Ultimate magazine theme for WordPress.

Türk lirası gelişenlerdeki yükselişe öncülük etti

Türk lirası, hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 3,5’tan fazla bedel kazanarak gelişen ülke para üniteleri ortasında en fazla yükseliş kaydeden para ünitesi oldu. Dolar/TL haftaya 8,66 civarında başladıktan sonra kademeli bir düşüşle 8,36 düzeyine kadar geriledi.

ABD’de enflasyon Mayıs ayında beklentileri aşarak yıllık yüzde 5 olarak gerçekleşti, aylık yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Enflasyon en son Ağustos 2008’de bu düzeylere ulaşmıştı.

2281972 279ea56a2d5dc6d68d0011b9a2098338

Enflasyon verisine ait Bloomberg anketindeki beklentiler, tüketici fiyat endeksinde yıllık yüzde 4,7, aylık yüzde 0,5 artış yaşanacağı istikametindeydi.

Enflasyon verisi sonrasın 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 1 yılın en büyük haftlaık düşüşüyle yüzde 1,43 düzeyine gerilerken Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1.116 düzeyine geldi.

Gelişen ülke para ünitelerinde bu hafta en çok paha kazanan para ünitesi Türk lirası olurken ikinci sırada Meksika pesosu, üçüncü sırada ise Rus rublesi geliyor. Bu hafta en fazla paha kaybeden gelişen ülke para ünitesi ise yüzde 1,03 ile Peru solü oldu.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CSD) 368 baz puan düzeyinde seyrederken 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 18,41 civarında bulunuyor.

Erdoğan-Biden görüşmesi bekleniyor

Wells Fargo’nun New York merkezli kur stratejisti Brendan McKenna’ya nazaran piyasalar yüksek enflasyon verisine rağmen Fed’in gevşek para siyasetlerini sürdüreceğine inanıyor.

McKenna, “Yüksek enflasyon ve sıfıra yakın faizler ABD’de daha da negatif gerçek faizler yaratıyor” diyerek bu durumun gelişen ülke para ünitelerine yaradığına işaret etti. Türk lirasının olumlu ayrışmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasında önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek görüşmeye ait umutlar da tesirli oluyor.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ise S-400 tedariki hakkında yaptığı konuşmada, “NATO’nun ehemmiyeti giderek artmaktadır. Bu nedenle ittifak daha da güçlendirilmeli ve NATO’nun gerçek bir müttefiklik ruhu içinde çalışması sağlanmalıdır. (S-400 tedariki) muhataplarımızın teknik manada tasasını ele almaya hazır olduğumuzu belirttik. Makul ve mantıklı tahliller her vakit mümkün.” dedi.

Enflasyon beklentilerindeki yükseliş sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası daha evvel beklenti anketi olarak bilinen, ama kamuoyundaki kimi karışıklıkları engellemek hedefiyle ismi ‘Piyasa İştirakçileri Anketi’ olarak değiştirilen anket sonuçlarını yayımladı.

Buna nazaran yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir evvelki anket periyodunda yüzde 13,81 iken, bu anket
periyodunda yüzde 14,46’ye yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir evvelki anket devrinde yüzde 11,81 iken, bu anket devrinde yüzde 12,12 olarak belirlendi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 9,99’dan yüzde 10,16’ya yükseltildi.

Yıl sonuna ait Dolar/TL beklentisi 8,71’den 8,95’e çıktı. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir evvelki anket devrinde 8,95 TL iken, bu anket devrinde 9,23 TL olarak gerçekleşti.

Comments are closed.