Ultimate magazine theme for WordPress.

Huawei MateBook D15 (2021) İnceleme

  • Hoş imaj üreten ekran
  • Tesirli performans
  • Metalik tasarım
  • Çoklu Ekran İş Birliği özelliği
  • Temas genişliği
  • Entegre kamera
  • Süratli parmak izi sensörü

Son devirde Intel’in 11’inci jenerasyon taşınabilir işlemcisiyle birlikte yeni bir soluk kazanan dizüstü bilgisayar kategorisine yeni modeller gelmeyi devam ediyor. Bunlardan kısa bir mühlet önce Huawei MateBook X Pro (2021) modelini incelemiştik hatırlarsanız. O model üst düzey mobilite ve üst düzey performans için tasarlanmış epeyce niş bir eserdi. Bugün tüm ayrıntılarıyla inceleyeceğimiz Huawei’nin bir başka yeni laptop’ı MateBook D15 ise, tekrar Intel’in yeni 11’inci jenerasyon işlemcisi ile donatılmış, karşısında daha geniş bir ekran görmek isteyen ve orta segment dizüstü bilgisayar kategorisinde gereç kalitesi, performans, etraf özellikleri ve yüksek pil ömrü üzere kıymetli ayrıntılar içeren bir model arayanların ilgisini cezbedecek bir MateBook oluyor.

Huawei MateBook D15 Tasarımı Nasıl?

huawei matebook d15 2021

Huawei MateBook D15, 15.6 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Daha evvel incelediğimiz tüm Huawei dizüstü bilgisayarlarında olduğu üzere bu MateBook’ta da yalnızca 5.3 mm üzere çok ince ekran çerçeveleri kullanan şirket, böylelikle yeniden ekran – gövde oranıyla epeyce geniş bir ekrana imza atmış. FullView ekran, 1920×1080 piksel çözünürlüğünde Full HD görüntü üretebiliyor ve kullanılan IPS paneli sayesinde 178 dereceye kadar geniş görüş açısı sağlayabiliyor.

MateBook D15, her ne kadar geniş bir ekrana sahip olsa da ince ve hafif dizayndan taviz verilmemiş. 15.6 inç ekranlı laptop’lar ortasında en hafiflerden biri olduğunu söylemek mümkün, çünkü yalnızca 1.56 kg tartısında. Bu sayede taşıması çok kolay. Öte yandan ziyadesiyle da ince. MateBook D15’in kalınlığı yalnızca 16.9 mm seviyesinde. Bu sayede sırt çantanızda çok rahat biçimde ona yer bulabiliyorsunuz.

MateBook D15’in etrafı üzere dış yüzeyi de metalik materyalden oluşuyor. Huawei’nin diğer MateBook modellerini kullanmış ya da görmüş olanlar da aslında bileceklerdir ki, şirket dizaynıyla kaliteli modellere imza atıyor. D15 de bunlardan biri olmuş.

Birebir vakitte etraf ayrıntılarıyla da varlıklı bir model. Mesela parmak izi sensörü bu modelde de atlanmamış. Güç butonu birebir vakitte parmak izi sensörü olarak misyon yapıyor ve bu sayede laptop’ın kilidini açmak için parmağınızı bu düğmeye dokundurmanız kâfi oluyor.

Öte yandan web kamerasına farklı bir bakış açısı getiren Huawei, yeniden MateBook D15’de de web kamerasına klavyede saklı olarak yer veriyor. İşlev tuşları ortasında bir tuş altına gizlenen bu web kamerası 2 kıymetli avantaj sağlıyor. Kamera, ekrandan gereksiz yere yer almıyor ve böylelikle ekranda tam görüş sunulabiliyor. Kullanmadığınız durumlarda da kapatabiliyor ve bu sayede güvenlik sağlanabiliyor.

