Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalarda şahinleşen Fed’in tesirleri sürüyor

Fed’in geçen haftaki toplantısında daha şahin bir tavır sergilemesinin yankıları devam ediyor.

Cuma günü düşen Wall Street endekslerinde vadeliler birinci süreçlerde negatif bir seyir izledi. Asya Borsaları da yeni haftaya satıcılı başladı. Japon Nikkei yüzde 3’ün üzerinde düşerken, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 endeksleri de düşüş kaydetti.

Haftanın son süreç gününü yüzde 1,31 kayıpla tamamlayan S&P 500 endeksi, aralıksız dört süreç gününde toplam yüzde 2 gerilemiş ve Şubat’tan bu yana en uzun günlük düşüş serisini yaşadı.

Dolarda güçlenme devam ederken Bloomberg Gelişen Ülke Para Üniteleri Endeksi son üç süreç gününde yüzde 1,3 düştü.

Fed toplantısının akabinde düşen başta bakır olmak üzere emtiada bu sabah zayıf görünüm sürdü.

Fed açıklamaları sonrası yatırımcıların artan talebiyle geçen haftayı yüzde 1,4381’e düşerek kapanan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yeni haftanın birinci süreçlerinde kayıplarını artırdı ve yüzde 1,36 bölgesine indi. ABD 30 yıllık tahvil getirisi de Şubat’tan bu yana birinci kere yüzde 2’nin altına indi.

Nükleer müzakerelerde uyuşmazlık sürüyor

İran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini oyların yaklaşık yüzde 62’sini alan muhafazakar aday İbrahim Reisi kazandı. Reisi, ağustos ayında Hasan Ruhani’den vazifesini devralacak.

Birtakım analistler sonucun, nükleer faaliyetlerini azaltmasına karşılık ABD’nin İran petrol ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasını öteleyeceği görüşünü aktarırken, Viyana’da dün gerçekleştirilen nükleer müzakerelerin altıncı tipi da kayda bedel uyuşmazlıkların sürdüğüne işaret etti.

SVB Energy İdare Konseyi Lideri Sara Vakhshouri, “Seçimi ödün vermeyecek birinin kazanması İran petrolünün süratli halde piyasalara dönmesini erteliyor” dedi. Vakhshouri, piyasaların İran ihracatının gelecek yıl sonundan evvel dönmesini beklemediğini belirtti.

Haftasonu yapılan müzakerelerde İran tarafını temsil eden Abbas Arakçi, 2015 nükleer mutabakatının yine canlandırılmasına görüşmelerde “ciddi meselelerden” birinin ABD’nin mutabakattan ayrılmayacağı ve gelecekte İran’a yaptırım uygulamayacağı konusunda garanti vermesi tarafındaki talepleri olduğunu belirtti.

Comments are closed.