Ultimate magazine theme for WordPress.

Laptop Satın Alırken Yapmamanız Gereken 8 Vahim Hata!

Bugün piyasada sayısız markanın sayısız farklı modelde dizüstü bilgisayarını bulmak mümkün. Doğal olarak fiyat yelpazesi de son derece geniş bir hal almış durumda. Yeni bir laptop satın almak istediğinizde, bu modeller ortasında kaybolmanız işten bile değil.

Sonuçta hangi laptop modelini satın alacağınızı bütçeniz belirleyecek. Lakin bu ortada asla aklınızdan çıkartmamanız gereken kimi temel kurallar var. Diğer bir deyişle, asla yapmamanız gerekene kusurlar var. Bu yanılgılar bazen o kadar müthiş olabiliyor ki, hatırı sayılır bir fiyat ödeyerek aldığınız laptop’tan açar açmaz nefret etmenize neden olabiliyorlar.

Bu yazıda sizlerle, yeni bir laptop satın alırken asla yapmamanız gereken 8 yanılgıdan bahsedeceğiz. Nasıl bir laptop alırsanız alın, bu 8 yanılgıyı sakın lakin sakın yapmayın…

1. 4 GB RAM

Akıllı telefonlarda bile 6 yahut 8 GB RAM yaygınlaşırken, dev laptop üreticileri hala 4 GB RAM’li bilgisayarlar satıyor. Ne yazık ki 4GB, artık PC’ler için pek kâfi sayılmaz. Bu yüzden yeni bir bilgisayar satın alırken, 4GB’lık bir seçenekten uzak durmanızda fayda var. Bizce 8GB’lık bir laptop, bugünün ve yakın gelecek için olmazsa olmaz.

2021061701165119446 RAM’in değiştirilebilir olmasına dikkat edin

2. Lehimli RAM

Ne yazık ki pek çok üretici, 4GB RAM faciasının yanına bir de lehimli RAM kullanmayı ekliyor. Olağan kurallarda bir laptop’un belleğini epeyce kolay bir halde değiştirebilir ve yükseltebilirsiniz. Lakin RAM’in anakarta lehimlendiği birçok giriş düzeyi dizüstü bilgisayar için durum bu türlü değil. Bu da rastgele bir yükseltmeyi imkansız hale getiriyor. Kimi modellerde lehimli bir RAM modülünün yanında boş bir yuva bulunabiliyor; bu doğal ki daha uygun bir senaryo. Ancak yeniden de tüm RAM’leri değiştirilebilen bir model seçmekte fayda var.

3. Tek kanallı bellek

Mümkünse her vakit çift kanallı konfigürasyonu tercih edin. Pratikte bu, tek bir büyük bellek modülü yerine iki küçük bellek modülüne sahip bir sistem seçmek manasına gelir (örneğin 1 x 16GB yerine 2 x 8GB). Çift kanal, mevcut bellek bant genişliğini iki katına çıkarır ve uyumlu sistemlerde bu, karlar ne kadar küçük olursa olsun, esasen hiçbir ek harcama olmaksızın gerçek performans kazanımlarına dönüşebilir.

4. HD ekran

1366 x 768 pikselde, bir dizüstü bilgisayar ekranındaki piksel yoğunluğu (15.6 inç ekranda 100 ppi) berbat olacaktır. Simgeler ve yazı tiplerinde pürüzlü kenarlar, tüm ekranı kaplayan web siteleri ve fazlası… 2021 yılındayız ve hala HD ekranlı laptop’lar piyasada cirit atıyor. Siz siz olun, alacağınız laptop’un Full HD (FHD) çözünürlük sunan bir ekrana sahip olmasına dikkat edin.

Artık bölüm SSD’lerin periyodu

5. Mekanik sabit diskler

Depolama kelam konusu olduğunda, periyodun SSD devranı olduğu bir gerçek. SSD’ler artık kıymetli sayılmaz ve performans kazanımları çok nettir. Ayrıyeten daha esnektirler, güç açısından daha verimlidirler. Bu yüzden artık alacağınız bir laptop’ta SSD bulunması olmazsa olmazınız olmalı.

6. 128 GB’den az depolama alanı

Dizüstü bilgisayar satıcılarının hala 64 GB depolama alanına sahip Windows aygıtlar satmaya çalışmaları akıllara sakinlik veren bir durum. Öncelikle bunun değerli bir kısmı Windows konseyimi ve birlikte gelen bloatware yazılımlar tarafından işgal edilecektir. Bu türlü bir aygıtı birinci defa açtığınızda, elinizde yaklaşık 32 GB alan kaldığını göreceksiniz. 128 GB kapasiteli bir SSD, sizin için başlangıç noktası olmalı. Alışılmış ki ne kadar fazla, o kadar düzgün…

7. eMMC depolama

Maliyetleri azaltmak ve yerden tasarruf etmek için giriş düzeyi aygıtlar, akıllı telefonlarda ve hafıza kartlarında bulunan depolama ünitelerine benzeri, eMMC ismi verilen farklı bir depolama teknolojisi kullanır. eMMC yongaları ana karta lehimlenmiştir ve 64 GB’a kadar depolama sunar. Bu çeşit depolama ekseriyetle yavaştır ve performans düşüşünü hızlandıran düşük depolama kapasiteleri nedeniyle ikili darbeye maruz kalır. Pekala ancak ne kadar yavaş? Bir SATA SSD ile karşılaştırıldığında, yazma suratında yüzde 75 ve okuma suratında yüzde 50…

2021061701172842846 Web kamerası olmayan bir laptop’tan uzak durun

8. Web kamerası yok!

Her nedense kimi üreticiler, web kamerasını laptop’lardan çıkartmaya çalışıyor. Lakin bunun mantıklı bir açıklaması yok; bilhassa günümüzde kameraların kıymeti daha da artmışken… Ayrıyeten bir dizüstü bilgisayara hatırı sayılır bir fiyat ödediğinizde, karşılığında kolay bir web kamerası seçeneği alamıyor olmak çok saçma.

Comments are closed.