Ultimate magazine theme for WordPress.

Asus ROG Maximus XIII Hero İncelemesi

Bir müddettir sizlerle yavaş yavaş sizlerle yeni kuşak masaüstü bilgisayar bileşenlerinin incelemelerini paylaşıyoruz. Intel Core i9-11900K işlemcinin gelmesiyle bir arada elbette yeni jenerasyon bir bilgisayar toplamak için gerekli son element de yerini buldu ve sistemi ayağa kaldırdık. Daha evvel tüm ayrıntılarıyla Intel Core i9-11900K incelemesini sizlerle paylaşmıştık. O incelememizde de değindiğimiz Asus ROG Maximus XIII Hero anakartı, daha ayrıntılı olarak anlatacağımızın kelamını de vermiştik. Bu kere hususumuz büsbütün ROG Maximus XIII Hero olacak ve bu incelememizde de etraflıca bu anakartı tanıyacak, test sonuçlarına daima bir arada bakacağız.

Evet, Asus’un yeni anakartı ROG Maximus XIII Hero ucuz bir kart değil. Baştan söylemek lazım. Şu an bu anakartı piyasada 5 bin TL dolaylarında bulabiliyorsunuz, ancak kartın yurt dışı fiyatı 499 Dolar düzeyinde. Ülkemiz için pek de ucuz bir kart olmayabilir, fakat sahip olduğu özelliklere baktığımızda bir bakıma fiyat etiketini hafiflettiğini söylemek mümkün. Çünkü kart üzerinde Wi-Fi 6, PCIe 4.0, tonlarca irtibat noktası –ki bunlara 2 Thunderbolt da dahil- 4 adet M.2 SSD soketi ve daha fazlasına sahip. Yalnızca şahane performans gösteren bir anakart değil, birebir vakitte sürat aşırtma yapması da kolay. Ve pek natürel ki her düzgün Asus anakart üzere bol ölçüde RGB aydınlatma ile birlikte gelmesi de eforu. Açıkçası ayrıntılarla dolu dolu bir anakart olmuş. Bu incelememizde pek çok tarafıyla değerlendireceğiz. O halde başlayalım.

2021061402224475185

ASUS ROG Maximus XIII Hero Tasarımı Nasıl?

ROG Maximus XIII Hero, sahiden özel bir anakart. Daha kutudan çıkarttığınız an bunu hissettiren anakart, ATX form faktöründe bir yapıya sahip pek natürel ve biraz da ağırca bir model. Asus’un Z590 eser kümesinde çok sayıda model var ve şayet sıvı soğutmalı ve beyaz renkli kaplamalarıyla ROG Maximus XIII Extreme Glacial‘ı saymazsak, Maximus XIII Hero’nun da epey şık bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Geniş soğutma bloklarıyla dikkat çeken kart, VRM ve yonga seti için büyükçe bir soğutma bloğuna yer veriyor. Öte yandan ısıyı kritik bileşenlerden uzak tutmak için M.2 yuvalarında da art plaka bloklarına yer verilirken, işlemci güç besleme yuvalarına bile dikkatle baktığınızda, bunların da metal kaplamalı olarak yer aldığını görebiliyorsunuz.

Bu ortada kartın kutu içeriğinde de aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkün. Etiketlerden SATA kablolarına, aydınlatma için RGB irtibat kablolarından Wi-Fi antenine ve hatta güç kaynağı anakart konektör adaptörüne kadar her şey var. Ekran kartı tutacağına, braketine yer verilmiş olması da oldukça sevindirici.

Kartın RGB desenleri de kasanın ışıklandırmasına takviye verici formda. ROG gözü ve soğutma blokları üzerinde yer alan RGB ışıklandırma, Aura Sync yazılımı ile kolaylıkla kontol edilebiliyor.

ASUS ROG Maximus XIII Hero Özellikleri Neler?

Elimizdeki kart Z590 yonga setine sahip işlemcileri destekliyor ve olağan ki bu kartın ana konusu 11. Jenerasyon Intel Core işlemciler. Lakin 10. Kuşak Intel Core işlemciler ve Pentium Gold ile Celeron takviyesine sahip olduğunu da söyleyelim.

LGA1200 soket yapısını benimseyen anakartın üzerinde 4 adet DDR4 RAM bloğunun totalde 128 GB’a kadar dayanak verdiğini görüyoruz. Sürat aşırtma altında 5333 MHz’e kadar frekans dayanağı de sağlanıyor. Bellek yuvaları için ASUS OptiMem III dayanağı de işinizi bir epey kolaylaştıracaktır.

Yeniden bu anakartta M.2 bellekleri de 4’lenmiş. 4 adet M.2 yuvası var ve bunlar soğutma blokları altında yer alıyor. Bu anakartın hoş taraflarından biri, PCIe 4.0 takviyesine sahip olması. Bu M.2 slotlarından 2’si PCIe 4.0’ı destekliyor. Elbette bundan yararlanabilmeniz için bu anakarta takacağınız işlemcinin de PCIe 4.0 dayanağına sahip olması gerekmekte. Yeniden anakart üzerindeki ekran kartı yuvalarından 2’sinin PCIe 4.0 takviyeli olduğunu da söyleyelim.

