usta kredi

Dünya’Nın En Kıymetleri Markaları Açıklandı; Samsung Listede Sıra Kaybetti

Global marka bedeli, bir markanın dünya çapındaki beşerler ortasında tanınmasının ve algılanmasının ölçüsü Büyük şirketler, marka denkliklerini geliştirmek için pazarlama ve marka oluşturmaya büyük yatırımlar yapar.

Samsung da dünyanın en büyük markalarından biri. Bununla birlikte, şirketin dünya genelinde birinci 100 markadaki pozisyonu geçen yıla nazaran biraz düşmüş üzere görünüyor. Son pazar araştırması, şirketin marka bedelindeki düşüşü ortaya çıkardı.

İngiliz pazar araştırmacısı Kantar, en pahalı 100 global markanın listesini yayınladı. Listede, tüm markaların toplam kıymetinin %42 üzere etkileyici bir artışla 7 trilyon doların üzerine çıktığı belirtiliyor. Bu, salgının yarattığı ekonomik meşakkatler aksine dönerken, dünyanın en düzgün markalarının bir kısmında inanılmaz bir büyüme olduğunu gösteriyor.

Listenin doruğundaki Amazon, dünyanın en pahalı markası olmaya devam ediyor. 2021’de %64 büyüyerek 684 milyar dolarlık marka bedeline ulaştı. Samsung da uzun müddettir bu listede yer alıyor lakin şimdi birinci ona giremedi. Hatta şirket bir de düşüş yaşadı ve şu anda dünyanın en kıymetli 42. markası pozisyonunda yer alıyor. Samsung, global marka pahasında 40. sırada yer aldığı geçen yıldan bu yana listede iki sıra kaybetti.

Rapor, Samsung’un marka pahasının 46,8 milyar dolar olduğunu varsayım ediyor. Firma dolar bazında başarılı oldu zira bu, mali marka pahasında %44’lük bir artışı temsil ediyor. Samsung, 2021 listesine 13 yeni giren olduğu için iki sıra kaybetti. 105 milyar dolarlık NVIDIA üzere bunların kimileri Samsung’dan daha büyük bir marka bedeline sahip.

ABD, listeye en büyük katkıyı sağlayan ülke olmaya devam ediyor. 74 ABD şirketi, dünya genelindeki en kıymetli 100 marka listesinde çeşitli noktalarda yer alıyor.

Listenin birinci 10 sırasındaki şirketleri, şirket bedellerini ve yıllık büyüme oranlarını çabucak aşağıdaki tabloda görebilirsiniz…

2021062402280189446

Comments are closed.