Ultimate magazine theme for WordPress.

2021’in Birinci Çeyreğinde En Çok Satan Akıllı Telefon Markası Hangisi?

Global akıllı telefon pazarı, 2021’in birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 20 oranında büyüdü. Böylelikle geçen yılın COVID-19 sebebiyle sarstığı akıllı telefon pazarı da nispeten toparlanmış oldu. Pekala, sayılar ne ve 2021’in birinci çeyreğinde en çok satan akıllı telefon markası hangisi?

Açıklanan sayılara nazaran Samsung geri döndü! Güney Koreli şirket 2020’nin 4’üncü çeyreğinde kaybettiği liderliği 2021’in birinci çeyreğinde bir defa daha Apple’dan geri aldı ve liderlik koltuğuna oturdu. Böylelikle birinci sırada yüzde 22 satış oranı ile Samsung bulunurken, onu Apple yüzde 17 ile takip ediyor.

Bilhassa son devirde Çinli şirketlerden kıymetli ataklar görüyoruz. Lakin bu sefer Huawei’den değil. Xiaomi ve OPPO yüzde 14 ile yüzde 11 oranlarıyla 3’üncü ve 4’üncü basamakta kendilerine yer buldular.

Global akıllı telefon sevkiyatları 2020 yılının 4’üncü çeyreğine kıyasla yüzde 10 düşüş göstermiş olsa da, yıllık bazda bakıldığında yüzde 20 oranında artış sağlıyor. Bu devirde yaklaşık 355 milyon akıllı telefon sevkiyatı kaydedilirken,

Öte yandan Apple, her kadar Apple globalde taban kaybetmiş olsa da, Kuzey ABD’de pazar önderi pozisyonunda. Apple, Kuzey Amerika’da pazarın yüzde 55’ini elinde bulunduruyor, onu yüzde 28 ile Samsung takip ediyor.

Comments are closed.