MateBook D15’in ilişkilerine baktığımızda, burada kâfi düzeyde giriş çıkış portuna yer verildiğini görüyoruz. Kontaklar ortasında USB-C, USB 3.2 Gen 1 ve 2 adet USB 2.0 portları yer alıyor. Bu sayede USB konusunda zahmetiniz yok. Ayrıyeten burada bulunan USB-C portu süratli zıt SuperCharge özelliğine de sahip. Böylelikle buraya telefonunuzu bağlayarak süratli şarj edebiliyorsunuz.

Temaslar ortasında ayrıyeten tam boyutlu HDMI portu ve 3.5 mm kulaklık girişi de yer alıyor. Kablosuz kontaklar ortasında ise 2×2 MIMO dayanaklı Wi-Fi 6 bağlantısı dikkati çekiyor.

Huawei MateBook D15 Ekran Özellikleri Neler?

Artık biraz da MateBook D15’i özellikleriyle tanıyalım. Dediğimiz üzere MateBook’un ekranı 15.6 inç büyüklüğünde. 16:9 ekran en uzunluk oranına sahip olan bu ekranın parlaklığı 250 nit seviyesinde olurken, TÜV Rheinland sertifikasına sahip olması da bilhassa uzun soluklu kullanımlarda tesirini hissettiriyor. TÜV Rheinland tarafından onaylanan Göz Konforu Modu, vakit içinde gözleri zorlayan mavi ışığı azaltabiliyor. Elbette bunu isterseniz açıyorsunuz.

Huawei MateBook D15 Özellikleri ve Performansı

huawei matebook d15 2021

Windows 10 işletim sistemi yüklü olarak gelen MateBook D15’te, incelemenin başında da söylediğimiz üzere Intel’in 11’inci kuşak işlemcisi yer alıyor. Intel Core i5-1135G7 işlemciden güç sağlayan MateBook, 4 fizikî çekirdek ve 8 iş parçacığından oluşan bu işlemcisiyle 2.40 GHz taban frekans, 4.20 GHz tavan frekans gösterebiliyor. Bu işlemci, gündelik kullanımlar için zati çok kâfi olurken, iş yapmak için bir laptop arayışında olanların da muhtaçlığını rahatlıkla karşılayabilecek düzeyde performans gösteriyor.

O denli ki, laptop’ı kullandığımız müddet içinde ofis işlerimizi bu aygıt üzerinden yaparken, Photoshop ve Premiere gibi işlerimizi de rahatlıkla kotarabildik. İşlemciye uyguladığımız sentetik test sonuçlarında da başarılı bir grafik çizen MateBook D15, Cinebench testinden 1308 puan tek çekirdek, 4026 puan çoklu çekirdek sonuçlarını alabiliyor. Bu sonuçlarla da aslında olması gerektiği şekilde Intel Core i7-1165G7 işlemcinin çabucak ardına oturuyor.

Bir öbür işlemciye dayalı sentetik test olan Geekbench 5 testine baktığımızda da Bburada 1374 puan tek çekirdek sonucu alan laptop, 4681 puan çoklu çekirdek sonucu gösteriyor. Bu ortada MateBook D15’in grafik performansı da hiç üzücü değil. Yeniden yer alan Intel Iris Xe GPU’su sayesinde Geekbench 5’te 13362 OpenCL sonucu toplayan laptop, böylelikle rekabetçi Overwatch ve türevi oyunlar oynayanlar için de ülkü bir platform olabilir. Yani işin yanında ortada oyun gereksiniminizi da bu laptop ile rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

MateBook D15’in RAM kapasitesi 16 GB DDR4 olurken, depolama alanı da 512 GB kapasitesinde M.2 SSD’den oluşuyor. M.2 SSD’ye uyguladığımız CrystalDiskMark testinde de tam 3427 MB/s sıralı okuma, 2986 MB/s sıralı yazma performansı ürettiğini gördük. Bu da hakikaten şahane bir kıymet. Bilgi sürece performansına katkı sağladığı aşikarken, bilgi kopyaladığınızda da bekleme müddetiniz muhtemelen eski laptop’ınıza kıyasla çok fakat çok kısalacaktır.

