Ultimate magazine theme for WordPress.

Global Çip Istırabı Hakkında Birinci Sefer Umut Verici Bir Açıklama Geldi

Yaklaşık bir hafta kadar evvel, Computex 2021 sanal etkinliğinde konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, mevcut global çip sıkıntısının yıllarca sürmesinin beklendiğini söylediğinde çip sanayisi için hayli berbat bir gelecek imajı çizdi. Çip üretim kahrı mutlaka çok yaygın olsa da, görünüşe nazaran herkes Gelsinger’in varsayımına katılmıyor. Goldman Sachs’ın Asya Baş ekonomisti Andrew Tilton, şimdiden “bugünün en makus devir” olduğuna inanıyor ve yılın ikinci yarısında işlerin daha yeterli olacağını belirtiyor.

Gelsinger, konuşmasında COVID-19 salgını sırasında meskenlerden çalışma ve uzaktan eğitime büyük geçiş nedeniyle tedarik zincirlerinin akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve benzerlerine ağırlaştığına dikkat çekmişti. Tilton da, tedarik zinciri krizini kabul ediyor, lakin Japonya, Tayvan ve Güney Kore üzere Asya ülkelerinde tedarik zincirlerinde “göze çarpan bir sıkılaşma” olduğunu ve TSMC üzere birçok çip üreticisinin işleri hızlandırmak için hazır olduğunu belirtiyor.

Yeniden de Andrew Tilton, son vakitlerde salgın dışındaki meselelerin da ortaya çıkmaya başladığından ötürü temkini elden bırakmıyor. Örneğin, şu anda Tayvan, yarı iletken fabrikalarının bol su kaynağına gereksinim duyduğundan ötürü çip dizaynını da etkileyen uzun yıllardır görülen en makûs kuraklıklardan biri ile karşı karşıya.

  • Çip Külfeti Neden Var; Tahlili Ne?

Comments are closed.