Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalar Perşembe’ye odaklandı

Global piyasalar perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon datalarını bekliyor.

Haftanın birinci süreç gününde karışık bir görünüm ile kapanan ABD endekslerinde birinci vadeli süreçler müspet açılışa işaret etti. Asya Borsalarında ise genel olarak müspet bir hava kelam konusu.

Pazartesi günü S&P 500 yatay düzeyde kapanırken; Nasdaq 100, ürettiği Alzheimer ilacı ABD’nin Besin ve Sıhhat Yönetimi (FDA) tarafından onaylanan Biogen Inc. öncülüğünde yükseldi.

G-7 maliye bakanlarının hafta sonunda üzerinde uzlaştığı global kurumlar vergisi planı her ne kadar kar marjı yüzde 10 olan şirketleri kapsamayı öngörse de yüzde 7,1 kar marjına sahip Amazon’un vergiye tabi olacağına yönelik haberler şirketin payının günü kayıpla tamamlamasına neden oldu.

Haftanın birinci süreç gününde yüzde 0,21 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah hafif artıda.

Sıfır faize talep tekrar artıyor

Fed’in kısa vadeli faizleri denetim etmek için kullandığı yüzde 0 faizli gecelik zıt repo imkanına olan talep bir kere daha rekor kırdı. New York Fed datalarına nazaran pazartesi günü 46 iştirakçi kelam konusu imkana 486,1 milyar dolar park etti. Bu hacim 27 Mayıs’ta 485,3 milyar dolar ile bir evvelki doruğunu görmüş, akabinde Cuma günü 483,3 milyar dolara inmişti.

Kısmen merkez bankasının varlık alımlarından ve sisteme rezerv girişlerinden kaynaklanan bu durumun Haziran ayı boyunca da devam etmesi bekleniyor.

TD Securities Kıdemli ABD Faiz Stratejisti Gennadiy Goldberg, devlet takviyeli kurumların olağan ana para ve faiz ödemelerine işaret ederek, “Bu baskı devlet takviyeli kurumlardan sisteme para girişi ve çeyrek sonunun yaklaşmasıyla bu ay artmaya devam edecek” dedi.

Goldberg, Fed’in karşıt repo imkanının kullanımının haziran sonunda 600-700 milyar dolara yükselebileceğini öngördü.

Comments are closed.