Ultimate magazine theme for WordPress.

HP Spectre x360 (2021) İnceleme

  • Mükemmel tasarım
  • Harika pil ömrü
  • Üst seviye performans
  • Geniş ve rahat klavye
  • Bang&Olufsen hoparlörler
  • Esnek kullanım
  • Ekran yetenekleri
  • Güvenlik
  • Temas portları
  • Fan sesi

Intel, dizüstü bilgisayarlar için taşınabilir işlemcilerini yeniledi ve böylelikle son vakitlerde art geriye şahane dizüstü bilgisayarları ile karşılaştık. Lakin bugün inceleyeceğimiz HP’nin yeni Spectre modeli, bu sene tüm gördüğümüz hoş ve başarılı ultra ince ve hafif laptop’lara çok hoş birkaç dokunuş daha ek ediyor ve albenisi bol bir laptop oluyor.

Aslında Spectre serisini bilenler, HP’nin bu aile ile üst düzey tasarım ve performansı bir ortaya getirdiğini bileceklerdir. Spectre x360 (2021) de şöyle uzaktan baktığınızda bile göze kaliteli gelen bir notebook oluyor. Bu incelememizde yenilenen Spectre x360’ı tüm ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

HP, Spectre x360 (2021) modeli ile bir arada çıtayı yükseltmiş. Etkileyici performans ve esnek kullanım formuyla birlikte ortaya yeniden hoş bir laptop çıkartan şirket, elbette bunun sonucunda da niş bir kitleyi hedefliyor. Laptop; kaliteli görünüşü, kullanılan gereç kalitesi, katlanabilir ve böylelikle esnek bir kullanım sağlayabilen ekranı, sergilediği performansı, dokunmatik ekranı üzere çok fazla özellik içeriyor ve bunlara daha bir dizisini inceleme müddetince ek edeceğiz. Ancak evvel laptop’ın şık dizaynıyla kelamı açalım.

HP Spectre x360 (2021) Tasarımı Nasıl?

hp spectre x360 2021

HP Spectre x360 (2021), tekrar daha önceki Spectre modellerinden de alıştığımız üzere, dizaynıyla bu kategoride yeniden birinci sınıf bir laptop oluyor. Hakikaten masaya koyduğunuzda etraftakiler şöyle bir dönüp bakar denir ya hani, öylesi bir laptop olmuş. İnce ve hafif olması bir yana, kenar bölümleri, kullanılan renkler, fırçalanmış yüzey ve arkasındaki HP logosuna kadar çabucak her şey şahane görünürken, laptop’ın farklı renk kombinasyonları da var; onları da inceleyebilirsiniz.

Dizaynının yanında kullanım biçimiyle de hayli fonksiyonel bir aygıt oluyor yeni Spectre x360. İsminden da anlaşılabileceği üzere ekranı 360 derece katlayabiliyorsunuz. Böylelikle farklı formlarda kullanabiliyorsunuz. Bu ortada ekranın katlanmasını sağlayan menteşeler de ziyadesiyle sağlam. Yakından incelediğinizde bunu görebiliyorsunuz. Ayrıyeten hoş bir ayrıntı: Sol menteşe üzerinde işlenmiş Spectre logosu dikkatinizi çekecektir. Tüm bu ayrıntılar, laptop’ı premium düzeye ulaştırıyor.

HP Spectre x360 (2021) Etraf Ayrıntıları

HP Spectre x360 (2021) ile karşımızda 13.5 inç büyüklüğünde bir manzara var. Ekran kenar çerçeveleri bir oldukça ince tutulmuş, lakin kameradan vazgeçilmemiş. Çabucak ekranın üzerinde web kamerasını görebiliyorsunuz. Biliyorsunuz, Huawei, MateBook dizüstü bilgisayarlarında web kamerasını ekrandan kaldırıp klavyeye taşımıştı. HP ise Spectre’de web kamerasının yerini koruyor, lakin klavyeye ona özel bir güvenlik kilidi getiriyor. Çabucak güç tuşunun yanındaki kamera tuşuna basarak, kamerayı pasif hale getirebiliyorsunuz.

Laptop’ın ekranı ve ona bağlı olarak boyutları kompakt ama klavye neredeyse tam boyutlu üzere davranıyor. Elbette ayrıyeten numerik tuş kadrosu yok, lakin tuşların büyüklükleri ziyadesiyle ülkü, art aydınlatmanın unutulmamış olması da sevindirici. Klavyede tek aradığımız şey ise, daha geniş bir Enter tuşu oldu. Yeniden de alışmanız çok vakit almayacak.

Klavyenin üzerinde yeniden hoş bir başka ayrıntı, hoparlör ızgarası oluyor. Burada yer alan hoparlörler Bang&Olufsen imzalı. Ses performansını ziyadesiyle beğendik. Hoparlörlerin uygulaması da laptop’ta bulunuyor. Bang & Olufsen Audio Control yazılımını açtığınızda, buradan sesi kendinize nazaran özelleştirebileceğiniz çok sayıda seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

Klavyenin altında da geniş bir touchpad alanı yer alıyor. Bununla imleci rahatlıkla denetim edebiliyorsunuz lakin ekran zati dokunmatik olduğundan ötürü, bunu neredeyse kullanmayı unutacaksınız diyebiliriz.

