usta kredi

Lenovo Yoga Slim 7 İnceleme

  • Hoş tasarım
  • CPU performansı
  • Geniş depolama ünitesi
  • Nispeten sessiz yapı
  • Uzun pil ömrü
  • Tam boyutlu HDMI
  • Parmak izi sensörü yok
  • Web kamerası zımnilik kapağı yok
  • Thunderbolt takviyesi yok

Lenovo’nun Yoga sınıfı laptop’larına aşinayız. Ultra ince ve ultra hafif kategoriye konumlanan Yoga serisi içinde ise esnek ekranlı modeller var. Bunları döndürüp çevirip katlayabiliyoruz, lakin bugün yakından bakacağımız Yoga daha klasik bir kullanım biçimini benimsiyor.

Şayet şu sıralar ince ve hafif bir laptop arıyorsanız bu modeli de seçenekler ortasına dahil edebilirsiniz. Son periyotta bu kategoride pek çok yeni model gördük. Gelen yeni modellerin pek birden fazla Intel işlemcili olurken, elimizdeki Yoga Slim 7 ise Ryzen işlemciden güç sağlıyor. Olağan ki bu laptop’ın da Intel işlemcili seçeneği bulunuyor. Dilerseniz onu da tercih edebilirsiniz.

Intel ve AMD Seçenekleri

lenovo yoga slim 7

Yoga Slim 7, farklı varyantlarıyla çeşitliliğini artıran bir model. Bunu hem tasarım hem teknik özellik noktasında sağlıyor. Teknik tarafta Intel ve AMD işlemci seçenekleriyle olduğu üzere, dokunmatik ekranlı ve 4K çözünürlük seçenekleri de bulunuyor. Bizim incelediğimiz model ise, Full HD çözünürlüğüne sahip dokunma özelliği bulunmayan bir ekrandan oluşuyor. Evet, dokunmatik özellik bu modelde yok, fakat ekranın sağladığı manzaranın çok yeterli olduğunun altını çizelim. Sağladığı yüksek parlaklık düzeyi nedeniyle, güneş altında kullanımının da pek yeterli ölçüde olduğunu söyleyebiliriz. Biz deniz kenarında da kullandık, problemsiz biçimde ekranı görebiliyorsunuz.

Tasarım Ayrıntıları

lenovo yoga slim 7

Bu laptop’ın 4K çözünürlüğe sahip olan modeli biraz daha niş bir kitleye hitap ediyor. Çünkü o modelin tasarımı da farklı. Bizim elimizdeki modelin art yüzeyi metal kapaktan oluşurken, başka modelde ise bu yüzey büsbütün kumaş kaplamalı olarak tasarlanmış.

Bunun dışında iç yüzeyde ve etraf ayrıntılarında ise fark yok. Materyal kalitesi ve genel görünümüyle çok tatmin edici bir yapıya sahip olan Yoga Slim 7’de 14 inç boyutunda bir ekran yer alıyor. Önünde ise tuş yerleşimi ve kullanım rahatlığıyla çok beğendiğimiz klavyesi uzanıyor. Tuşların 2 kademeli art aydınlatmaya sahip ve bu tip laptop’larda pek göremediğimiz geniş Enter tuşunun bulunmasının sevindirici ayrıntılar olduğunu da söyleyelim.

Hoparlörler, klavyenin her 2 kenarına yerleştirilmiş. Bu hoparlörler Dolby Atmos destekli ve hoş ses sağlıyorlar. 2 watt gücünde yerleştirilen bu hoparlörler, bu tip bir laptop için ziyadesiyle kâfi.

Klavyenin altındaki touchpad alanı da palm rest bölgesinin müsaade verdiği ölçüde geniş olarak kullanılmış.

Laptop’ın kontaklarına baktığımızdaysa burada kâfi portların bulunduğunu görüyoruz. Bilhassa tam boyutlu bir HDMI’ın yer alması sevindirici. Pek çok muadilinde bu port olmuyor. Sağ tarafta 2 adet USB 3.1 Gen.2 portu, sol kenardaysa USB-C portu bulunduran yeni Yoga’da microSD kart slotu da yer alıyor.

Bu ortada laptop’ın güç butonunu üzerinde aramayın, zira Lenovo bu tuşu laptop’ın sağ kenarına yerleştirmiş. Parmak izi arıyorsanız ise, o özellik bu modelde yok. Fakat Windows Hello üzerinden kamera yoluyla yüz tanıma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bu ortada web kamerasının rastgele bir saklılık tuşu bulunmadığını söyleyelim. Huawei modellerinde klavyeye yerleştirilen web kamerası, son incelediğimiz HP Spectre x360‘ta ise bir tuş yardımıyla kapatılabiliyordu hatırlarsanız.

Boyut ve Yük

lenovo yoga slim 7

Evet, genel çerçevesiyle Yoga Slim 7’i tanıdık. Artık biraz yavaş yavaş teknik özelliklere gerçek gelelim ama şunun da altını çizmeden geçmeyelim. Bu laptop çok hafif ve sahiden de ince bir model. 1.4 kilogram ağırlığında olan Yoga, yaklaşık 1.5 cm kalınlığında. Bu da sahiden daima el altında tutmanız için yeterli bir neden. Bir de her ne kadar başka katlanabilir Yoga modelleri üzere olmasa da, bu laptop’ın ekranının da 180 dereceye kadar geriye yatabilmesinin kullanım noktasında avantaj sağladığını da söyleyelim.

