Ultimate magazine theme for WordPress.

Gün Öncesi: G-7, tüketici hissiyatı, borsada rekor bir hafta daha

Müellif: Christiana Sciaudone

Investing.com – Enflasyon menflasyon… Yatırımcılar, Perşembe günü beklentilerin üzerinde gelen enflasyonu göz gerisi ederek pay senetlerini yükseltti.

Bu, bu hafta herkesin beklediği bir bilgiydi. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü, Nisan ayında %0,9 artış yaşadıktan sonra TÜFE’nin geçen ay %0,6 yükseldiğini söyledi. Mayıs ayında tüketici fiyatlarında yaşanan artış, TÜFE’de yıllık artışı %4,2’den %5’e çıkardı – 1980’lerden bu yana görülen en yüksek oran. Yatırımcılar, bunun geçiş kademesi olduğu istikametindeki durumuna eşlik ediyor.

The New York Times raporuna nazaran Starbucks’ın (NASDAQ:SBUX), başka pek çok sanayide (çip!) olduğu üzere erzakı tükeniyor üzere görünüyor (geçici bir enflasyon konusunda emin miyiz Fed?).

GameStop Corp (NYSE:GME) çılgınlığı devam etti. Ferdi yatırımcıların tüm avantajlarından yararlanarak milyonlarca pay daha satacağını söyledikten sonra %25 düşüş yaşadı.

Yazın ağır geçen bir haftasını daha geride bırakıyoruz. Herkese âlâ haftalar.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Gel konuşalım

G-7 ülkelerinin önderleri, İngiltere Cornwall’da toplantısına başlıyor. Lider Joe Biden, misyona geldiğinden beri birinci ziyaretini İngiltere’ye yapıyor. O ve mevkidaşının, iktisadın salgından kurtuluşunu tartışması bekleniyor.

2. Duygusal olmak

Perşembe gününün merakla beklenen enflasyon sayılarından sonra Cuma günü gözler, Michigan Üniversitesi’nin tüketici hissiyat okumasında olacak. TSİ 17.00’da paylaşılacak olan birinci Haziran varsayımının, 82,9 puana nazaran 84,2 puanda gelmesi bekleniyor.

3. Yeniden mi rekor?

ABD borsası bir haftayı daha yüksek bitirmeyi bekliyor. Yatırımcılar, son enflasyon datalarını bir kenara bırakarak S&P 500 endeksini yeni bir rekora ve Nasdaq endeksini Nisan ayında gördüğü yüksek düzeylerin yakınına çıkardı.

Comments are closed.