Ultimate magazine theme for WordPress.

Türk lirası yeni haftaya yükselişle başladı

Türk lirası, geçen hafta dolar karşısında yüzde 1,22 ile en çok paha kaybeden gelişen ülke para ünitesi olurken yeni haftaya Meksika pesosunun akabinde en çok kıymet kazanan ikinci para ünitesi olarak başladı.

Dolar/TL geçen haftaya 8,56 düzeyinde başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamalarıyla 8,80’e kadar yükselmişti. Sonrasında 8,60 düzeyine kadar gerileyen dolar kuru, ABD Hazine tahvili faizlerindeki artış ve güçlenen dolar ile yine 8,75’e tırmanmıştı.

turk lirasi yeni haftaya yukselisle basladi 0 gZKt1Oge

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, geçen hafta tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisinden düşük gelmesiyle bir arada yüzde 1,63 düzeyinden yüzde 1,55’e kadar gerilemişti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.125 civarından 1.118’e kadar geriledi.

Dolar/TL’deki düşüşün Almanya’nın Türkiye’yi olağan riske sahip ülkeler kategorisine alması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasındaki önderler doruğu gündeminden kaynaklandığı düşünülüyor.

Yellen’dan ‘yüksek faiz ortamı’ iletisi

Global piyasalar pandeminin tesirleri azaldıkça enflasyonda yaşanan tırmanışın, ABD Lideri Joe Biden’ın devasa harcama paketleri ile gelecek yıllarda kalıcı hale gelip gelemeyeceğini tartışırken, mevzuya ait kıymetli bir kıymetlendirme ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan geldi.

Londra’da düzenlenen G-7 maliye bakanları toplantısının dönüşünde pazar günü Bloomberg News’e konuşan Yellen, “Aslında biraz daha yüksek bir faiz ortamının oluşması hem toplum hem de Fed açısından bir artı olacaktır” dedi.

Biden’ın paketlerinin harcamaları her yıl yaklaşık 400 milyar dolar artıracağını belirten Yellen, bu sayının enflasyonu amacın üzerine kalıcı olarak çıkarmaya kâfi olmayacağını savundu.

Comments are closed.