Ultimate magazine theme for WordPress.

Casper Excalibur G770 İncelemesi

Bu kez bize gelen bir aygıtı değil, bizim gidip aldığımız bir aygıtı değerlendireceğiz. Siz de az evvel izlediniz aslında, Yayın Direktörümüz Cenk Tarhan‘ın şahsen gittiği Teknosa mağazasında eser danışmanlarının kendisine özel olarak önerdiği dizüstü bilgisayar şu an masamızda. Yeni geldi, daha kutusunu da açmadık. Bu videomuzda hem kutusunu açacak, hem de daima birlikte incelemesini yapacak, performansını değerlendireceğiz.

Sizin de kutu üzerinden görebileceğiniz üzere Cenk’in tercihi Casper Excalibur‘dan yana olmuş. Lakin bu düz bir laptop değil. Daha evvelki Excalibur incelemelerimizde de daima söylüyorduk, Excalibur modellerini isteğinize nazaran konfigüre edebiliyorsunuz diye. Bu Excalibur da büsbütün Cenk’in istekleri doğrultusunda Teknosa tarafından hazırlanmış bir laptop. Artık bakalım Cenk ne istemiş, bu Excalibur’un içine ne koymuşlar?

2021061715021149585

Casper Excalibur G770 Tasarımı Nasıl?

Evet, Casper Excalibur G770’yi kutusundan çıkarttık, kurulumlarımızı yaptık, artık yavaş yavaş incelemeye başlayalım. Birinci olarak kelamı dizayndan açmak lazım, çünkü bu model tam olarak da Cenk’in tercini yansıtıyor. Ekseriyetle laptop’ı sırt çantasında konut – ofis ortası taşıdığı için ince ve hafif dizüstü bilgisayarları kullanıyor. O nedenle de olsa gerek bu taraftaki tercihi Excalibur‘dan yana olmuş.

Laptop’ın yükü yalnızca 2.1 kilogram düzeyinde. Hem yüksek performans hem iş odaklı kaslı bir dizüstü bilgisayar olduğunu düşündüğümüzde bu çok olağan bir paha olurken, laptop’ın kalınlığı ise yalnızca 23 mm. Böylelikle sırt çantasının art gözünde çok rahat biçimde taşıyacaktır.

Siyah metalik renk ile renklendirilen laptop’ın etrafında hoş ayrıntılar var. Palm rest bölgesine baktığımızda burada Dolby Audio logosunu görüyoruz. Yani bu laptop’ta hoparlörler Dolby ses takviyesi sağlıyor. Sağ tarafta ise Intel Core i7 ve NVIDIA GeForce GTX etiketlerini görüyoruz ki, bunlara az sonra daha ayrıntılı formda değineceğiz.

Laptop’ın hoş bir klavye bölgesi bulunuyor. Tam boyutlu bir klavye yerleştirilmiş. Burada numerik tuş kadrosunun da yer alması da bir epey sevindirici. Ayrıyeten bu klavyenin 3 bölgeye ayrılmış RGB art aydınlatmalara sahip olduğunu da görebiliyoruz.

Kontaklarına baktığımızda ise sağ tarafta HDMI portu, USB-C ve USB 3.1 portunun olduğunu görüyoruz. Sol yanda ise Ethernet, bir USB 3.1 portu daha, kulaklık ve kart okuyucu yer alıyor.

Casper Excalibur G770 Ekranı Nasıl?

Evet, baktığımızda Excalibur G770’in ekranı 15.6 inç boyutunda, tam boyutlu bir ekrandan oluşuyor. Full HD çözünürlük üreten bir ekrana sahip. Ve ekranın özellikleri ortasında 250 nit parlaklığa sahip olduğu da yazıyor. Böylelikle uygun bir parlaklık düzeyi sağladığını söyleyebiliriz. Bu ortada ekranın çabucak üzerinde HD çözünürlüğünde bir web kamerasının olduğunu da atlamayalım.

2021061715022227685

Casper Excalibur G770 Özellikleri Neler?

Ve artık gelelim artık yavaş yavaş Excalibur G770‘in teknik ayrıntılarına. Artık buradan sonrası büsbütün sizin özelleştirmenize bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Cenk’in seçtiği seçenekler hem iş hem oyun odaklı bir dizüstü bilgisayar olsun ve fakat fiyatıyla yeni nesil dizüstü bilgisayarlara kıyasla daha bütçeye uygun bir modeli karşımıza çıkartmış.

