gelir. Böylelikle Mb yerine “Mbps” yahut “MBps” kısaltmaları ortaya çıkar.

Farkı Bilmek Neden Kıymetli

İnternet hizmeti satan firmalar, neredeyse her vakit “Mb” yani megabit bedelini kullanırlar. 100Mbps birinci bakışta internet ilişkisi için inanılmaz bir sürat üzere görünebilir, lakin saniyede 100 megabayt aktarabileceğiniz manasına gelmez. Burada saniyede 100 megabit data transferi, yani saniyede azamî 12,5MB transferden bahsedilmektedir.

Bunun bir pazarlama taktiği olduğu açıktır, zira sayılar büyük göründükçe ilgi çekme mümkünlüğü artabilir. Bazen bu sayılara “e kadar” sözcükleri eklenir (örneğin 50Mbps’ye kadar) – bu durumda söylenen sürate her vakit, bilhassa ağır saatlerde ulaşamayabilirsiniz.

Megabit ve Megabayt Nasıl Hesaplanır?

Bir megabayt (MB) içerisinde 8 megabit (Mb) olduğunu hatırlamanız kâfi. Megabiti megabayta dönüştürmek için onu sekize bölmelisiniz. Matematikle aranız güzel değilse, dönüşümler için Google’ı yahut Chrome’un arama çubuğunu kullanabileceğinizi unutmayın. Örneğin “8Mb to MB” yazarak 8 megabiti megabayta dönüştürebilirsiniz.

Neden 1.000 değil 1.024?

Bu yazımızın konusu olmasa da, kısaca bu mevzuyu da açıklamak istedik. Örneğin uzun mühlet 1 kilobayt 1024 bayttır fakat sabit disk üreticileri, uzun bir müddettir 1024 yerine 1000’i kullanıyorlar. Örneğin bir sabit disk üreticisi 1TB dediğinde, 1024GB değil 1000GB’lık alandan bahsediyor.

Yeni aldığınız 1TB’lık sabit diskin Windows’ta 930GB civarı görünmesinin nedenlerinden biri de budur.

Bununla birlikte bilgisayar RAM’lerinde RAM’in ikili sayılarla hesaplandığını görürüz. Bu yüzden 8GB RAM, 8192MB’a denk gelecektir.

Comments are closed.