Ultimate magazine theme for WordPress.

APK Belgesi Nedir? APK Belgeleri Ne İşe Fayda; Nasıl Kurulur?

Şayet Android’li bir cihaz kullanıyorsanız, APK terimini duymamış olmanız neredeyse imkansız. Pekala lakin hiç, APK’nın tam olarak ne olduğunu düşündünüz mü? APK’nın ne demek olduğunu, APK belgelerinin ne işe yaradığını ve Android işletim sistemi için neden bu kadar kıymetli olduğunu merak ediyorsanız, aradığınız tüm yanıtları çabucak aşağıda bulacaksınız…

APK Nedir?

Android Package Kit sözcüklerinin kısaltması olan APK, Android uygulamalarını dağıtmakta ve yüklemekte kullanılan bir belge formatı. Bir APK evrakı ise, aygıtınızda yükleme yapmak için gerekli tüm öğeleri barındıran bir paket olarak kıymetlendirilebilir. Windows’un heyetim evrakları olan EXE evrakları üzere, rastgele bir APK belgesini Android’li aygıtınıza kopyalayıp, onu kendiniz yükleyebilirsiniz. Uygulamaları bu formda elle yüklemeye “sideloading” deniyor.

APK Evrakları Nasıl Kurulur?

Rastgele bir uygulamayı Google Play’den indirip yüklediğinizde, APK belgesi otomatik olarak indirilip yükleniyor. Ancak bu halde siz, APK belgesine sahip olamıyorsunuz. Play Store’dan APK belgelerini almanın kimi metotlarla mümkün fakat bunları alternatif uygulama indirme sitelerinden de edinebilirsiniz. Lakin unutmayın, bu sitelerden indireceğiniz APK belgelerinin inançlı olduğunun bir garantisi de yok. 

  • Android Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Google, APK’leri elle yüklemenizi pek istemiyor. Aslında Android’in varsayılan ayarlarında Sideloading için tedbirler bulunuyor ve suram için müsaade vermeniz gerekiyor.

Tekrar de tüm uygulamaları Google Play’de bulamayabilirsiniz ve Sideloading, Google Play’de olmayan uygulamaları yüklemenize müsaade verir. Lakin APK belgelerini indirirken çok dikkatli olmalısınız. Masaüstünde olduğu üzere APK belgelerini rastgele kaynaklardan indirmek düzgün bir fikir değildir. Bilhassa fiyatlı bir uygulamayı size fiyatsız olarak sunan site, uygulamaya bir ziyanlı ek etmiş olabilir.

Hasılı APK belgeleri, Android’de uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullanılan evraklar; kısaca Android’in uygulama suram evrakları. Uzman Android kullanıcıları için APK belgelerini ayrıyeten indirip kurmak, yani sideloading’e başvurmak büyük bir güç sunsa da, üstte söylediğimiz üzere, onları nereden indirdiğinize dikkat etmenizde yarar var.

  • Android One Nedir?

Comments are closed.