Ultimate magazine theme for WordPress.

Google, Tartışmalı Chrome Özelliğinden Vazgeçtiğini Açıkladı

Şu an dünyanın en tanınan web tarayıcısı pozisyonunda olan Chrome, geçtiğimiz sene Google tarafından alınan bir kararla tartışmalı duruma gelmişti. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında URL gizleme özelliğini Chrome 86 için duyuran Google, bu yeni özellik ile bir arada adres çubuğunda ziyaret edilen sitenin ana URL’sine yer veriyor, alt sayfalarda gezindiğinizde bunu göstermiyordu. URL’nin tamamını görebilmeniz için imleci lakin adres çubuğunun üzerine getirmek gerekiyordu.

Bu duyuru tartışmalara yol açtıktan sonra Chrome bu özelliği test edebilmeleri için birtakım kullanıcıların geri bildirimlerine açmıştı. Google’ın bunu yapmasındaki sebep, adres çubuğundaki karmaşayı ortadan kaldırmak ve ziyaret edilen ana web sitesinin göz önünde durmasını sağlamak. Google böylelikle kullanıcıların legal bir siteyi ziyaret ettiklerini, berbat maksatlı bir sitede olup olmadıklarını anlamalarını kolaylaştırma kanısı güdüyordu.

Google’ın bu URL denemesi güzel niyetli olsa da, test kümesi tarafından da âlâ karşılanmamış olacak ki, şirket bu özelliği iptal etme kararı aldı. Böylelikle Google, Chrome’un adres çubuğunda ziyaret edilen URL’leri tam olarak göstermeye devam edecek.

Comments are closed.