HP Spectre x360 (2021) Güvenlik Metotları

hp spectre x360 2021

Laptop’ın ön kısmıyla ilgili kısmı kapatmadan, buradaki kıymetli bir ayrıntıya daha dikkati çekelim. Bu tip laptop’larda son periyotta parmak izi sensörüne yer verildiğini biliyoruz. Spectre x360 (2021)‘de dikkatli bakmazsanız parmak izi sensörü ilk başta gözden kaçabiliyor, açıkçası biz birinci bakışta göremedik. Parmak izi sensörü klavyede Alt ve sol istikamet tuşu ortasına neredeyse bir tuş üzere yerleştirilmiş. Az kalsın noksan diye eksi hanesine yazıyorduk.

Bu sensör yoluyla dilerseniz laptop’ı parmak izinizle kilitleyebiliyorsunuz böylelikle. Ayrıyeten fazlası da var. Laptop’a Windows Hello yüz tanıma entegrasyonu da yapılmış. Bu özellik pek çok rakibinde yer almıyor; olması Spectre’nin artı hanesine işliyor.

HP, Spectre x360 (2021)’de ayrıyeten ek güvenlik yolu de getirmiş ki daha evvel incelediğimiz yeniden HP’nin kimi laptop’larında da bu özellik vardı. Bu laptop’ta yer alan özel bir güvenlik modu sayesinde, ekrana yandan bakan birisi ekranınızı göremiyor. Laptop, bu özel güvenlik modu sayesinde ekranı yan açılardan bakıldığında karartabiliyor. Böylelikle kapıyı, meraklı gözlere karşı kapatıyor. Hoş özellik.

HP Spectre x360 (2021) İrtibat Seçenekleri

Artık yavaş yavaş Spectre x360 (2021)’in teknik takımına yanlışsız gireceğiz, lakin kontaklara da kısaca bakalım. Ne yazık ki bu tip laptop’lar -eğer kutu içeriğinde genişleme adaptörleri getirmiyorlarsa- irtibat konusunda zayıf kalıyorlar. Spectre x360 (2021) nispeten bunlardan biri.

Laptop’ta tam boyutlu HDMI ya da ikinci bir tam boyutlu USB portu bulunmuyor. 2 adet Thunderbolt 4 destekli USB Type-C portu olması ise yenilikçi olması açısından sevindirici olarak nitelendirilebilir. Ekranı genişletmek istediğinizde bu porttan DisplayPort 1.4 ve HDMI  2.0 takviyesi sağlayabiliyorsunuz, lakin bunun için kabloya gereksiniminiz var alışılmış.

Bunun dışında sol yanda tam boyutlu USB 3.1 portu bulunuyor. Ayrıyeten tekrar sağ kenarda microSD kart slotu ile kulaklık girişini bulabiliyorsunuz. Tümü bu kadar. Kablosuz irtibatlar ortasında ise Bluetooth 5 ve Wi-Fi 6 desteği var.

HP Spectre x360 (2021) Ekran Özellikleri Neler?

hp spectre x360 2021

HP Spectre x360 (2021)’nin ekranının tek yeteneği katlanabilmesi değil. Dokunmatik yapıda olması da değil. Bu ekran hakikaten de hoş bir manzara sağlıyor. Ekran çözünürlüğü 3000×2000 piksel şeklinde ve ekran en-boy oranı da 3:2 halinde karşımıza çıkıyor. Bu boyut bilhassa üstten ve alttan daha geniş imaj sağlaması açısından taşınabilir platformda ve kompakt laptop’larda iş yapmak için çok uygun. Böylelikle her ne kadar bu laptop’ın ekranı 13.5 inç boyutunda olsa da, güya daha geniş bir ekrana baktığınızı düşünüyorsunuz.

Bunun yanında ekranın sağladığı parlaklık düzeyi ve kontrast düzeyi pek tatmin edici. HP ekran için özel bir yazılım da hazırlamış. HP Display Control olarak laptop’ta yüklü olarak bulabiliyorsunuz bunu. Buradan ekranı sRGB, Adobe RGB, DCI-P3 renk gamutlarına nazaran uyarlayabiliyorsunuz. Bu sayede web sirkülasyonlarında, imaj evrak düzenleme işlerinde ya da görüntü edit yahut görüntüleme basamağında hakikat renkleri alabiliyorsunuz ekrandan. Hakikaten HP, uygun bir donanımı, hoş bir yazılım ile desteklemiş ve ortaya pek kullanışlı bir sonuç çıkmış.

Bu ortada ekranın etrafınızdaki ışık parlaklığına nazaran otomatik parlaklık ayarını yapabildiğini de söyleyelim.

