Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalarda Fed inancı sürüyor

Fed Lideri Powell’ın ABD’deki enflasyon artışının beklentilerin üzerinde olduğunu söylemesine rağmen, bir kere daha bu artışın süreksiz olmasını beklediğini vurgulamasıyla global pay senedi endeksleri yükseldi.

Salı günü akşam Dow Jones yüzde 0,20, S&P 500 yüzde 0,51, Nasdaq 100 yüzde 0,94 artıda kapandı. ABD’de endeksler perakende, güç ve teknoloji payları öncülüğünde yükseldi. Süreç hacmi ise son bir ayın yüzde 20 altında seyretti.

Yeni süreç gününde Asya Borsaları da genel olarak olumlu bir görünüm sergiledi.

Dolar ise birinci süreçlerde tüm G-10 para üniteleri karşısında kıymet kazandı. Dolar Endeksi (DXY) aralıksız iki süreç gününde yüzde 0,51 geriledikten sonra hafif artıya geçti.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü yüzde 1,4632’ye geriledi. 2 yıllık tahvillerin getirisi ise Salı günü yüzde 0,22’ye indikten sonra yeni süreç gününde yükseliş gösterdi. 30 yıllıkların getirisi de yüzde 2,0906’ya çıktı.

Fed’in geçen haftaki FOMC toplantısında daha şahin bir tavır sergilemesini kıymetlendiren JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic, bu durumun piyasa görünümünü değiştirmediğini, reflasyon süreçlerinin sebep olduğu geri çekilmelerin döngüsel paylar ve emtiada alım fırsatı yarattığını söyledi. Enflasyonun, Fed’in ve piyasanın iddiaları üzerinde seyretmeye devam edeceğini öngören Kolanovic, tahvil getirilerinin daha da yükseleceğini öngördü. Kolanovic’e nazaran Fed’in birinci faiz artırımı 2023’te, varlık alımlarının azaltılması gelecek yıl gerçekleşecek.

Powell, tekrar “Enflasyon geçici” dedi

Fed Lideri Jerome Powell, ABD iktisadında son periyotta görülen enflasyon artışının beklentilerin üzerinde olduğunu ancak muhtemelen süreksiz olacağını söyledi.

Salı günü ABD Temsilciler Meclisi alt komitesine koronavirüs krizi hakkında sunum yapan Powell bir soru üzerine, “Enflasyondaki beklenti üzeri artışın kayda paha bir kısmı, hatta tahminen de tamamı ikinci el otomobil ve kamyonlar üzere iktisadın açılmasından direkt etkilenen kategorilerden kaynaklanıyor” dedi. Fakat Fed Lideri bu görüşe dair belirsizlikler olduğunu da kabul etti ve “Bu tesirlerin beklediğimizden daha büyük ve daha uzun müddetli olabileceğini söyleyebilirim” diye ekledi.

Powell birebir gün konuşan öbür Fed üyeleri de benzeri görüşteydi. New York Fed Lideri John Williams, salı günü Bloomberg Televizyonu’na verdiği röportajda, “Geçen yılın aralık ayından bu yana muhakkak ilerleme kaydettik. Hala, ortaya koyduğumuz ‘kayda kıymet ek toparlanmaya’ yakın olduğumuzu düşünmüyorum” dedi.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester da dün gazetecilere yaptığı açıklamada, bilhassa de işgücüne iştirak konusunda daha fazla ilerleme görmek istediğini söyledi. San Francisco Fed Lideri Mary Daly, iktisadın hakikat istikamette ilerlediğini lakin varlık alımlarına başlama noktasında olmadığını vurguladı.

Comments are closed.