Ultimate magazine theme for WordPress.

Cep Telefonunu Bütün Gece Şarjda Bırakmak Hakikat mu, Yanlış mı?

Akıllı telefonunuzu şarj etmek için pek çoğumuz geceyi tercih ediyoruz. Yatarken şarja taktığımız telefonumuz, bütün gece boyunca şarjda kalıyor. Yani çoğumuz, telefonu gece şarjda bırakıyoruz. Lakin bunun akıllı telefonun, daha doğrusu telefonun pilinin sıhhati açısından pek yeterli olmadığı konusunda sizleri uyaralım. Pekala, neden?

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Neden Yanlış?

Uzun periyodik şarj süreci, uzun kullanımlarda bataryaya ziyan veriyor ve pil ömrünü azaltıyor. O nedenle satın alınan bir telefonun pil ömrü birinci 1 yıl içinde bir ölçü, sonraki yıllarda ise besbelli biçimde kısalıyor.

  • Telefonunuz Yavaş mı Şarj Oluyor? İşte Olası Nedenleri…

Telefonu gece şarja takılı bıraktığınızda, pil tam şarj kapasitesine ulaşsa da aslında şarj süreci hiç durmuyor. “Damlama şarj” olarak da nitelendirilen süreç gerçekleşmeye başlıyor. Bunun manası ise, telefonun anlık tükettiği gücün şarj aygıtı tarafından geri yüklenmesi. Yani siz telefonunuzu gece boyunca şarja bıraktığınızda, aslında hakikaten de gece boyunca şarj oluyor ve bunun sonucunda de bataryanın şarj evresi artıyor, batarya ömrü kısalıyor. Piller sonsuza kadar yaşamıyorlar ve muhakkak bir şarj döngüsü ömürleri var. 

Doğal ki burada bahsettiğimiz, telefonu gün içerisinde tekraren şarja takmakla karıştırılmamalı. Şarjı daima dolu olsun diye telefonunu her bulduğu prizde şarj edenlerin pile verdiği ziyan doğal olarak çok daha fazla. Lakin tekrar de bütün gece şarj etmenin de pilin ömründen çaldığı bir gerçek. 

Pekala, ne yapmak lazım?

Şayet akıllı telefonunuzun pil ömrünü maksimize etmek istiyor ve ondan optimum faydalanmak istiyorsanız, en uygun şarj vakti gün içinde, telefonu şarjda unutmayacağınız vakitler. Bu televizyon izlerken olabilir, çalışırken olabilir; lakin telefonun şarjı dolduğunda fişten çekmeniz en makul olanı olacak.

Öte yandan bir başka bilgi: Lityum İyon pillerin yüzde 20 ila yüzde 80 şarj ortasında tutulması tavsiye edilmekle birlikte, en âlâ performansı yüzde 50 oranındayken verdikleri de biliniyor.

Comments are closed.