Ultimate magazine theme for WordPress.

2021 Yılının COVID-19 Raporunda Şaşırtan Sonuç: 2020’den Daha Kötü!

“COVID-19 sebebiyle bu sene, hatta 6 aydan daha kısa bir mühlet içinde, 2020’nin tamamından daha fazla insan hayatını kaybetti. Birçok ülke düzgünleşme sürecinde üzere görünse de, dünyanın kimi bölgelerinde aşı uygulaması başlamış olsa da, şu bir gerçek ki, salgının global boyutta sona ermesinden çok uzağız.”

Bu kelamlar The Wall Street Journal tarafından Johns Hopkins Üniversitesi bilgilerine nazaran hazırlanan tahliller sonucu söylenirken, gazete, güçlü ülkelerin aşılanma mühletince artan mevt sayısının, varlıklı ve yoksul ülkeler ortasındaki ayrımın da altını çizdiğini söz ediyor.

Evet, açıklanan raporlara nazaran mevt sayısı aslında son aylarda –salgının birinci aylarına kıyasla- şiddetli derecede artmış durumda. 2020’de 1.88 milyon COVID-19 vefatı rapor edilirken, bugün COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3.777.180.

2021’de görülen ölümlerin birden fazla ise, Hindistan’dan gelmiş durumda. Hindistan şimdiye kadar toplamda 29 milyon 274 bin 823 olay ve 363 bin 79 vefat bildirmiş durumda. Bilhassa hadise sayılarında mart ayından sonra dramatik bir artış görülmüş durumda. Yüzlerce ceset ırmakta yüzerken, Hindistan’ın kutsal ırmağı Ganj kıyıları adeta mezarlığa dönmüş durumda.

Öte yandan Arjantin, Brezilya, Kolombiya ve bir dizi öbür Güney Amerika ülkesi de hala yüksek hadise sayılarından muzdarip. Bunun son periyotta ortaya çıkan COVID-19 varyantlarından oluştuğu düşünülüyor. Hastalığın Brezilya’da Gamma varyantı ortaya çıkmıştı. Dünya Sıhhat Örgütü, son periyotta varyantlara Alfa, Beta, Gamma ve Delta isimlerini vermiş durumda.

Comments are closed.