Kartın temas seçenekleri sahiden göz doldurucu. İç yüzünde olduğu üzere art kısımda de tam manasıyla şenlik var. Burada 2 adet 2.5Gb Ethernet portunun yer aldığını görüyoruz. Wi-Fi tarafında da Wi-Fi 6E dayanağına yer verilmiş durumda. Anakart Wi-Fi antenini de kutusunda getiriyor.

Art irtibatlar ortasında tam 6 adet USB 3.2 portu, 2 adet USB 2.0 portu yer alırken, ayrıyeten 2 adet USB Type-C teması da burada mevcut. Bu USB Type-C portları birebir vakitte Thunderbolt 4 dayanağı içeriyor. Bu kısımda ayrıyeten HDMI 2.0 ve ses girişlerini de görebiliyoruz.

ROG Maximus XIII Hero’nun BIOS’u da evvelki jenerasyon Z490 tabanlı anakartlarda bulunanlarla birebir görünüyor. Tıpkı tasarım çizgisi korunurken, ayarlanabilir tüm seçenekler de elimizin altında. Şayet BIOS konusunda daha fazla ayrıntı arıyorum diyorsanız Gelişmiş Mod sizleri bekliyor, aksi halde olağan modda da kolay seçenekleri denetim edebiliyorsunuz. BIOS her zamanki üzere hayli kullanıcı dostu olmuş.

Yazılım tarafında, Asus’un yeniden çeşitli fonksiyonlar için tasarladığı birkaç uygulamasına daha yer verdiği görüyoruz. Bunlardan biri RGB aydınlatma denetimi sağlayan Asus Sync olurken, sistem izleme, sürat aşırtma, ses ve daha fazlası yer alıyor. Bunlara bakmanızda yarar olacak. Dual Intelligent Processors 5, AI Suite ile kolay sürat aşırtma kılavuzu, soğutma metotları, Armoury Crate ve internet temasını optimize eden GameFirst üzere yazılımlara göz atmanız değerli.

202106140222547985

ASUS ROG Maximus XIII Hero Performansı Nasıl?

Biz bir müddettir ASUS ROG Maximus XIII Hero’yu sistemimizde kullanıyoruz. Daha evvel bu sistemde ekran kartı ve işlemci testlerini sizlerle paylaşmıştık. Bu sefer ise daima bir arada anakartın bilgilerine bakacağız, fakat oyun performansı konusunda pek alışılmış ki, evvelki incelemelerimizdeki sonuçları da yeniden paylaşacağız.

Test sonuçlarına geçeceğiz, lakin evvel ASUS ROG Maximus XIII Hero’ya yer verdiğimiz sistemimizi genel çizgileriyle yakından tanıyalım.

ASUS ROG Maximus XIII Hero Test Sistemi

 • İşlemci: Intel Core i9-11900K
 • İşlemci Fanı: XPG Levante 240
 • Anakart: ASUS ROG Maximus XIII HERO
 • Bellek: XPG Spectrix D50 3600 MHz 2×8 GB
 • Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
 • Depolama: Samsung 970 EVO NVMe M.2 250 GB
 • Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
 • Ekran Kartı: Asus TUF Gaming RTX 3060 OC 12GB / Palit GeForce RTX 3080 GamingPro OC
 • Güç Kaynağı: XPG PYLON
 • Monitör: Asus ROG SWIFT PG259QN 360Hz
 • Kasa: XPG Invader
 • Klavye: Razer Huntsman V2 Analog
 • Fare: Asus ROG Keris Wireless / Razer Viper 8K Hz 

İşlemci: Intel Core i9-11900K

Evet, işlemcimiz Intel’in yeni platformu Core i9-11900K oluyor. Kısa bir müddet evvel ayrıntılı incelemesini sizlerle zati paylaşmıştık bu işlemcinin. Intel’in yeni zirve modeli olan Core i9-11900K, tek çekirdek skoruyla masaüstü işlemciler ortasında şu an tepeye yerleşmiş durumda. Elbette eksikleri de var, onlardan da incelemede bahsetmiştik. Lakin bilhassa oyun performansının yeterli ölçüde olduğunu ve sürat aşırtma noktasında elinizi zenginleştirdiğini söyleyelim.

RAM: Spectrix D50 3600

Bu sistemde bellek olarak da tercihimiz XPG’den yana oldu ve Spectrix D50 3600 MHz 2 adet 8 GB’tan oluşan 16 GB’lık kiti tercih ettik. Elbette kapasiteyi artırarak bellek bloklarını 4’lemeniz daha yüksek performans elde etmenizi sağlayacaktır.

