Ultimate magazine theme for WordPress.

AMD’nin Zen 4 Mimarisi, 128 Çekirdekli Bir Devi Gerçek Yapabilir

AMD’nin Zen 4 mimarisi, şirketin Zen CPU mikro mimarisinin bir sonraki büyük revizyonuna sahne olacak. Son vakitlerde, şirketin yaklaşmakta olan bu yeni platformu hakkında yeni bilgiler görüyoruz ve bunlardan biri var ki, yeni işlemcinin tam 128 çekirdeğe sahip olabileceğini sav ediyor.

Yeni söylentilere nazaran AMD’nin Genoa kod isimli Zen 4 platformu, 128 adeta çekirdek içerecek. Ayrıyeten işlemcinin 64 çekirdekli varyantı da yer alacak ki bunlardan birini de aşağıda görüyoruz.

2021061517560513385

Aslında bu söylenti büsbütün yeni değil. Daha evvel de Zen 4’ün AVX-512, BFloat16 ve daha fazla yeni özelliklere sahip 64’ten fazla çekirdeğe sahip olabileceğini belirtir raporlar dökülmüştü. Böylelikle yüksek performanslı bilgi süreç ve sunucu yükleri için kıymetli yarar sağlanacağı öngörülürken, elbette bu argümanlar şimdi resmiyet kazanmış değil. Bekleyip göreceğiz.

Genoa kod isimli Zen 4 platformu şimdi uzakta olsa da, 4’üncü kuşak bu işlemcilerin El Capitan olarak isimlendirilen yeni harika bilgisayarında yer alması ve bu bilgisayarın 2023 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Comments are closed.