Ultimate magazine theme for WordPress.

Gün Öncesi: tüm gözler Fed’de, konut bilgileri, Biden ‘katille’ görüşecek

Müellif: Christiana Sciaudone

Investing.com – ABD payları dün neredeyse tüm günü kırmızı bölgede geçirdi. Perakende satışlardaki düşüş ve üretici fiyatlarındaki artış, Fed’in faiz kararı öncesinde hissiyatı baskıladı.

Fed’in olağan toplantısı dün başladı ve merkez bankasının Çarşamba günkü açıklamada faizleri ve aylık tahvil alım temposunu değiştirmediğini duyurması bekleniyor. Lakin bizim nitekim beklediğimiz şey, bankanın enflasyonla ve tahvil alımlarını azaltma olasılığıyla ilgili kanıları.

Tüketici fiyatlarının 2008’den bu yana gördüğü en yüksek düzeye yükselmesinden bir hafta sonra dün yayınlanan bilgiler, toptan satış enflasyonunun rekor düzeylere çıktığını gösterdi. Pekala bu süreksiz mi? Vakit gösterecek dostlarım.

Anma Günü’nün olduğu hafta hayal kırıklığı yaratan talebe karşın akaryakıt talebinde artış beklentisi üzerine petrol fiyatları üç yılın en yükseğini gördü.

Jeopolitik gündemde ise dünya, Lider Joe Biden ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin görüşmesini izlemek için patlamış mısırlarını hazırlıyor. Uygar ve barışçıl bir telaffuz umut ediyoruz.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme şöyle:

1. Karar günü

Fed ve Jerome Powell baş köşede. Faizler muhtemelen tıpkı kalacak. Herkes, siyasetçilerin azaltım konusunu tartışmaya ne vakit başlayacağına, enflasyondaki son artışların hala “geçici” olup olmadığına ve genel toparlanmanın nasıl gittiğine dair ipuçları arayacak. Karar sonrasında da Powell, TSİ 21.00’da soruları alacak.

2. Konut başlangıçları

Konut piyasasının sıhhatine ait datalar yayınlanacak. Konut başlangıçları Nisan ayında gördüğü 1,57 milyondan 1,63 milyona yükselmesi bekleniyor. İnşaat müsaadeleri ve MBA mortgage müracaatları da yayınlanacak bilgiler ortasında.

3. ‘Katille’ buluşma

Biden ve Putin İsviçre Cenova’da birinci yüz yüze toplantısını yapacak. Biden’in, bu yılın başlarında yaptığı bir röportajda Putin’e “katil” demiş olmasından ötürü görüşme garip geçebilir. Tartışılacak gündemler listesinde yaptırımlar ile siber hücumların üst sıralarda olmasını bekleyin.

Comments are closed.