Özellikler ve Performans

lenovo yoga slim 7

Ve gelelim özelliklere. Başta da söylediğimiz üzere Lenovo Yoga Slim 7’nin modeli AMD işlemciden güç sağlıyor. Ryzen 7 4800U işlemciye sahip olan laptop, 8 çekirdekli ve 16 izlekli bu işlemcisiyle 1.8 GHz taban frekans üretirken, yük altına 4.2 GHz’e kadar frekans artışı sağlayabiliyor. 7nm FinFet üretim süreninin bir yapıtı olan Ryzen 7 4800U, hakikaten hem sağladığı performans hem tükettiği güç ölçüsüyle çokça beğenilen bir taşınabilir işlemci. Öte yandan beraberinde getirdiği Radeon entegre grafik işlemcisi de oyun noktasında başarılı dayanak sağlıyor.

7 nm Ryzen 7 4800U, 10 nm Intel ile direkt rekabet edecek formda tasarlanmış bir işlemci. 15W – 25W aralığında çalışan 8 fizikî çekirdeği ve 16 eşzamanlı iş parçacığı ile bir arada teste soktuğumuzda, Cinebench‘ten 1234 puan tek çekirdek, 8715 puan çoklu çekirdek sonucu aldığını gördük.

Son periyotta ince ve hafif laptop kategorisinde art geriye çok sık aygıtı inceledik. Bunlar ortasında yeni Huawei MateBook X Pro de vardı, Acer Swift 5 de HP Spectre x360 da. Bu 3 modelde de Intel’in Core i7-1165G7 işlemcisini yer alıyor. Karşılaştırdığımızda ise Cinebench R23 testinde Yoga Slim 7’i tek çekirdek sonucunda 2’inci basamakta, çoklu çekirdek sonucunda ise açık orta birinci sıraya yerleştiğini görebiliyoruz.

Geekbench 5 testine baktığımızda ise, Yoga Slim 7 bu testte 1152 puan tek çekirdek, 5875 puan ise çoklu çekirdek sonucu sağlıyor. Bununla yeniden karşılaştırma tablosuna baktığımızda, Intel işlemcinin bilhassa tek çekirdek sonucunda önde olduğunu görüyoruz. 11’inci jenerasyon işlemcilerinde tek çekirdek başarısı değerli düzeyde Intel’in. Lakin iş tüm çekirdeklerin çalıştığı performans sonucuna geldiğinde Ryzen platformunun atağını görmek mümkün.

Bu manada bu sonuçlara baktığımızda, çoklu uygulamalarda, bilhassa render işleri yapmak için ya da gibisi yüklü işler için Yoga Slim 7’nin süreç kapasitesiyle hayli elverişli olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan Yoga Slim 7’nin RAM kapasitesi 16 GB. Depolama alanı ise 1 TB SSD şeklinde karşımıza çıkıyor. Diskin CrystalDiskMark sonuçları da ziyadesiyle tatmin edici düzeyde. 3389 MB/s sıralı okuma sonucu alan disk, 2133 MB/s sıralı yazma skoru da elde ediyor. Böylelikle disk konusunda hem yüksek kapasite hem âlâ performans çatısı kuruluyor.

Lenovo Yoga Slim 7’ye uyguladığımız testleri ve karşılaştırma tablolarını çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Lenovo Yoga Slim 7 Pil Ömrü Nasıl?

lenovo yoga slim 7

Yoga Slim 7, 14 inçlik bir laptop olduğu için daima yanınızda taşıyacaksınız, bu nedenle beklenti kuşkusuz uzun pil ömrü sağlaması tarafında. Bunu da büyük oranda karşılıyor laptop. O denli ki  yaptığımız görüntü izleme testinde Full HD bir görüntüyü yaklaşık 11 saat kadar çalıştırabilen Yoga Slim 7, gerçek dünya kullanım müddetiyle de yaklaşık 10 saati görüyor. Bu büsbütün kullanımınıza bağlı elbette. Olağan ofis işlerinde, web dolaşımlarında 10 saat ila 14 saat ortası performans elde edebiliyorsunuz. Lakin ağır yük altında ve azamî parlaklık düzeyinde çalıştırdığınızda ise 2 saat civarında bir müddette de pil ömrünü olağan olarak tüketebilirsiniz.

Bu ortada aygıtın şarj aygıtı da epey küçük. Onu da yanınızda taşımanız işleri zorlaştırmayacaktır. Laptop’ın pili bittiğindeyse, yaklaşık 2 saat içinde tam kapasite şarj edebildiğiniz bilgisini de verelim.

Özetle

Evet, sonuca geldiğimizde Lenovo Yoga Slim 7’nin başarılı bir ultrabook olduğu açık. Bilhassa performans konusunda Ryzen 7 4800U işlemciyle âlâ işler çıkaran laptop, tasarım ayrıntıları ve başka özellikleriyle de etkileyici bir laptop olmayı başarıyor. Genel çizgileriyle hayli kullanışlı bulduk. Materyal kalitesiyle de Lenovo çizgisini yansıtıyor. Bu manada ultra taşınabilir kategoride yüksek süreç gücü ve kaliteli tasarım arayanların listesine dahil etmeleri gereken bir model olduğunu söyleyebiliriz.

]+>Lenovo Yoga Slim 7 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Lenovo Yoga Slim 7
Eser Tipi Notebook
CHIP Online Notu 88
Üretici Lenovo
Firma Lenovo Türkiye (216) 570 01 00
Genel

İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci AMD Ryzen 7 4800U
İşlemci Suratı 4.20 GHz
Çekirdek Sayısı 8
]+>Ekran ve Grafik

Ekran 14 inç
Ekran Paneli IPS
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci AMD Radeon
]+>Bellek ve Depolama

Bellek (RAM) 16 GB
SSD 1000 GB
Optik Şoför Yok
]+>İlişkiler

USB 3.1 2
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ax
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 320 × 208 × 14.9 mm
Tartı 1.4 kg

Satın Al

Comments are closed.