Ekran Kartı: Asus TUF Gaming RTX 3060 OC 12GB / Palit GeForce RTX 3080 GamingPro OC

Bu sistemde şu ana kadar 2 ekran kartı incelemesinde bulunduk. Bunlardan biri GeForce RTX 3080 GamingPro OC ekran kartı oldu. Bir oburu ise yakında incelemesini sizlerle paylayacağımız Asus TUF Gaming RTX 3060 OC 12GB’lık modeli. Her 2’si de nitekim değerli kartlar olurken, RTX 3060 OC 12GB, yeni jenerasyonda f/p tarafında kıymetli bir model. Dediğim üzere, onun da incelemesi gelecek.

CPU Soğutucusu: XPG Levante 240

Core i9-11900K’yı bilhassa uzun oyun seanslarında ve şayet hava soğutmalı bir fan ile kullanmayı düşünüyorsanız o vakit yüksek sıcaklıklarla karşılaşmanıza sebep olabilir. O nedenle bu işlemciyi seçecekseniz, düzgün bir fana gereksiniminiz olacak. Hava soğutma yerine, sıvı soğutmalı bir CPU soğutucusu tavsiye ederiz ki, biz de bu sistemde XPG Levante 240’ı kullandık. Hatta bunun 360 mm’lik 3 fanlı olanını alırsanız daha tesirli bir soğutma sağlayabilirsiniz.

Güç kaynağı olarak da tekrar XPG Pylon‘ı tercih ettik ve kasa olarak da elimizdeki XPG Invader’ı kullandık. Monitörümüz de Asus’un şu an “dünyanın en süratli oyuncu monitörü” 360Hz’lik ROG SWIFT PG259QN modeli.

ASUS ROG Maximus XIII Hero Test Sistemi’ni çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

ASUS ROG Maximus XIII Hero Testleri ve Karşılaştırmaları

Evet, sistemimizi yakından tanıdık. Artık sürat kaybetmeden testlere ve karşılaştırma tablolarına geçelim.  Testlerde ROG Maximus XIII Hero’yu bu alandaki rakipleriyle karşı karşıya getirdik ve test sonuçlarına baktığımızda hakikaten de Asus’un bu yeni modeliyle hepsini domine ettiğini söyleyebiliriz.

Artık evvel anakartın performans tablolarına bakalım, ardından de üzerindeki işlemcinin ısı kıymetleri ile sistem güç tüketimini ve oyun sonuçlarını görelim.

ASUS ROG Maximus XIII Hero test sonuçlarını ve karşılaştırma tablolarını çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

2021061402231711085

Sonuç

Evet, Asus ROG Maximus XIII Hero pek çok tarafıyla hakikaten başarılı bir anakart olmuş. Birinci sınıf kesimlere sahip olan ve üst seviye görünümünden sağlam güç dağıtımına, 4 adet M.2 soketinden birinci sınıf ses tahliline, PCIe 4.0 takviyesinden Thunderbolt 4 dayanaklı USB yuvalarına ve tüm bunlar sonucunda sağladığı performanstan çok taraflı kullanımına kadar pek çok artısı var.

Dediğimiz üzere LGA1200 soket yapısı ve Intel Z590 yonga seti sahibi olan bu anakart, 11’inci jenerasyon Intel Core işlemciler için olduğu üzere, 10’uncu jenerasyon Intel Core işlemciler için de takviye veriyor. 90 Amper seviyesinde 14+2 faz güç beslemesi, ProCool II güç kontağı, geniş VRM soğutma blokları ve entegre alüminyum giriş çıkış muhafazası ile olduğu kadar, M.2 soğutma blokları ve materyal kalitesiyle nitekim de ziyadesiyle hoş bir model olmuş.

Fiyatı ise başta da söylediğimiz üzere 5000 TL dolaylarında. Şayet Intel tabanlı düzgün bir sistem toplayacaksanız rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

CHIP Online Notu: %91

+ Yüksek kaliteli bileşenler
+ PCIe 4.0 dayanağı
+ Yüksek performans
+ 4 adet M.2 dayanağı
+ 10 USB port, 2 Thunderbolt 4
+ PCI-Express 4.0 dayanağı
+ Birinci sınıf ses tahlili
+ Çift 2.5 Gb Ethernet & Wi-Fi 6E
– Yüksek fiyat

Asus ROG Maximus XIII Hero Teknik Özellikleri

 • Form Faktörü ATX
 • İşlemci 11. Kuşak / 10. Jenerasyon Intel Core, Pentium Gold, Celeron
 • Soket LGA1200
 • Yonga Seti Intel Z590
 • Bellek Kanalı 4 DDR4
 • Bellek Boyutu (Maks.) 128 GB
 • M.2 Slotu 4 adet
 • SATA 6 adet (6Gb/s)
 • Temaslar Thunderbolt 4 (2 adet), USB Type-C (2 adet), USB 3.2 (6 adet), USB 2.0 (2 adet), HDMI 2.0, Intel I225-V 2.5Gb Ethernet, ses girişleri

Comments are closed.