Ultimate magazine theme for WordPress.

Honor’un Huawei’den Ayrılması, Android’e Dönüşün de Kapısını Açtı

Honor, Android ile tekrar kavuştu. Eski ana şirketi Huawei’den ayrılarak yoluna tek başına devam eden Honor, bir kere daha Google uygulamalarını telefonlarına dahil edebilecek. Şirket, her ikisi de Google’ın güvenlik inceleme sürecinden geçen yeni Honor 50 ve Honor 50 Pro’yu Google uygulamaları evvelden yüklü olarak satışa sunacağını açıkladı.

Honor, şirketin “Google’ın lisanslama ve idare modellerine uygun olarak, Google Taşınabilir Hizmetlerinin (“GMS”) uyumlu aygıtlara evvelce yüklenmesi seçeneğine” artık sahip olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Tüketiciler, Google uygulamaları ile gelen Honor akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanmaya devam edebilecek.

Huawei, 2019 yılında ABD’nin ambargo listesine girdikten sonra Google uygulamalarını ve hizmetlerini aygıtlarında kullanamaz hale gelmişti. Bu siyaset, Huawei’nin geçtiğimiz yıl markayı satmasına kadar Honor aygıtlarını da kapsıyordu. Ayrıyeten Google, Huawei’nin Android güncellemelerini almasını da engellemek zorunda kaldı ve bu durum, telefon üreticisinin açık kaynaklı bir sürüme geçmesini zarurî kıldı. Daha sonra da Huawei, HarmonyOS isimli yeni bir işletim sistemini piyasaya sürmeye başladı.

Honor 50 aygıtları, Qualcomm’un Snapdragon 778G 5G çip setini kullanıyor. Honor 50 ve 50 Pro’nun ikisi de 120Hz ekrana sahip lakin Pro sürümü biraz daha büyük (6,57 inç yerine 6,72 inç).

Şirket, aygıtları bu ayın sonlarında Çin’de 2.399 yuan’dan (yaklaşık 375 dolardan) başlayan daha düşük maliyetli Honor 50 SE ile birlikte satmaya başlayacak. Temel Honor 50 sürümü 2.699 yuan (yaklaşık 420 dolar) ve Honor 50 Pro sürümü 3.699 yuan (yaklaşık 580 dolar) fiyat etiketleriyle sunulacak. Honor, aygıtları daha sonra İngiltere, Meksika, Fransa ve Rusya da dahil olmak üzere öbür pazarlara getirmeyi planlıyor. Telefonların öbür ülkelerde piyasaya sürülme planları ise şimdi açıklanmış değil.

Comments are closed.