Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalarda gündem enflasyon baskısı

Global piyasalar Perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon bilgilerini beklerken karışık bir görünüm sergiledi.

ABD’de vadeli süreçlerde Dow Jones hariç hafif üst istikametli hareket görüldü. Asya’da ise yüzde 0,21 yükselen Çin CSI 300 endeksi dışında satışlar öne çıktı. Japon Nikkei düşüşlere öncülük etti.

Wall Street endeksleri Çarşamba karışık seyretti. S&P 500 endeksi yatay kapansa da 7 Mayıs rekor düzeyine çok yakın bir düzeydi. Dow Jones hafif ekside günü tamamlarken, bir orta yüzde 0,8 yükselen Nasdaq 100 kapanışta yüzde 0,06 üstteydi.

Çin’de üretici fiyatlarının Mayıs ayında yıllık yüzde 9 ile beklentilerin üzerinde ve 2008’den bu yana en süratli düzeyde arttığı, tüketici fiyatlarının ise yıllık yüzde 1,3 ile varsayımların altında kaldığı açıklandı.

Çarşamba günü yüzde 0,13 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi yeni süreç gününün birinci kısmında yatay bir görünüm sundu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız iki gündür düşüş kaydederken birinci süreçlerde yüzde 1,52 düzeyinde istikrar kazandı.

ABD’de altyapı planı görüşmeleri sonuçsuz kaldı

ABD Lideri Joe Biden ile Cumhuriyetçi Senatör Shelley Moore Capito ortasında altyapı planına yönelik Çarşamba günü gerçekleştirilen görüşmeler sonuçsuz kaldı.

İkili, planın büyüklüğü ve nasıl finanse edileceği üzere bahislerde anlaşamadı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın 20 Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörün birlikte hazırladığı başka bir plana odaklanacağını açıkladı.

Şimdi bir altyapı planı teklifi sunulmamış olsa da Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney, 20 senatörün içindeki ufak bir kümenin fiyat ve finansman konusunda uzlaştığını belirtti.

Bloomberg’in haberine nazaran bir senatör, kümenin 8 yıllık 900 milyar dolar üzeri bir pakette uzlaştığını bildirdi. Biden’ın da 8 yılda 1 trilyon dolar harcama öngören bir plana sıcak bakacağı belirtiliyor. Lakin kimi Cumhuriyetçi senatörler, Biden’ın iki parti senatörlerinin hazırladığı planı Senato’dan gereksinimi olan 60 oyla geçirmekte zorluk yaşayacağı görüşünde.

Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer ise Demokratların altyapı planını Cumhuriyetçilerin dayanağına gereksinim duymadan, yalnızca 50 oyla geçirmelerini sağlayacak özel bütçe uygulamasını kullanma seçeneklerini gizli tuttuklarını söyledi.

Comments are closed.