Ultimate magazine theme for WordPress.

TMSF/Gülal: Koza Altın yılda minimum 15 ton altın üretir hale gelecek

Koza Altın İşletmeleri Ağrı Mollakara Tesisi Temel Atma Merasimi’ne katılan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Lideri Muhiddin Gülal, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Muhiddin Gülal, tesisin açılışıyla ilgili olarak Türkiye ve Ağrı ismine çok değerli bir temel atma merasimine şahitlik ettiklerini söyledi. Koza Altın olarak, şirketin altın üretim planlarını ayrıntılandıran Gülal, şu açıklamaları yaptı:

“Koza Altın’ı 2016 yılından beri TMSF olarak biz yönetiyoruz. 2019 yılında ülkede üretilen 39 ton altının 11 tonunu Koza Altın üretti. Yani 3’te 1 düzeyinde katkı sağladık. Tekrar 2020’de 42 ton altın üreten ülkemizde, biz 8,1 ton altın üretmek suretiyle katkı sağladık. Hükümetimiz, önümüzdeki 5 yıl içerisinde üretilen altın ölçüsünü 100 tona çıkarmakla ilgili bir projeksiyon yürütüyor. Hasebiyle biz de buna, “Nasıl takviye verebiliriz?” dedik. Daha çok sondaj ve arama yaparak üretim ölçümüzü artırarak buna katkı sağlayacağız. Bunun için de inşallah 2023 yılı içerisinde buradan elde edeceğimiz altın ile birlikte Koza Altın yılda minimum 15 ton altın üreten bir firma haline gelecek. Burada çabucak hemen 160 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Raporlanmış ve sondajı mutlaklaşmış yaklaşık 20 tonluk bir rezerv kelam konusu. Bu altını 6-7 yıllık süreçte gün yüzüne çıkaracağız.

“38 farklı noktadaki sondaj çalışmamızdan olumlu sonuç aldığımızı söyleyebilirim”

Maden araması için yapılan yatırımın hangi vadede iktisada ve Koza kümesi bilançosuna yansıyacağına değinen Gülal, şu tabirleri kullandı:

“İlk dökümümüzü 2022 yılı son çeyreğinde yapacağız lakin bizim asıl üretimimiz 2023 yılında gerçekleşecek. Yaptığımız yatırımın karşılığını 2023 yılından itibaren alacağız. Burada yılda 3-3,5 tonluk bir üretim gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. 6-7 yıl içerisinde ise bu 20 tonu ekonomimize kazandıracağız. Bizim, Van ve Ağrı civarında 16 adet daha ruhsatımız var. Orada da arama müsaadeleriyle alakalı sürecimiz devam ediyor. Biz sondajlardan da âlâ sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. Koza Altın olarak bizim 240 arama ruhsatımız var. Şu an ülkemizin çeşitli noktalarında 38 farklı noktada sondaj çalışmalarımız var. Buralardan da olumlu sonuç aldığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.”

“Koza Altın faal olarak yüzde 144 düzeyinde büyüdü”

Gülal Bloomberg HT’e verdiği demeçte TMSF bünyesinde yer alan şirketlerin faal büyüklükleri hakkında da bilgi verdi. Gülal değerlendirmesine şu cümlelerle devam etti:”

“Şu an itibariyle TMSF kayyumuyla yönetilen 783 şirketimiz var. Bunların faal büyüklüğü bugün itibariyle 70,3 milyar düzeyine yükseldi. Çalışan sayımız 44 bin 415 kişi. Bu yapının özkaynak büyüklüğü de yaklaşık 30 milyar TL düzeyinde. Biz devraldığımızda 42,3 milyar TL etkin büyüklükteydi. Bugün itibariyle 70,3 milyar TL düzeyinde. Yani bu yapı, TMSF idaresinde ortalama yüzde 65 düzeyinde büyüdü. Koza Altın etkin olarak yüzde 144 düzeyinde büyüdü. Erciyes Anadolu Holding ve Aydınlı Grup’un faal büyümesi yüzde 100’ün üzerinde. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. TMSF kayyumluğu periyodunda irtifa kaybeden şirketimiz olmadı.”

Comments are closed.