Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalarda Fed öncesi son fiyatlamalar

Fed açıklamaları öncesi Döviz ve tahvilde görece sakinlik yaşanırken Asya pay senetleri piyasasında düşük hacimler görülüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.124 ile yatay seyrediyor. Endeks 50 günlük hareketli ortalamasını kırmaya yakın.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,50’de dengelendi.

Asya’da düşük hacimler gölgesinde ölçülü kayıplar var.

Pandemi tesirlerinin azalmasıyla birlikte petrol fiyatları ralli yapıyor. Brent yüzde 0,9 yükselişle 75 dolara dayanırken Amerikan ham petrolü 72,83 dolar ile Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Altının onsu Fed öncesi 1.860 doların çabucak altında dört haftanın en düşük düzeyinde süreç görüyor.

Fed şahin bildiri verir mi?

Faizlerde değişikliğin beklenmediği toplantıda Fed’in son enflasyon yükselişinin süreksiz olduğu vurgusunu devam ettirmesi bekleniyor. Fed ayrıyeten, varlık alımlarında azaltıma gidilmesi ve muhtemel faiz artırımına yönelik zamanlamayla ilgili yatırımcılara değerli bir bilgi sunacak.

Bu toplantıda Fed üyelerin ekonomik projeksiyonlarının açıklandığı “dot plot” grafiği yenilenecek. En son mart ayında açıklanan projeksiyonlar birinci faiz artışı için 2023’ü işaret ediyordu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler de dot plotta 2023’te faiz artışı sinyalinin değiştirilmeyeceğini düşünüyor.

Son iki istihdam verisinde beklentilerin altında istihdam üretilse de süratli aşılama ve ABD’nin birçok bölgesinde hayata geçen olağanlaşma adımlarıyla birlikte iktisat toparlanma emareleri gösteriyor. Fakat birtakım uzmanlara nazaran Fed bu toparlanmayı işsizlik verisinde görmek istiyor.

Dynamic Economic Strategy Kurucusu John Silva’ya nazaran işsizlik gayenin üstünde kaldığı sürece Fed gevşek patikada ilerlemeye devam edecek.

Fed’in süreksiz gördüğü enflasyona yönelik üretici fiyatları baskısı ise artıyor. Mayıs ayı ABD ÜFE yıllık yüzde 6,6 ile yüzde 6,2’lik beklentinin üzerinde gerçekleşmişti. Lakin birçok Fed üyesi çip krizi üzere fiyatlar üzerinde tesirli olan arz taraflı faktörlerin süreksiz olduğunu düşünüyor.

Comments are closed.