usta kredi

Türk lirası yükselişine orta verdi

Haftaya 8,73 civarında başalyan Dolar/TL kademeli bir düşüş yaşadıktan sonra perşembe günü 8,66 civarında yatay bir seyir izliyor.

Türk lirasının yükselişi durmasına karşın hafta başından bu yana dolara karşı en fazla bedel kazanan üçüncü gelişen ülke para ünitesi oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi perşembe günü yüzde 0,1 düşüş kaydederek 1.137 düzeyine inerken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,49 civarında seyrediyor.

Türkiye’nin 10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 17,58’e gerilerken 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 18,43 civarında bulunuyor. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) ise 380 baz puan düzeyinde.

2283051 3504553c162f40149d5857a9452c9cd0

İki Fed yetkilisinden şahin öngörüler

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, beklentilerden daha süratli gerçekleşen toparlanma sonucunda Amerikan Merkez Bankası’nın 2022 sonuna kadar faiz artırmasını beklediğini, varlık alımlarının azaltılması kararının da gelecek birkaç ay içinde alınabileceğini söyledi.

Çarşamba akşamı gazetecilere açıklamalarda bulunan Bostic, “Son bilgilerdeki üst taraflı sürprizler dikkate alındığında, birinci faiz artırımı için beklentimi 2022 sonuna çektim. 2023’te iki adım öngörüyorum” dedi.

ABD iktisadının pandemi tesirlerinden kurtulma yolunda ilerlediği görüşünü aktaran Bostic, bu yıl için yüzde 7 büyüme ve yüzde 3,4 enflasyon öngördü.

2283051 5f55f5fe36743bedde89772e32fbd1c8

Gelecek yıl faiz artırımı bekleyen banka üyelerinden biri de Dallas Fed Lideri Robert Kaplan’dı. Çarşamba günü Bloomberg News’a konuşan Kaplan, Fed’in varlık alımlarını azaltma eşiğine insanların düşündüğünden daha erken ulaşacağını kestirim etti.

Kaplan, “İnsanların düşündüğünden daha süratli olmasını beklediğim kayda bedel ek toparlanma görüldükçe ve pandemi tesiri ortadan kalktıkça, risk idaresi açısından hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul değer alımlarını ayarlamanın çok daha yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Powell enflasyondan tasa duymuyor

Fed Lideri Jerome Powell, ABD iktisadında son devirde görülen enflasyon artışının beklentilerin üzerinde olduğunu fakat muhtemelen süreksiz olacağını söylemişti.

Salı günü ABD Temsilciler Meclisi alt komitesine koronavirüs krizi hakkında sunum yapan Powell bir soru üzerine, “Enflasyondaki beklenti üzeri artışın kayda kıymet bir kısmı, hatta tahminen de tamamı ikinci el otomobil ve kamyonlar üzere iktisadın açılmasından direkt etkilenen kategorilerden kaynaklanıyor” demişti. Fakat Fed Lideri bu görüşe dair belirsizlikler olduğunu da kabul etti ve “Bu tesirlerin beklediğimizden daha büyük ve daha uzun müddetli olabileceğini söyleyebilirim” diye eklemişti.

Comments are closed.