Ultimate magazine theme for WordPress.

Gün Öncesi: Fed, konut satışları, kripto para

Muharrir: Christiana Sciaudone

Investing.com – Borsa Powell’ın sunumuna ölçülü karşılık vererek yükseldi. Fed Lideri, toparlanma devam ettikçe mevcut enflasyon baskılarının da azalacağına inandığını yineledi.

Powell fiyatların nihayetinde düşeceğine “inandığını” söyledi ve %5’lik bir enflasyon ortamının kabul edilemez olduğunu belirtti. Sabırlı olmaya davet etti. Powell’ın açıklamaları, Fed konuşmacılarından John Williams ve Loretta Mester’in akabinde geldi.

Microsoft Corp (NASDAQ:MSFT), Powell’dan sonra yükselen pay senedi dalgasını yükselterek birinci kere 2 trilyon dolarlık pahaya ulaştı.

Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ilgi odağında. AB, şirketin değerli dijital reklam işine yönelik resmi bir antitröst soruşturması başlattı.

Nvidia (NASDAQ:NVDA) (NASDAQ:NVDA), bundan birkaç yıl evvel kripto para madencilik aktivitesindeki sert düşüşün çip arzı fazlalığı ile sonuçlandığında görülen talepte patlama ve düşüş döngüsünü önlemek için kripto madencilerini kendi çiplerini satın almaktan caydırmaya çalıştı ve payları yükseldi.

Bitcoin Ocak ayından beri birinci defa 30.000 dolar altına düştü fakat daha sonra bu seviyeyi tekrar aştı.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Fed konuşmaları

Powell’ın nispeten olaysız kongre sunumundan sonra bölgesel yöneticiler konuşma yapmaya devam edecek. Çarşamba günü Michelle Bowman, Raphael Bostic ve Eric Rosengren’in konuşma yapması bekleniyor.

2. Yeni konut satışları

Daha evvel satın alınmış konut satışları arka arda dördüncü ayda da düşüş yaşarken Mayıs ayı yeni konut satışlarının, Nisan ayındaki 863.000’e nazaran yükselmesi bekleniyor. İddialar %1,4’lük bir artış ile toplam 875.000 satış bekliyor.

3. Kripto çılgınlığı

Herkesin favorisi dalgalı kripto paradan gözünüzü ayırmayın. Bitcoin Ocak ayından beri birinci sefer 30.000 dolar altına düşerek bu yılki artışlarını geri verdi ve Nisan ayında yaklaşık 65.000 doları gördüğünden bu yana bedelinin yarıdan fazlasını kaybetti. Bu son düşüşte, Çin’in kripto paralar üzerindeki baskılarına ait tasalar sorumlu tutuldu.

Comments are closed.