Ultimate magazine theme for WordPress.

Koronavirüs Hacker’ları da Değiştirdi: PC Artık Birinci Gaye Değil!

Çok sayıda bilişim teknoloji uzmanı, son devirde siber atakların her zamankinden daha fazla sayıda olduğu konusuna değiniyor. Menlo Security tarafından görevlendirilen 600’den fazla BT çalışanı ile yapılan anket sonucunda çarpıcı bir tablo ortaya çıkmış. Menlo’nun yaptığı çalışmada, işletmelerin uzaktan çalışmaya yönelmesiyle birlikte güvenlik zafiyetlerinin de artmış olduğuna değiniliyor. Çünkü artık uzaktan bağlı bilgisayar ve taşınabilir aygıtların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek.

Çalışmanın can alıcı noktası ise, ankete katılan işletmelerin yüzde 88’inin hala kendi güvenlik prosedürlerinden emin olması. Lakin Phishing ve Smishig ismi verilen atak formüllerine karşı yüzde 100 müdafaa sağlayamayan eski tahlillere çok inanç duymanın yanlış olduğu konusunun altı çiziliyor.

Bilhassa taşınabilir aygıtların bu süreçte yeni taarruz gayeleri olduğuna işaret eden Menlo, hacker’ların PC’ler yerine bu aygıtlara daha fazla saldırmaya başladığını söylüyor. Ayrıca kullanıcıların bu mevzu hakkında yeteri kadar bilgilendirilmediğini düşünüyor. Güvenlik şirketi, kullanıcıları berbat maksatlı e-postalara ve URL adreslerine eskisinden daha fazla dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

Comments are closed.