Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalarda Fed’in şahin iddiaları satış getirdi

Fed’in iddiaları aracılığıyla daha şahin duruş tabir etmesi yüksek riskli varlıklarda satış dalgasına yol açtı.

MSCI Asya Pasifik endeksi son bir ayın en sert günlük düşüşüne hakikat ilerledi.

Japon Topix, Güney Kore Kospi ve Avustralya S&P/ASX 200 kayıp yaşadı. Çin Borsalarında ise ölçülü yükselişler izlendi. ABD vadelileri Çarşamba günkü Fed kayıplarının akabinde tekrar ekside açılışa işaret etti.

Çarşamba gününü yüzde 0,5 düşüşle kapatan S&P 500 vadelileri birinci süreçlerde yüzde 0,4 geriledi.

Fed ile birlikte 8 baz puan üzeri sıçrama yaşayan ABD 10 yıllık tahvil getirileri yüzde 1,57’de dengeledi. Sabah saatlerinde Nisan ortasından bu yana en yüksek düzeyine tırmanan Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1134,50’de.

Fed’in şahin öngörüleri

Amerikan Merkez Bankası Fed’in üyeleri işgücü piyasasında iyimserliğin ve artan enflasyon telaşlarının de tesiriyle para siyaseti sıkılaşmasında hızlanma öngördü.

Fed Lideri Jerome Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında üyelerin pandemi sırasında iktisat ve finansal piyasaları destekleyen varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya başlayacaklarını belirtti.

Fed ayrıyeten üyelerin yeni ekonomik varsayımlarını de paylaştı. Medyan beklentiye nazaran sürpriz bir formda 2023’te iki faiz artışı öngörüldü.

Çeyreklik projeksiyonlar 18 üyenin 13’ünün 2023 sonuna kadar en az bir faiz artışı öngördüğünü ortaya koydu. 11 üye 2023 sonuna kadar en az iki faiz artışı kestirim etti. Yedi üye 2022’de faiz artışı öngördü.

Mart ayındaki projeksiyonlarda yalnızca dört üye 2022’de faiz artışı öngörüyordu.

İktisadın açık bir halde ilerleme kaydettiğini belirten Powell varlık alımlarını azaltmayı kastederek “İsterseniz bu toplantıyı ‘konuşma hakkında konuşma’ toplantısı olarak görebilirsiniz” açıklamasını yaptı.

Fed, faiz maksat aralığını yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutarken varlık alımlarını da aylık 120 milyar dolar düzeyinde korudu. Fed Açık Piyasa Komitesi’nin bu kararları oybirliğiyle alındı.

Comments are closed.