Ultimate magazine theme for WordPress.

Apple, Bilgisayar Satışlarında Uzun Vakittir Oturduğu Tahtı HP’ye Kaptırdı

Son devirlerde ABD’de Apple Mac satışlarının güçlü bir halde arttığı bir gerçek, fakat öbür PC üreticileri de satışlarını çok daha güçlü bir biçimde artırmış durumda. ABD’de birinci çeyrek satış sayılarını ayrıntılandıran yeni bir rapor, Apple’ın en düzgün satıcı pozisyonunu kaybettiğini gösteriyor.

Canalys’in raporu, ABD’de 2021 yılının birinci çeyreği için PC satışlarını (masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler) ayrıntılandırıyor. Pandemi nedeniyle meskenden çalışmanın artması, bilgisayar donanımına olan talebi hayli artırdı ve bilgisayar firmaları da bu sayede satışlarını büyük ölçüde yükseltti. ABD’de pazar geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 73 büyüdü, laptop özelinde ise büyüme göz kamaştırıcı: Yüzde 131 olarak gerçekleşti.

Apple bu pazardan hayli bir hisse almış görünüyor. Satışlarının geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 35,7 artmış olduğu görülüyor. Lakin bu artış bile firmanın ABD’nin bir numaralı bilgisayar markası olma konumunu kaybetmesini engelleyemedi.

Apple’ın pazar hissesi düşüşünün ana nedeni, çok büyük bir patlama gösteren Chromebook‘un gücü ve Windows makinelerinin de satışlarının artması. Şu anda ABD’nin en çok satan bilgisayar markası HP. Yıllık büyümenin yüzde 112 olarak gerçekleştiği firma hem laptop hem Chromebook’lar ile pazarda yer aldığı için Apple’ı birincilikten indirmeyi başarmış görünüyor. İkiliyi sıralamada Lenovo ve Samsung takip ediyor.

Comments are closed.