Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalarda gözler AMB ve ABD’ye çevrildi

ABD’de açıklanacak kritik enflasyon verisi öncesi vadeli süreçlerde ABD Borsaları artıda, Asya’da da görünüm olumlu.

Data öncesi son süreç gününü ABD’de Wall Street endeksleri genel olarak düşüşle tamamlamıştı. Dow Jones yüzde 0,44, S&P 500 yüzde 0,18 geriledi, Nasdaq 100 ise yüzde 0,03 yükseldi.

Endeksler her ne kadar zayıf seyretseler de rekora yakın süreç görmeye devam etti.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi de başarılı ihale sonrası gerilerken, Bloomberg Dolar Endeksi günü yüzde 0,05 yükselişle tamamladıktan sonra bu sabah saat birinci süreçlerde yatay.

ABD’de enflasyonda 13 yılın tepesi öngörülüyor

ABD’de açıklanacak enflasyon verisine ait Bloomberg anketindeki beklentiler, tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) yıllık yüzde 4,7, aylık yüzde 0,5 artış yaşanması istikametinde.

Mayıs’ta besin ve güç hariç TÜFE’de ise yıllık yüzde 3,5 oranında yükseliş gerçekleştiği öngörülüyor. Bloomberg Economics yıllık TÜFE artışının yüzde 5 ile Ağustos 2008’den bu yana görülen en yüksek seviyeyi test edebileceğini iddia ediyor.

Nisan ayında TÜFE’de yıllık yüzde 4,2, aylık yüzde 0,8 artış yaşanmıştı.

Günün bir başka kıymetli ABD verisi haftalık işsizlik maaşı müracaatları olacak. Bu sayının da 385 binden 370 bine gerilediği öngörülüyor.

Global yatırımcılar açıklanacak bilgilerde, Fed’in tahvil alımlarını azaltmaya başlamasına neden olacak, kalıcı bir enflasyon tırmanışı olup olmadığının işaretlerini arayacak.

Fakat bilgiler öncesinde dün gerçekleştirilen 38 milyar dolarlık tahvil ihalesine güçlü talep gelmesi ve ABD 10 yıllık tahvil getirisinin 7 Mayıs’tan bu yana birinci sefer yüzde 1,50’nin altına inmesi, yatırımcıların Fed’in fiyat baskılarındaki yükselişin süreksiz olacağı istikametindeki telaffuzuna katılıyor olabileceğine işaret etti.

Misal halde ABD 30 yıllık tahvil getirisi de dün yüzde 2,148 ile 1 Mart’tan bu yanaki en düşük düzeyini test etti. Bu ortada kısmen Fed’in varlık alımlarından kaynaklanan bir gelişme olarak, Fed’in yüzde 0 faizli aksi repo imkanına olan talep yükselmeye devam ediyor. Bu imkanın kullanımı Çarşamba günü 502,9 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı.

AMB’den varlık alım bildirileri bekleniyor

Piyasaların gündemindeki bir öteki değerli başlık Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz kararı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi AMB’nin ana refinansman oranını yüzde 0,00, marjinal borç verme imkanı faizini yüzde 0,25, mevduat faizinini de eksi yüzde 0,50’de tutması istikametinde.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle başlattığı Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) bünyesinde toplam 1,85 trilyon euroluk varlık alım amacını son toplantısında değiştirmeyen AMB’nin; faiz kararı, enflasyon ve büyüme beklentilerinin yanı sıra tahvil alımlarına yönelik değerlendirmelerde de bulunması bekleniyor.

AMB İdare Kurulu Üyesi Martins Kazaks, mayıs başında yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi iktisadında bir bozulma görülmemesi durumunda, AMB’nin pandemi nedeniyle gerçekleştirdiği acil tahvil alımlarını azaltma kararını bu toplantıda alabileceğini söylemişti.

Lagarde da son toplantının akabinde bu husustaki kararı bu ay oluşan ekonomik varsayımlara nazaran almak istediklerini belirtmişti. Fakat Bloomberg Economics’e nazaran ultra gevşek siyasetler devam edecek. PEPP’in üçüncü çeyrekte 85 milyar euro düzeyinde korunmasını bekleyen Bloomberg Economics, yeni alımların Mart 2022’de sonlandırılmasını ve 1,85 trilyon euroluk tavanda bir artışa gidilmemesini bekliyor.

Comments are closed.