Ultimate magazine theme for WordPress.

Btcoin İçin Tarihi Gün: Bitcoin Artık Yasal Bir Para Birimi!

Geçtiğimiz gün buradaki haberimizde sizlerle paylaştığımız üzere El Salvador, bir müddettir Bitcoin’i yasal para ünitesi olarak kabul etmek üzere çalışmalar yapıyordu. Ve artık beklenen oldu, El Salvador, Bitcoin’i yasal para ünitesi olarak kabul eden birinci ülke oldu. Kongre bu kararı, yasama meclisinde yapılan oylamada 84 oyun 62’sinin evet istikametinde kullanılması sonrasında resmileştirdi. Oylamadan kısa bir mühlet sonra Bitcoin’ün pahası yüzde 5 artış gösterdi ve 34.239,17 dolara kadar yükseldi.

Bugün erken saatlerde, Cumhurbaşkanı Nayib Bukele maddeyi oylanması için ülkenin kongresine göndermişti. Maddede, “bu yasanın maksadı, Bitcoin’i hür bırakmak, rastgele bir süreçte sınırsız olarak kullanılmasını sağlamaktır” deniliyor.

Bu gelişme ile birlikte, El Salvador’daki eser fiyatlarının artık Bitcoin olarak gösterilmesinin de önü açılmış oluyor. Ayrıyeten vergiler Bitcoin ile ödenebilecek.

  • Bitcoin nedir?
  • Dogecoin: Sürpriz Kripto Para Ünitesi Dogecoin Nedir?

Bitcoin, pek çok piyasa uzmanı tarafından resmi para ünitesi olmaya uygun görülmüyor. Bunun nedeni ise açık: “Yırtıcı” fiyat dalgalanmaları. Bu yüzden El Salvador’da alınan bu kararı kumar olarak niteleyenlerin sayısı epey fazla. Ancak şöyle de bir gerçek var: El Salvador’un yaklaşık yüzde 70’inin klâsik finansal hizmetlere erişimi yok. Kripto para ünitesinin kullanılması, finansal iştiraki artırmanın bir yolu olarak görülüyor.

Comments are closed.