Ultimate magazine theme for WordPress.

Philips, sıhhat risklerinden ötürü teneffüs aygıtlarını geri çağırdıktan sonra paha kaybetti

Müellif: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Philips (NYSE:PHG) Pazartesi günü %5 civarı kayıp yaşadı. Şirket, hastalara ziyanlı olabileceği kaygıları üzerine teneffüs aygıtları ile vantilatörlerini geri çağırma kararı aldı.

Bi-Level Positive Airway Pressure (Bi-Level PAP), Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) ve mekanik vantilatör aygıtlarını geri çağırıyor.

Bu aygıtların kullanımı sırasında oluşan gürültüyü bastırmak için polyester bazlı poliüretan, yani bir çeşit köpük kullanılır.

Philips, PE-PUR köpüğünün, aygıtın hava yoluna girebilecek ve kullanıcı tarafından yutulabilecek yahut solunabilecek parçacıklara dönüşebileceğini ve makul kimyasalları dışarı atabileceğini söyledi.

Köpük bozulması, onaylanmamış temizleme yollarının kullanılmasıyla daha da berbatlaşabilir. Şirket bir yazıda, yüksek ısı ve yüksek nemli ortamların da köpüğün bozulmasında hissesi olabileceğini söyledi.

Philips, mevcut ses azaltma köpüğünü yeni bir materyalle değiştirecek ve ilgili yasal müsaadelerin alınmasını da içeren hazırlıklara şimdiden başladı.

Şirket, hastalara rastgele bir süreç yapmadan evvel tabiplerine istişarelerini ve tedaviye devam etmenin riskleri ile geri çağırma bildiriminde belirtilen riskleri tartmalarını tavsiye etti.

Hollandalı medikal ve tüketici kümesi, 26 Nisan’da “bazı uyku ve teneffüs bakım eserlerinde kullanılan bir bileşende kalite sorunu tespit ettiğini ve bu sorunu çözmek için 250 milyon Euro (302,5 milyon dolar) meblağında bir karşılık ayırdığı tüm önlem tedbirlerini başlattığını” söyledi.

Geri çağırmaya karşın şirket, 26 Nisan’daki kestirimi olan “2021 yılında küme için 60-80 baz puanlık düzeltilmiş FAVÖK marjı artışıyla düşük-orta tek haneli karşılaştırılabilir satış büyümesine” bağlı kalıyor. 2020 mali yılında faiz, vergiler, aşınma ve amortisman marjı öncesi düzeltilmiş çıkarı %13,2 oldu.

Şirket, düzeltme istikametindeki aksiyonun halihazırda sağlanan 250 milyon euroya ek olarak maliyetleri 250 milyon euro (302 milyon dolar) artırdığını söyledi.

Comments are closed.