Bu laptop’ta Intel’in bir evvelki kuşak işlemcisi, 10’uncu jenerasyon Core i7-10750H işlemci yer alıyor. Biliyorsunuz artık Intel’in, 11’inci kuşak işlemcilerini dizüstü bilgisayarlarda görüyoruz ve bu işlemci nitekim de tesirli performans sunuyor. Bu laptop’ın 11’inci jenerasyon işlemcili seçeneğini de mağazaya gittiğinizde ya da Casper’ın web sitesinde bulabileceksiniz. Bizim elimizdeki 10’uncu jenerasyon Core i7-10750H ise elbette 11’inci kuşak işlemciler kadar yeterli olmasa da, geçtiğimiz yılın en yeterli performans sağlayan işlemcilerinden biri. Çünkü bu işlemci, tam 5.00 GHz frekansa ulaşabiliyor.

İşlemcinin bu performansı Cenk’in beklentisini de karşılayacaktır. Günlük ofis kullanımını aslında çok rahat halde kotarabilecekken, öte yandan yüksek render gücü ile Adobe Premier‘de görüntü montaj ve içerik düzenleme işlerini de yapabilecektir. Ancak işin bir de oyun boyutu var ve Cenk bunu atlamamış.

Cenk’in oğlu Can, tam bir oyuncu. Sanıyorum Cenk, bu manada da biraz da laptop’ın oyun performansıyla uygun bir model olmasını istemiş. Excalibur G770’te NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti ekran kartı bulunuyor ve bu ekran kartı bilindiği üzere şu an en âlâ fiyat/performans GPU’larından biri. Yüksek FPS ile Full HD oyun tecrübesi sağlayabilen laptop’a biz de oyunlarımızı yükledik ve artık biraz Excalibur G770’i bu istikametiyle tanıyalım.

Casper Excalibur G770 Performansı Nasıl?

Excalibur G770’in oyun performansını denemek için biz Battlefield V, Death Stranding ve Assassin’s Creed Odyssey başta olmak üzere Frostpunk, Little Nightmares ve Siege Survival Gloria Victis üzere son periyotta bizim de oynadığımız oyunları yükledik. Frostpunk, Little Nightmares ve Siege Survival Gloria Victis ve türevi üzere oyunları aslında çok rahat biçimde bu laptop’ta çalıştırabiliyorsunuz. AAA oyunlarda da üst gömlek bir performans gösteriyor ki, aslında 1660 Ti, Full HD çözünürlükte âlâ oyun performansı sağlayan ekran kartlarından biri. 4 GB GDDR6 belleklerden güç sağlayan ekran kartı, 128-bit bellek veriyolu ile işini uygun yapıyor.

Battlefield V’te 1080p azamî ayarlarda 60 fps‘in üstünde kalmayı başarırken Assassin’s Creed Odyssey’de 1080p / Ultra ayarlarda 40fps civarında pahalar aldık. Bunlar da çok başarılı pahalar. Grafik ayarlarında biraz daha oynayarak bunu 60fps’e taşıyabiliyorsunuz elbette.

Bu ortada hiç bahsetmedik lakin laptop’ta 8 GB kapasitesinde DDR4 RAM’lere yer verilmiş ve 240 GB kapasiteli SATA SSD kullanılmış durumda. Bu diskin de okuma suratı 540 MB/s, yazma suratı ise 500 MB/s.

Sonuç

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak Cenk’in istediği özelliklerle donatılan Excalibur G770 işini güzel biçimde yapabilen, oyun ve iş odağını yeterli istikrarda tutabilen bir laptop olmuş. Fakat dediğimiz üzere, siz kendiniz de satın alım kademesinde istediğiniz üzere özelleştirebilirsiniz bu laptop’ı. İşlemcisini, ekran kartını, disk alanını, RAM kapasiteni, işletim sistemi tercihini değiştirmeniz mümkün. Yakında Excalibur G770’in 11’inci kuşak Intel işlemci seçeneği de mağazaya eklenecek. Onu da seçebilirsiniz. Bu ortada Cenk’in aldığı bu modelin fiyatının da 9 bin 992 TL olduğunu söyleyelim ve artık incelememizi burada noktalayalım.

CHIP Online Notu: %90

+ Tesirli performans
+ Özelleştirme seçenekleri
+ Hoş tasarım
+ RGB klavye
+ İnce ve hafif

Casper Excalibur G770  Teknik Özellikleri

  • İşletim Sistemi Windows 10
  • İşlemci Intel Core i7 10750H 5.00 GHz
  • Çekirdek 6
  • Ekran 15.6 inç IPS (1920×1080)
  • Bellek 8 GB DDR4
  • SSD 240 GB SSD
  • Grafik NVIDIA GeForce GTX 1650Ti 4GB GDDR6
  • Temaslar USB 3.1 (2 adet), USB-C, HDMI, kart okuyucu, Ethernet, kulaklık
  • Yük 2.1 kg.

ADVERTORIAL

Comments are closed.