Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalarda Fed’in artçı sarsıntıları

Uzun vadeli tahvilleri yönelime teknoloji payları de eşlik edince Perşembe günü ABD Borsalarında Nasdaq 100’ün olumlu ayrıştığı bir tablo oluştu. S&P 500’ün yatay kapattığı perşembe günü Nasdaq 100 %1,3 yükselişle tamamladı.

Yeni süreç gününde ABD vadelileri hudutlu müspet açılışa işaret etti. Asya Pasifik’te ise haftanın son süreç gününde karışık görünüm var. BOJ kararı sonrası Japon Topix geriledi. Düşüşte otomotiv ve banka payları tesirli.

Bloomberg Dolar Endeksi ise birinci süreçlerde yüzde 0,1 geriledi. Şahin Fed’den olumsuz etkilenen ons altın bir ölçü toparlanmaya rağmen 15 ayın en sert haftalık düşüşüne hazırlanıyor.

Fed’in artçı sarsıntıları

Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz projeksiyonlarında verdiği sıkılaşma işareti varlık alımı azaltımı iddialarını erkene çekerken reflasyon durumlarının çözülmesi tahvil piyasalarında da farklı fiyatlamalara yol açıyor.

Barclays ekonomistleri sürpriz Fed varsayımları sonrası varlık alım azaltımına ait kestirimlerini erkene çekti. Daha evvel varlık alım azaltımı duyurusunun kasım ayında yapılmasını, azaltımların ise ocak ayında başlamasını öngören Barclays, bu öngörüsünü sırasıyla eylül ve kasım aylarına çekti.

Para piyasaları traderları 2022’nin son çeyreğinde çeyrek puanlık faiz artırımı geleceğini fiyatlıyor.

Fed’in yol haritası yatırımcıların uzun vadeli tahvillere de yönelmesine yol açtı. ABD 30 yıl tahvil getirisi perşembe günü yüzde 2,05 ile şubattan bu yana en düşük düzeye geriledi.

Fed kararının kısa vadeli getirilerde yükseliş yaratmasına uzun vadeli tahvillere yönelimin eşlik etmesi getiri eğrisinin düzleşmesiyle sonuçlandı. 5-30 yıl getiri farkı 117 baz puan ile kasımdan bu yana en düşük düzeyine geriledi.

MUFG Securities Americas ABD Makro Strateji Lideri George Goncalves, yatırımcıların portföylerindeki riskli varlıkları dengelemek için uzun vadeli tahvillere yöneldiğini belirterek “Fed’in enflasyonla uğraştaki kredibilitesi de uzun vadeli tahvillerden çekinen yatırımcılara yeşil ışık yakıyor” değerlendirmesini yaptı.

Comments are closed.