HP Spectre x360 (2021) Özellikleri ve Performansı

Artık gelelim Spectre x360 (2021)’in teknik özelliklerine. Bu model de Intel’in yeni 11’inci jenerasyon işlemci ailesinden Core i7-1165G7 işlemciyi kullanıyor. Bu işlemciyi daha önce Acer Swift 5 2021 ve Huawei MateBook X Pro 2021 modellerinde görmüştük hatırlarsanız. Yeniden emsal üst düzey performansı yeni Spectre’de de sağlıyor bu işlemci. 4 fizikî çekirdek ve 8 iş parçacığından oluşan bu işlemci, 2.80 GHz taban frekansta çalışıyor, saat suratını 4.70 GHz’e kadar artırabiliyor. Bu manada laptop’ın taşınabilir platformda süreç gücüyle yüksek performans sağlayan bir model olduğunu söyleyebiliriz. İnce, hafif lakin güçlü bir laptop arayanlar bu manada mutlu kalacaklardır kanaatindeyiz.

Kaldı ki, laptop’a uyguladığımız testlerde de bu tarafta sonuç sağladı. İşlemci performansını ölçümleyen Cinebench testinde 1102 puan tek çekirdek puanı toplayan yeni Spectre, birebir testte tüm çekirdekleri çalıştığında ise 3858 puan üretebiliyor.

Geekbench testinde de 1363 puan tek çekirdek, 4989 puan çoklu çekirdek sonucu gösterdi. Bu kıymetler de tekrar yeni laptop’lardan Acer Swift 5 2021 ve MateBook X Pro 2021 ile hayli yakın seyrediyor. Bu ortada laptop OpenCL testinde de 17 bin 367 puan almayı başardı.

HP Spectre x360 (2021) Pil Ömrü Nasıl?

hp spectre x360 2021

Yeni Spectre’de yer alan Intel Evo platformunun en büyük sağladığı iyileştirmelerden biri pil ömrüne ait oldu demek mümkün. Böylelikle bu tip mobiliteyi gözeten ultra ince ve hafif laptop’larda artık gün uzunluğu pil ömrü sağlanabiliyor. Spectre x360 (2021) de bunlardan biri oluyor.

Spectre x360 (2021), pil ömrüyle tam gün yanınızda olacak bir model. Web’de sirkülasyon ve günlük kullanım senaryosunda PCMark 10 pil testinde 12 saat 55 dakikalık sonuç alan laptop, yalnızca görüntü oynattığımızda ise, yüzde 50 parlaklık oranınında Full HD bir görüntüyü tam 11 saat 22 dakika boyunca oynatabildi. Bunlar pek uygun sonuçlar. Elbette günün sonunda pil ömrünü sizin kullanımınız belirleyecek ve doğal ki ağır tempolu işler ya da yorucu uygulamalar çalıştırırsanız bu müddet kısalacaktır. Ancak istikrarlı ve orta düzeyli kullanımlarda bir iş gününü çok rahat çıkartabilen bir model.

Bu ortada laptop’ın şarj aleti de kendi üzere pek özel. HP burada da özel çalışmış ve hoş bir örgü kablolu şarj aygıtını kutu içeriğine dahil etmiş. Tekrar kutuda laptop için hoş bir taşıma kılıfının yer aldığı bilgisini de verelim.

Özetle

Evet, HP Spectre x360 (2021)’i uzun uzadıya anlattık. Sanıyoruz ki, yeni Spectre hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntıları verdik. Fakat yeniden de sorunuz varsa, kesinlikle yorumlarda yazın ki, oradan da cevaplayabilelim.

Sonuç olarak kısaca toparlayacak olursak, HP Spectre x360 (2021), başta da söylediğimiz üzere tasrım ayrıntılarından öbür tüm istikametlerine kadar itinayla hazırlanmış bir laptop olmuş. Bir dizüstü bilgisayarda gördüğümüz en güzel dizaynlardan birine sahip ve sahiden kaliteli görünüyor ve hissettiriyor. Bu bağlamda yeterli ve kaliteli bir laptop satın almayı düşünenler yakından incelemeden geçmesin diyelim. Öte yandan katlanabilir ve dokunmatik ekranı, sağladığı performansı ve tüm gün süren pil ömrü de öteki kıymetli noktaları. Doğal ki bunun bir de fiyat karşılığı var: Şu an HP Spectre x360 (2021)’i piyasada 15499 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Fiyatı ne kadar yüksek gelse de, yeni jenerasyon laptop’lar ortasında âlâ bir istikrarda durduğunu söyleyebiliriz.

]+>HP Spectre x360 (2021) Teknik Özellikleri
Eser Modeli HP Spectre x360 (2021)
Eser Tipi Notebook
CHIP Online Notu 94
Üretici HP
Firma HP (216) 579 79 00
Genel

İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Core i7 1165G7
İşlemci Suratı 4.70 GHz
Çekirdek Sayısı 4
]+>Ekran ve Grafik

Ekran 13.5 inç
Ekran Paneli Touch
Çözünürlük 3000 × 2000 px
Grafik İşlemci Intel Iris Xe
]+>Bellek ve Depolama

Bellek (RAM) 16 GB
SSD 1000 GB
Optik Şoför Yok
]+>İlişkiler

USB 3.1 1
USB Type-C 2
HDMI Yok
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ax
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 306 × 194 × 16.9 mm
Tartı 1.3 kg

Satın Al

Comments are closed.