Ultimate magazine theme for WordPress.

Bitcoin’i Resmi Olarak Kabul Etmeye Hazırlanan Birinci Ülke “O” Olacak!

Bitcoin birinci kere bir ülkenin resmi para ünitesi haline gelebilir. El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkesinde yasal para ünitesi haline getireceğini tabir etti.

CNBC’nin söylediğine nazaran, Lider Nayib BukeleBitcoin‘i ABD dolarının yanı sıra yasal para haline getiren bir yasa tasarısı önereceğini söyledi. Hükümet, dijital para formatı için bir finansal çerçeve oluşturmak ismine dijital cüzdan firması Strike ile birlikte çalışacak.

Strike’ın kurucusu Jack Mallers, Bitcoin’in El Salvador üzere ülkelerin kendilerini klâsik para üniteleri için enflasyonun “potansiyel şoklarına” karşı müdafaalarına yardımcı olacağını argüman ediyor. Tasarı muhtemelen Bukele’nin partisi El Salvador Yasama Meclisini denetim ettiğinde kabul edilecek.

ABD Doları İle Birlikte Kullanılacak

El Salvador’da resmi para ünitesi ABD Doları. Bitcoin ise ABD Doları ile birlikte kullanılacak. Bukele, Bitcoin’in ülke dışında yaşayan El Salvadorlular’ın ülkelerine para göndermelerini kolaylaştıracağını söz ediyor.

Bukele, “Kısa vadede istihdam yaratacak ve resmi iktisadın dışında kalan binlercesinin sisteme dahil edilmesini sağlayacak” görüşünde.

Yasal Düzenleme Kongre’ye Gönderilecek

Yasal düzenlemeyi gelecek hafta Kongre’ye göndereceğini belirten Bukele, tasarının geçmesi halinde, banka hesabı bulunmayan halkın yüzde 70’ine mali hizmetlerin açılmış olacağını vurguladı.

El Salvador’un iktisadı büyük ölçüde, ülke dışında çalışanların gönderdiği paraya bağımlı. Bu paralar ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın yüzde 20’sini oluşturuyor. İki milyondan fazla Salvadorlu ülke dışında yaşıyor ve her yıl ülkelerine 4 milyar dolardan fazla para gönderiyor. Şu anda yollanan paralardan kurul kesiliyor, ulaşması günler alıyor ve paranın gönderilen kişi tarafından şahsen alması gerekebiliyor.

El Salvador’un kararı başarılı olursa, Bitcoin ve başka kripto para ünitelerine, tüm bir ülkeyle iş yapmayı kolaylaştırarak ana finans dünyasında öbür bir destek noktası verebilir. Yeniden de öteki ülkelerin Bitcoin’e ahenk sağlamasını beklememekte yarar var. Örneğin ABD Federal Rezervi kendi dijital para ünitesini araştırıyor. Salvadorlular, büsbütün dijital bir para ünitesi öteki birtakım zorluklarını ortadan kaldırsa bile, döviz kurları ve öbür zorluklarla uğraşmak zorunda kalabilir.

  • Bitcoin’e yeniden Elon Musk darbesi
  • 500 yıllık, insan uzunluğunda “Bitcoin”

Comments are closed.