Huawei MateBook D15 Pil Ömrü

Pekala, MateBook D15’in pil performansı nasıl? Laptop’ın bu hususta günlük taşınabilir kullanım gereksinimini karşılayacak düzeyde olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Ortalama karışık kullanım senaryosunda yaklaşık 6,5 saatlik bir çalışma temposu yakalayan laptop, yalnızca sinema izleyeceğinizde de yine 6 saati aşkın Full HD görüntü seyir keyfi sunabiliyor. Benzeri müddet web dolanımları için de geçerli durumda. Bu manada laptop’ı bir defa şarj ettiğinizde çok rahat 6 saatlik bir kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Kaldı ki, MateBook D15’in süratli şarj takviyesi sayesinde kısa müddette şarj olabilme üzere kıymetli bir avantajı var. Gerçi Huawei’nin öteki MateBook modellerinde de bunu çokça görüyoruz. Bu aygıtı da sadece 30 dakikalık şarj ile yüzde 50‘nin üzerinde şarj edebiliyorsunuz.

Huawei MateBook D15 Çoklu Ekran İş Birliği

huawei matebook d15 2021

Elbette elinizin altında bir MateBook olunca, kuşkusuz günlük kullanımda başka laptop’lara kıyasla bir öbür avantajınız daha oluyor. O da daima bahsettiğimiz Çoklu Ekran İş Birliği. Multi-Screen Collaboration olarak da bilinen Çoklu Ekran İş Birliği özelliği, şayet bir Huawei telefonunuz varsa, size fevkalade yarar sağlayacak bir uygulama. Bu özellik ile telefonunuzun ekranına laptop’ın bir kenarında yer verebiliyor ve telefonunuzu MateBook’tan denetim edebiliyorsunuz.

Bağlamak için tek yapmanız gereken telefonunuzu MateBook D15’in kenarına dokundurmanız. NFC takviyesi sayesinde telefonun ekranı bir anda laptop’a gelecek ve böylelikle telefon ile bilgisayarı bir ortada kullanabileceksiniz. Bu yollar, telefon ve MateBook arasında belgeleri sürükleyip bırakarak kablo takmaksızın belge transferi yapabilir, telefondan mesajlaşırken MateBook’un klavyesini kullanabilirsiniz. Bu özellik nitekim de Huawei’nin aygıtlarına kullanım açısından değerli bir fonksiyonellik katıyor.

Özetle

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, MateBook D15’in pek çok istikametiyle başarılı bir model olarak aileye katılmış olduğunu söyleyebiliriz. Huawei’nin 2020 yılında piyasaya sürdüğü bir evvelki D15 modeline nazaran düzgün bir güncelleme olmuş. İşlemci olarak Intel’in 11’inci jenerasyon platformuna geçilmiş, RAM ve SSD disk kapasitesi 2 kat artmış, GPU da yeniden Intel Xe platformu ile güncellenmiş.

Günlük kullanım için tesirli bir laptop arayanların ve performanslı bir iş bilgisayarı arayanların kullanmaktan şad kalacaklarını düşünüyoruz.  MateBook D15’in fiyatının ise 9299 TL olduğunu söyleyelim ve artık incelememizi burada noktalayalım.

]+>Huawei MateBook D15 (2021) Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei MateBook D15 (2021)
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 93
Üretici Huawei
Firma Huawei Teknoloji (212) 263 29 79
Genel

İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Core i5 1135G7
İşlemci Suratı 4.20 GHz
Çekirdek Sayısı 4
]+>Ekran ve Grafik

Ekran 15.6 inç
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci Intel Iris Xe
]+>Bellek ve Depolama

Bellek (RAM) 16 GB
SSD 512 GB
Optik Şoför Yok
]+>Temaslar

USB 2.0 2
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ax
Kart Okuyucu Yok
Boyutlar 357 × 229 × 16.9 mm
Yük 1.56 kg
Teknik Ayrıntılar
USB 3.2 Gen 1 1 adet

Satın Al

Comments are closed.