usta kredi

Çin’in Bir Roket Modülü Daha Dünya’ya Düştü; Üstelik Bu Defa Gaz Sızdırarak

Çin forumu Weibo‘da yayınlanan bir görüntü, geçtiğimiz hafta birinci taikonotları Çin’in yeni uzay istasyonuna götüren Shenzhou 12 uzay uçuşunun geride kalan, yanmış enkazını gösterdiğini tez ediyor. Ayrıyeten, enkazdan, roket yakıtında oksitleyici olarak kullanılan son derece zehirli bir bileşik olan nitrojen tetroksit olduğu düşünülen dikkat cazip bir renge sahip gaz sızıyor üzere görünüyor.

Görüntünün açıklamasına nazaran, enkaz sabah 9:30’da Ordos’taki Otog Sancak’ında (Güneybatı İç Moğolistan’da bir sancak) bulundu. Enkazı toplamak için bir misyon gücü kuruldu, lokal sakinler tahliye edildi ve etkilenen bölgeye girmeleri engellendi. 13:00’e kadar, tüm enkazın bulunduğu ve kaldırma gayretlerinin sürdüğü bildirildi.

Mahallî bir medya kuruluşu, vazife gücünün Silahlı Kuvvetler, İnsan Kaynakları Bakanlığı, yangından korunma ve olay yerine gelen ve çekirdek ve güçlendirici enkaz arayan başka işçiden oluştuğunu bildirdi. Birtakım enkaz kesimleri kalabalık Qipanjing Kasabası bölgesine yakın düştü, lakin rastgele bir yaralanma bildirilmedi.

Some booster wreckage downrange of Jiuquan after the launch of Shenzhou-12, with hazardous orange nitrogen tetroxide oxidiser gas escaping https://t.co/oYcXvNht21 pic.twitter.com/1jK5AwexRX

— Andrew Jones (@AJ_FI) June 18, 2021

Enkaz, Shenzhou 12’nin 17 Haziran’daki fırlatılmasından sonra, bu fırlatmayı sağlayan  kesimlerden birine ilişkin. Shenzhou 12, şu anda yalnızca çekirdek modüllerden oluşan, geri dönmeden evvel 90 gün kalacakları yeni uzay istasyonu Tiangong’a binmek için yörüngeye üç taikonot taşıyan mürettebatlı bir uzay uçuşuydu. Vazife başarılı olsa da, tüm taikonotları inançlı bir biçimde istasyona yerleştirirken, enkazın bir kısmı bulunmamıştı.

Önemli sıhhat riskleri oluşturan zehirli kimyasallar taşıyan roket iticiler ile beşerlerle çevrili alanlarda serbestçe yayılan bu tıp enkazların güvenliği konusunda kaygılar lisana getiriliyor. Nitrojen tetroksit (muhtemelen güçlendiriciden yükselen parlak sarı duman) üzere kimyasallar solunduğunda önemli akciğer hasarına, ödeme ve vefata neden olabilir ve siviller bölgeye inançlı bir formda dönmeden evvel profesyonel olarak temizlenmelidir.

Çin, son aylarda roket fırlatmalarından kaynaklanan enkazları denetimi konusunda epeyce tenkit aldı. Mayıs ayında, düşen bir Long March 5B roket modülü, atmosferde ve çok nüfuslu bölgelerde denetimsiz bir biçimde ilerlediği için dünya çapında spekülasyonlara ve paniğe neden oldu. O sırada, nereye inebileceği iddia edilemiyordu ve gökbilimciler, bir kentsel alana inebileceğinden telaş duyuyorlardı.

Neyse ki, medeniyetten uzak bir yere, Hint Okyanusu’na inançlı bir halde indi, lakin yakında ortaya çıkan uzay enkazı konusunda daha sıkı düzenlemeler için davetler yapılmasına yol açtı. Bununla birlikte, uzay istasyonunu inşa etmek için çok sayıda Çinli fırlatma devam etti ve Çin’in iniş prosedürlerini sıkılaştırıp sıkılaştırmadığı şimdi aşikâr değil…

Comments are closed.